22 °C, 2.8 m/s, 48.7 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaNoskaidrotas trīs labākās jauniešu biznesa idejas
Noskaidrotas trīs labākās jauniešu biznesa idejas
01/05/2022

Jelgavā aizvadīts trešais jauniešu uzņēmējspēju un jaunrades hakatons Biznesa nakts. 30 stundu laikā skolēni radīja desmit jaunas biznesa idejas un savus izstrādātos produktus 30. aprīlī prezentēja ekspertiem, tostarp uzņēmējiem, cenšoties pārliecināt, ka viņu ideja ir oriģinālākā un dzīvotspējīgākā. Šogad Biznesa naktī uzvarēja ideja par izglītības dokumentu elektronisko datubāzi, aplikācija jauniešu nodarbinātībai un aplikācija, kas sniedz idejas cilvēkam, kādu maltīti no mājās esošajiem pārtikas produktiem viņš var pagatavot, piedāvājot receptes. Katra uzvarētājkomanda saņēma 300 eiro lielu naudas balvu.

“Biznesa naktī” piedalījās 62 jaunieši no dažādām Jelgavas un Zemgales skolām, kuri, strādājot komandās, attīstīja biznesa idejas līdz gatavam produktam. Skolēni piedāvāja ideju par modificējamu skatuvi, kas atrodas uz platformas ūdenī, ražot mēslojumu no pārtikas atlikumiem, elektrisko plānotāju-aksesuāru neredzīgajiem iedzīvotājiem, aplikāciju, kurā iedzīvotāju ziņotu par vietām pilsētā, kurās daudz atkritumu, bet citi, krājot punktus, tos savāktu un vēlāk punktus iemainītu pret vērtīgām balvām, mobilo aplikāciju, kas sniedz informāciju par tuvumā esošajiem pasākumiem ar iespēju iegādāties biļetes un citas.

 

Visas idejas un prezentācijas vērtēja žūrija – Zemgales Plānošanas reģiona Uzņēmējdarbības centra vadītāja Mairita Pauliņa, LLU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļas vadītāja, profesore Sandra Muižniece-Brasava, Jelgavas Ražotāju un tirgotāju asociācijas vadītājs Imants Kanaška, Andris Upenieks no SIA “Signum” un Mihaels Roberts Gūpijs no “Aquatica Plumbing Europe Ltd”.

 

Uzvaru šogad izcīnīja trīs idejas, kas, pēc jauniešu domām, atvieglot patērētāju ikdienu. Komanda “IDemic”, kurā darbojās Elizabete Jansone, Eva Estere Tiltiņa no Jelgavas 4. vidusskolas, Ralfs Rubenis un Agnese Birova no Jelgavas tehnikuma,  Jūlija Kupcova no Salas vidusskolas, Magnuss Jānis Jefremovs no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, piedāvā elektronisko izglītības dokumentu bāzi. Proti, tajā organizētā veidā būtu pieejams personas portfolio – izglītības dokumenti, diplomi, apbalvojumi, informācija par darba pieredzi. Tāpat jaunieši piedāvāja izstrādāt jaunu viedkarti, no kuras ar QR koda starpniecību var nolasīt visu šo informāciju, un šī viedkarte varētu arī pildīt studenta apliecības, ID kartes un, piemēram, “3+” kartes funkcijas. Jaunieši lēš, ka pirmreizējā karte izmaksātu 6 eiro un mēneša maksa būtu 0,50 eiro.

 

300 eiro lielo naudas balvu saņēma arī komanda “Food for thought” – Kārlis Birkmanis no Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Ieva Tihonova, Evelīna Meijere no Ozolnieku vidusskolas, Daniels Aleksejevs no Jēkabpils Agrobiznesa koledžas un Helmuts Vēza no Jelgavas tehnikuma. “Vēlies ietaupīt laiku, lai izdomātu, ko pagatavot vakariņās no mājās pieejamajiem produktiem? Izmanto aplikāciju, kurā nofotografē, kādi produkti tev ir, aplikācija sameklēs un piedāvās receptes, kurās konkrētā lieta iekļauta, norādot ēdiena pagatavošanas sarežģītību, nepieciešamo laiku,” aplikāciju prezentēja jaunieši. Papildu funkcija, ja kāds no nepieciešamajiem produktiem tomēr nav mājās, – aplikācija parāda, kurā tuvākajā veikalā tā šobrīd ir pieejama ar atlaidi.

