18 °C, 4.3 m/s, 83.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaNo jūlija Jelgavā mainīsies siltumenerģijas tarifs
No jūlija Jelgavā mainīsies siltumenerģijas tarifs
20/06/2022

SIA “Gren Jelgava” Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) izvērtēšanai bija iesniegusi priekšlikumu par siltumenerģijas tarifa izmaiņām, kas saistītas ar kurināmā cenu pieaugumu. Regulators tarifu apstiprināja, un līdz ar to no 1. jūlija siltum­enerģijas tarifs Jelgavā ir 67,63 EUR/MWh (bez PVN), un tas ir par 6,7 procentiem augstāks nekā spēkā esošais siltumenerģijas tarifs (63,36 EUR/MWh (bez PVN)).

Jelgavā apmēram 95 procenti no centralizētajai siltumapgādei nepieciešamās siltumenerģijas tiek saražota no vietējā, atjaunojamā energoresursa – šķeldas, kas ir galvenais kurināmais. Nelielā apjomā tiek izmantota arī dabasgāze. “Šķeldas cena salīdzinājumā ar dabasgāzes vienmēr ir bijusi stabilāka, un arī šobrīd kāpums ir mērenāks – šķeldas cena ir vidēji četras reizes zemāka nekā dabasgāzes. Tomēr, salīdzinot ar 2022. gada sākumu, kad uzņēmums iepriekšējo reizi pārskatīja siltumenerģijas tarifu, šķeldas tirgus cena ir būtiski pieaugusi, un attiecīgi ir palielinājušās siltumenerģijas ražošanas izmaksas, kas veido 60 procentus no siltumenerģijas gala tarifa. Tādēļ uzņēmums pārskatīja siltumenerģijas tarifu, ņemot vērā šķeldas cenas pieaugumu, vasaras periodam,” skaidro uzņēmuma komunikācijas vadītāja Guntra Matisa.

 

“Gren” jau vairāk nekā 10 gadus ir mērķtiecīgi strādājis, lai samazinātu atkarību no fosilās dabasgāzes, kā rezultātā uzņēmuma saražotās siltumenerģijas izmaksas, būtiski pieaugot dabasgāzes izmaksām, nav mainījušās tik strauji – siltumenerģijas cenas pieaugums ir korelējis ar šķeldas cenu izmaiņām. Jelgavā siltumenerģijas tarifs ir būtiski zemāks nekā tad, ja siltuma ražošanā tiktu izmantota tikai dabasgāze.

 

Lai vēl vairāk samazinātu dabasgāzes izmantošanu Jelgavas centralizētajā siltumapgādē un dabasgāzes cenu ietekmi uz siltuma tarifu, “Gren” šogad veic rekonstrukcijas darbus, lai jau nākamajā apkures sezonā uzsāktu granulu izmantošanu divās lokālajās katlumājās Jelgavā, kurās līdz šim tika izmantota dabasgāze. Atjaunojamā energoresursa izmantošana siltumenerģijas ražošanā un iepriekšējos gados veiktie energoefektivitātes uzlabojumi gan siltumenerģijas ražošanā, gan siltumenerģijas pārvadē un sadalē jelgavniekiem ir ļāvuši izvairīties no krasiem siltumenerģijas tarifa palielinājumiem, kādi pēdējā gada laikā vērojami daudzās Latvijas pilsētās. Arī pēc palielinājuma siltumenerģijas tarifs Jelgavā joprojām būs vidējā līmenī valstī. Ņemot vērā kurināmā cenu pieauguma tendences, tuvojoties apkures sezonai, siltumenerģijas tarifs varētu tikt pārskatīts saskaņā ar aktuālajām šķeldas cenām.

 

SPRK ir piešķīrusi SIA “Gren Jelgava” atļauju kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenas izmaiņu gadījumā pašai noteikt siltumenerģijas tarifus. Tādēļ gadījumā, ja šīs cenas samazināsies, “Gren Jelgava” siltumenerģijas tarifu attiecīgi var pārskatīt un klientiem piemērot zemāku siltumenerģijas tarifu.

 

Domājot par to, lai jelgavniekiem varētu piedāvāt konkurētspējīgu siltumenerģijas cenu un vēl vairāk uzlabotu kurināmā dažādību, uzņēmums turpina darbu pie siltumenerģijas ražošanas modernizācijas projekta, kas paredz Jelgavas biomasas koģenerācijas stacijā šķeldai pievienot līdz 35 procentiem no pārstrādei nepiemērotiem atkritumiem ražotu kurināmo jeb NAIK. NAIK izmantošana ne tikai samazinās kurināmā izmaksas, bet arī sekmēs atkritumu pārstrādi un to lietderīgu izmantošanu, kā arī samazinās atkritumu daudzumu, kas nonāk poligonos. Jo vairāk pārstrādei nederīgo atkritumu varēs lietderīgi izmantot siltuma un elektrības ražošanā, jo izdevīgāk tas būs sabiedrībai un videi.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē