13.8 °C, 6.3 m/s, 75.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiNo Jelgavas svētku gājienā “Novadu dižošanās” piedalījās 32 kolektīvi
No Jelgavas svētku gājienā “Novadu dižošanās” piedalījās 32 kolektīvi
02/07/2023

Svinīgā gaisotnē svētdien, 2.jūlijā, Rīgā aizvadīts XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku gājiens, kas ir neatņemama svētku tradīcijas sastāvdaļa. No Zemgales šogad gājienā piedalījās 152 kolektīvi, tostarp 32 no Jelgavas. Kā krāšņa svētku upe gājiens vijās pa galveno Rīgas ielu, aizsākoties pie Brīvības pieminekļa un noslēdzoties pie Dailes teātra.

Jelgavas kolektīvus uz svētku gājienu Rīgā nogādāja vairāk nekā 15 pašvaldības organizēti autobusi. Lielākā daļa dalībnieku ap pusdienas laiku izbrauca no Jelgavas kultūras nama.

Pulcēšanās svētku gājienam noritēja Vecrīgā jau no pulksten 9.30. Gājienu atklāja Vidzemes kolektīvi, kam sekoja dalībnieki no Kurzemes, Zemgales un Sēlijas, Latgales, kā arī diasporas kolektīvi un noslēgumā rīdzinieki. Gājiena kopējais garums bija 1,8 kilometri, un tajā piedalījās 1790 kolektīvi.

Dziesmusvētku 150-gades gājienā pirmo reizi kopā satikās jaunizveidotie Latvijas novadi. Šogad gājiens tika aizvadīts kā novadu dižošanās. Jelgavas kolektīvi sava gājiena priekšā nesa vimpeli, kurā atspoguļots IV Vispārējo latviešu Dziesmu un Mūzikas svētku plakāts,  un Jelgavas Latviešu biedrības karogu. Plakāts, kas atspoguļots vimpelī ikdienā glabājas Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā. Tam ir vēsturiska nozīme, jo IV Vispārējie latviešu Dziesmu un Mūzikas svētki 1895. gadā notika Jelgavā. Tie ir vienīgie Vispārējie latviešu Dziesmu svētki, kuri tika rīkoti ārpus Rīgas. Atzīmējot šo svarīgo notikumu, Jelgavas domes vadība pēc svētku gājiena Rīgā nolika ziedus pie Jāņa Čakstes piemenakļa Jelgavā.

Pirms gājiena Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš Jelgavas kolektīviem novēlēja būt vienotiem un stipriem, kā arī aicināja uzturēt mundru noskaņojumu visas svētku nedēļas garumā. “Novēlu svētku laikā sevī sajust piederību savai zemei. Esiet lepni par savām saknēm. Esiet vienoti, baudiet sirsnīgu satikšanās prieku un aplieciniet savu piederību Jelgavai un Latvijai,” vēlēja A.Rāviņš.

Jelgavas kolektīviem turpmākā svētku nedēļa būs spraiga.  Jelgavnieki, kopumā no 36 kolektīviem, piedalīsies 19 dažādos svētku pasākumos.

Jau pirmdien jelganieki uzstāsies “Arēnā Rīga”, piedaloties latviešu skatuviskās dejas lielkoncertā “Balts” un Mežaparkā diriģentu kora koncertā, kas veltīts Dziesmu svētku tradīcijas 150-gadei “Diriģents”. Tāpat svētku nedēļā Jelgavas kolektīvi piedalīsies deju koncertā “Mūžīgais dzinējs”, koru koncertos “Tīrums. Dziesmas ceļš”, “Kopā augšup”, vokālo ansambļu sadziedāšanas koncertā Esplanādē, koklētāju ansambļu koncertā “Laika upe”, pūtēju orķestru koncertā “Laiks iet pāri”, kapelu maratonā, Latvijas amatierteātru izrādēs M. Čehova Rīgas Krievu teātrī, mazākumtautību koncertā “Tautu diena. Raduma spēks”, folkloras dienā “Tīra spēle. Gods. Godi. Godīgums” un citos pasākumos. Ar pilnu svētku programmu var iepazīties mājaslapā www.dziesmusvetki.lv .