 

Par produktu ar lielu potenciālu žūrija atzina arī komandas “Grow Me” (Jānis Bolšteins, Linda Elva Andersone no Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, Valters Tumens no Aknīstes vidusskolas, Amanda Kalva un Darja Andronova no Salas vidusskolas un Arturs Bernāns no Jēkabpils 2. vidusskolas) izstrādāto aplikāciju jauniešu nodarbinātībai. Proti, tā kalpo kā tilts starp jauniešiem un darba devēju. Aplikācijā tiktu izvietotas vakances, kurām jaunieši vecumā no 16 gadiem varētu pieteikties, pēcāk darba devējs pēc piecu zvaigžņu sistēmas varētu novērtēt konkrētā jaunieša darbu. Tāpat šajā aplikācijā uzņēmēji varētu piedāvāt dažādas lekcijas jauniešiem, lai raisītu interesi par konkrēto darbības jomu.

 

“Priecē jauniešu drosme. Tas, ka viņi nebaidās no savām idejām, spēj sastrādāties komandā un mērķtiecīgi tik īsā laikā sasniegt rezultātu. Manuprāt, šis pasākums ir lieliska iespēja, kā veicināt jauniešu iesaisti uzņēmējdarbībā. Šeit viņi var iziet tādu kā mini kursu uzņēmējdarbībā, pamēģinot, kā ir strādāt komandā ar pilnīgi svešiem cilvēkiem, kā veidot biznesa plānu, kā plānot finanses un to piesaisti, un pārējos procesus. Ja arī viņš pēc gada, diviem neiesaistās uzņēmējdarbībā, varbūt pēc pieciem, septiņiem tas notiek,” tā  M.Pauliņa.

 

Jauniešu ideju prezentācijā piedalījās arī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš. Viņš atzīst, ka šis pasākums ir ļoti nozīmīgs arī pilsētai, domājot par uzņēmējdarbības attīstību, jo ir svarīgi, lai arī jaunā paaudze rada produktus ar pievienoto vērtību un tie nonāktu eksperto tirgū. “Mums ir jāiedrošina jaunieši, lai viņi nebaidās izteikt savas idejas un arī tās paši realizē. Domāju, ka šī pasākuma lielākie ieguvumi ir spēja sastrādāties komandā, kā arī radošums,” tā A.Rāviņš, esot pārliecināts, ka lai arī balvas izcīnīja tikai trīs komandas, ieguvējs ir katrs no jauniešiem, kurš piedalījās “Biznesa naktī”, jo šī ir neatsverama pieredze. Domes priekšsēdētājs pateicas Jāņa Bisenieka fondam un arī pilsētas uzņēmējiem, kuri rīko un atbalsta šī pasākuma norisi.

 

Paši uzrunātie jaunieši atzina, ka šis bijis grūts pārbaudījums gan fiziski, gan arī mentāli. Lielākā daļa jauniešu šīs 30 stundas bija izturējuši pilnīgi bez gulēšanas, un liels bijis pārbaudījums sastrādāties komandā ar pilnīgi svešiem cilvēkiem. Savs izaicinājums bijis arī uzklausīt mentoru, reālu uzņēmēju, kritiku un ieteikumus, kas likuši arī pašiem komandas biedriem jau apšaubīt savu ideju un uz daudzām lietām paskatīties citādāk, jo nebija aizdomājušies par to, uz ko norādījuši mentori. Katrā gadījumā jaunieši pārliecināti, ka grib piedalīties “Biznesa naktī” arī nākamgad.

 

“Biznesa nakti” organizēja Jāņa Bisenieka fonds sadarbībā ar Zemgales Plānošanas reģionu. Šis projekts tiek īstenots ar Eiropas Ekonomikas zonas un Norvēģijas grantu finansiālo atbalstu. Ar finansējumu balvu fondam un pasākuma norisei piedalās arī Jelgavas uzņēmēji.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē