18.4 °C, 3 m/s, 59.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaNomas skrejriteņiem nosaka stingrākas prasības
Nomas skrejriteņiem nosaka stingrākas prasības
23/05/2024

Šodien Jelgavas domes sēdē apstiprināti Koplietošanas transportlīdzekļu izmantošanas saistošie noteikumi. Tie paredz stingrākas prasības nomas elektroskrejriteņiem – pilsētā noteiktas zonas, kur tos novietot nedrīkst, zonas, kur spēkā ir ātruma ierobežojums, kā arī prasība uzņēmumiem, kas elektroskrejriteņus iznomā, ne vēlāk kā divu stundu laikā savākt transportlīdzekļus, ja tie novietoti vietās, kur tas ir aizliegts.

Pēdējo gadu laikā pilsētā strauji palielinājusies koplietošanas transportlīdzekļu, īpaši elektroskrejriteņu, izmantošana. Lai aizsargātu gājēju, velosipēdu vadītāju, autovadītāju un citu ceļu satiksmes dalībnieku drošību, pašvaldība izstrādāja koplietošanas elektroskrejriteņu un velosipēdu izmantošanas noteikumus, nosakot arī ātruma ierobežojuma zonas un novietošanas aizlieguma zonas.

Saistošo noteikumu mērķis ir koplietošanas transportlīdzekļu operatoriem noteikt pienākumu nodrošināt, lai to īpašumā vai valdījumā esošie mikromobilitātes rīki tiktu izmantoti ar cieņu pret citiem ceļu satiksmes dalībniekiem. Operatora pienākums ir izmantot tikai tādus koplietošanas transportlīdzekļus, kuri aprīkoti ar sistēmu, kas regulē ātrumu (izņemot velosipēdus) un nosaka to atrašanās vietu, pielāgojot minētos parametrus kartē norādītajām ātruma ierobežojuma un novietošanas aizlieguma zonām, kā arī nekavējoties nodrošināt šo transportlīdzekļu savākšanu, ja tie novietoti vietās, kur tas ir aizliegts.

Mērķa īstenošanai ir apzināti objekti un pašvaldības teritorijas, kur būs ieviests ātruma ierobežojums un novietošanas aizlieguma zonas. Šie objekti galvenokārt atrodas pilsētas centrālajā daļā, un pēc saistošo noteikumu stāšanās spēkā informācija par tiem tiks publicēta pašvaldības tīmekļvietnes www.jelgava.lv sadaļā “Pilsēta”, “Sabiedrība”.

Atbilstoši saistošajiem noteikumiem koplietošanas transportlīdzekļus aizliegts novietot uz tiltiem, satiksmes pārvadiem, velosipēdu ceļiem, gājēju ietvju vidū vai uz taktilā bruģakmens joslas un vietās, kur gājējiem vai velosipēdiem atlikušās ejas platums pēc to novietošanas ir mazāks par 1,5 metriem. Tāpat novietošanas aizliegums ir spēkā pilsētas apstādījumos, grāvjos, automašīnu stāvlaukumos, bērnu rotaļu laukumos, aktīvās atpūtas laukumos, sporta laukumos un citās kartē norādītajās vietās.

Savukārt ātruma ierobežojuma zonās koplietošanas transportlīdzekļa ātrums nedrīkstēs pārsniegt 10 kilometrus stundā.

Saistošo noteikumu izpildi kontrolēs Jelgavas pašvaldības policija.

Svarīgi, ka koplietošanas transportlīdzekļu pakalpojumu sniedzējam katru kalendāro gadu pirms pakalpojumu uzsākšanas pilsētā būs jāsaņem pašvaldības iestādes “Pilsētsaimniecība” saskaņojums. “Pilsētsaimniecība” varēs atcelt izdoto saskaņojumu, ja operators neievēros saistošo noteikumu prasības.

Saistošie noteikumi stāsies spēkā pēc to publicēšanas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.