20.3 °C, 2.7 m/s, 64.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaNoslēdzas pieteikumu pieņemšana daudzdzīvokļu māju atjaunošanas projektiem
Noslēdzas pieteikumu pieņemšana daudzdzīvokļu māju atjaunošanas projektiem
10/01/2020

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmā visā Latvijā, kopš programmas sākuma 2016. gada pavasarī, ir iesniegts 821 projektu pieteikums par provizorisko summu 375 miljoni eiro. Līdz ar to ir rezervēti visi programmā grantiem paredzētie līdzekļi, un no 11. janvāra jaunus pieteikumus dalībai programmā Attīstības finanšu institūcija “ALTUM” nepieņems.

Nākamajā programmas posmā, līdz programmas noslēgumam 2023. gada beigās, notiks iesniegto projektu izvērtēšana, grantu piešķiršana, projektu īstenotāji izvēlēsies piegādātājus, tai skaitā būvniekus, un īstenos māju renovācijas darbus. Visu projektu būvdarbiem jābūt pabeigtiem līdz 2023. gada 30. jūnijam.

 

Patlaban renovācijas procesā ir 80 daudzdzīvokļu mājas, būvniecības darbi pilnībā noslēgušies 155 namos, savukārt pārējie iesniegtie projekti ir dažādās projekta sagatavošanas stadijās. Līdz šim pabeigtie projekti uzrāda būtisku enerģijas patēriņa samazinājumu – ja pirms mājas atjaunošanas vidējais enerģijas patēriņš bija 165 kilovatstundas gadā, tad pēc renovācijas darbiem tas ir vidēji par 67 procentus zemāks jeb 54 kilovatstundas gadā, kas ir būtisks ietaupījums arī iedzīvotājiem.

 

Daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes paaugstināšanas valsts atbalsta programmu īsteno “ALTUM” ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu. Visaktīvāk programmā projektus mājokļu atjaunošanai ir iesnieguši Rīgas un Pierīgas iedzīvotāji (369 projekti), kam seko daudzdzīvokļu namu iemītnieki Kurzemē (188), Vidzemē (124), Zemgalē (109) un Latgalē (31).

 

Jāpiebilst, ka kopš 2016. gada ar “ALTUM” atbalstu Jelgavā ir atjaunoti pieci daudzdzīvokļu nami un drīzumā plānots atjaunot vēl 23 SIA “Jelgavas nekustamā īpašuma pārvalde” pārvaldītās ēkas. Novembrī tika sākti ēkas siltināšanas darbi daudzdzīvokļu namā Māras ielā 5, kurā ir 42 dzīvokļi.

 

“Pēdējā pusgada laikā bija vērojama paaugstināta iedzīvotāju interese renovēt savus mājokļus, un pēdējās nedēļās saņēmām rekordlielu pieteikumu skaitu, kas bija pat sešas reizes lielāks nekā programmas pirmajos gados. Tādējādi nepilnu četru gadu laikā iesniegtajiem māju atjaunošanas projektiem šobrīd ir rezervēti visi programmā grantiem paredzētie līdzekļi un jaunus pieteikumus “ALTUM” vairs nepieņem,” tā Dina Kaupere, “ALTUM” Energoefektivitātes programmu departamenta vadītāja.

 

“Programmas popularitāte apliecina iedzīvotāju izpratni par ēku atjaunošanas nozīmīgumu. Latvijā joprojām ir tūkstošiem ēku, kurām nepieciešama renovācija, tādēļ uzskatām, ka atbalsts siltumnoturības pasākumu īstenošanai ēkās ir nepieciešams arī turpmāk. Turklāt energoefektivitātes pasākumu īstenošana, tostarp, dzīvojamo māju renovācija, paredzēta kā viena no būtiskākajām Ekonomikas ministrijas prioritātēm nākamajā Eiropas Savienības fondu plānošanas periodā 2021.–2027. gadam. Esam jau uzsākuši darbu pie ES fondu plānošanas dokumentu izstrādes, lai nodrošinātu atbalstu māju renovācijai pēc iespējas ātrāk,” norāda Ekonomikas ministrijas valsts sekretāra vietnieks Dzintars Kauliņš.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija: Attīstības finanšu institūcija “ALTUM”