2.4 °C, 2 m/s, 80.5 %

Jaunieši

Sākumlapa JaunumiJauniešiNoskaidrotas trīs jauniešu labākās biznesa idejas, kuru autori saņem 500 eiro  
Noskaidrotas trīs jauniešu labākās biznesa idejas, kuru autori saņem 500 eiro  
23/03/2024

Jelgavā aizvadīts ceturtais hakatons skolēnu uzņēmējspēju un jaunrades veicināšanai “Biznesa nakts”. 30 stundu laikā skolēni radīja 12 biznesa idejas un savus izstrādātos produktus 23. martā prezentēja žūrijai, cenšoties pārliecināt, ka viņu ideja ir labākā. Šogad “Biznesa naktī” uzvarēja ideja par interaktīvu spēli “Vienkārši dancā”, kas iepazīstina ar latviešu tautas dejām un tautas tērpiem, bio podiņi stādīšanai, kas ražoti no brokastu pārslu ražošanas procesa pārpalikumiem un specializētas piezīmju burtnīcas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Katra uzvarētājkomanda saņēma 500 eiro lielu naudas balvu.

“Biznesa nakts” Jelgavā notika jau ceturto reizi, tikai šoreiz pasākumam bija izvēlēts trīs dienu formāts. “Biznesa nakts” Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolā pulcēja 61 dalībnieku – skolēnus no Jelgavas 4. un 5. vidusskolas, Jelgavas Amatu vidusskolas, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Jelgavas tehnikuma, Dobeles 1. vidusskolas, Dobeles Valsts ģimnāzijas, Kalnciema vidusskolas un Zaļenieku komerciālās un amatniecības vidusskolas. Jaunieši šajās dienās devās ekskursijās uz uzņēmumiem, tikās ar lektoriem un mentoriem, lai gūt jaunas zināšanas uzņēmējdarbībā un vairāk nekā 30 stundu laikā radīja prototipus saviem izdomātajiem produktiem, izmantojot Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas tehniskās iespējas.

Pēc kārtīga nakts darba, sestdien žūrijai tika prezentētas 12 dažādas biznesa idejas – patriotiska cepure, kurā iestrādāti latvju raksti un pat īsta zeme, kas atgādina par tēvzemi, koka dekori-suvenīri, kas izgatavoti no kokrūpniecības uzņēmumā ražošanas procesa atgriezumiem, inovatīvu mājaslapas virtuālo asistentu, mūzikas mācīšanās lietotni, interaktīvu spēli ar kuras starpniecību var apgūt notis un klavierspēli, pārtikas abonementu platformu un mārketinga pakalpojumus uzņēmumiem.

Jauniešu idejas vērtēja žūrija, kuras sastāvā bija Zemgales Uzņēmējdarbības centra vadītāja Mairita Pauliņa, Jelgavas Ražotāju un tirgotāju asociācijas valdes priekšsēdētājs Imants Kanaška, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas Jauniešu uzņēmējdarbības un karjeras motivācijas centra vadītāja Nataļja Buļipopa un SIA “Dinex Latvia” valdes loceklis Romāns Pjankovskis.

Žūrija uzsvēra, ka uzvarētāji šajā pasākumā ir visi, jo ir pamēģinājuši kaut ko jaunu un noteikti guvuši gan jaunas zināšanas, gan vērtīgas atziņas, kas noderēs dzīvē. Tāpat tika uzslavēts tas, ka jaunieši, izstrādājot savus produktus, ir domājuši par ilgtspēju, eksportu un dažādām iedzīvotāju grupām.

Žūrijas uzdevums bija izvēlēties trīs, viņuprāt, labākās idejas, kurās saskata biznesa potenciālu. Katrai no tām piešķirta 500 eiro naudas balva.

Un viena no tām ir ideja par speciālajām piezīmju burtnīcām cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kas palīdzētu sīkās motorikas un arī smadzeņu attīstībā. To piedāvāja meiteņu komanda ar nosaukumu “Charts”. Pie prototipa izstrādes strādāja trīs Jelgavas tehnikuma audzēknes – Terēze Kalniņa, Valērija Baduna un Agnija Kraslovska un Jelgavas Valsts ģimnāzijas skolniece Aleksandra Vlasenko. Šīs biznesa idejas autores saņēma arī Jelgavas domes priekšsēdētāja Andra Rāviņa speciālbalvu.

Pie 500 eiro “Biznesa naktī” tika arī komanda “Bio podiņi”, kas piedāvā dabai draudzīgus podiņus sēšanai un stādīšanai. Tie izgatavoti no brokastu pārslu ražošanas procesa pārpalikumiem, proti, no “Milzu” brokastu pārslām, kas nav realizējamas pārdošanai. Jaunieši tās pārstrādājot, radījuši unikālus puķu podiņus, kurus var stādīt zemē un tie sadalīsies, nenodarot kaitējumu dabai. Komandā darbojās Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolēni Ņikita Voisets un Raimonds Politers un Dobeles 1. vidusskolas skolnieces Maija Volka un Nikola Kutačova-Pavgurte.

Tāpat pie naudas balvas tika komanda “Vienkārši dancā”, kas mudina aizdomāties par latviešu kultūras mantojumu, šoreiz tautas dejām un tautas tērpiem. Proti, komanda izstrādājusi interaktīvu spēli, kurā katrs spēlētājs var apģērbt savu varoni latviešu tautas tērpā, tādējādi iepazīstot tos, un pēcāk dejot kādu no piedāvātajām tautas dejām – spēles varoņi rāda priekšā deju soļus, aicinot spēles spēlētāju arī izmēģināt tos dzīvē. Jāpiebilst, ka arī pasākuma dalībnieki tika aicināti ļauties dejas soļiem, kopīgi dejojot “Cūka Driķos”. Komandā startēja Elīna Goba un Agnese Bušmane no Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Veronika Kotova, Elizabete Spalva un Marta Varņecka no Jelgavas 4. vidusskolas.

Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš uzslavēja jauniešu drosmi pieņemt radošus izaicinājumus. “”Biznesa nakts” ideja jau ir rosināt jauniešos spēku, radošumu, kritisko domāšanu un drosmi pieņemt lēmumus. Ticu, ka šis trīs dienu maratons dos neatsveramu pieredzi tālākajā dzīvē, kaut nedaudz saprotot, kas ir uzņēmējdarbība. Lai pietiek spēka un pacietības turpināt savas biznesa idejas attīstīt arī reālajā dzīvē,” tā A.Rāviņš, sakot paldies Jāņa Bisenieka fondam par “Biznesa nakts” idejas uzturēšanu.

“Biznesa nakti” rīkoja Jāņa Bisenieka fonds sadarbībā ar Zemgales plānošanas reģionu, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolu un Jelgavas Izglītības pārvaldi.

Pasākums īstenots ar EEZ grantu 2014.–2021. gada perioda projekta “Uzņēmējdarbības atbalsta pasākumi Zemgales plānošanas reģionā” finansiālu atbalstu.