-3.5 °C, 1.9 m/s, 91.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPar drošības pasākumiem gripas izplatības ierobežošanā
Par drošības pasākumiem gripas izplatības ierobežošanā
22/01/2013

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju par saslimstības līmeni ar gripu Jelgavā, otrdien, 22. janvārī, notika Jelgavas pilsētas Pretepidēmiskās komisijas sēde. Ņemot vērā, ka pilsētā konstatēti 107 saslimšanas gadījumi ar gripu uz 100 000 iedzīvotājiem, komisija nolēma atstāt spēkā rīkojuma „Par gripas un citu aktuālo augšējo elpošanas ceļu infekcijas slimību profilaksi.” 2. punktu.

Foto: Jelgavas pilsētas pašvaldības arhīvs

Saskaņā ar Slimību profilakses un kontroles centra sniegto informāciju par saslimstības līmeni ar gripu Jelgavā, otrdien, 22. janvārī, notika Jelgavas pilsētas Pretepidēmiskās komisijas sēde. Ņemot vērā, ka pilsētā konstatēti 107 saslimšanas gadījumi ar gripu uz 100 000 iedzīvotājiem, komisija nolēma atstāt spēkā rīkojuma „Par gripas un citu aktuālo augšējo elpošanas ceļu infekcijas slimību profilaksi.” 2. punktu.
 
Pilsētas vispārizglītojošās skolās audzēkņu apmeklējums pagājušajā nedēļā bija  90 procenti, kas ir raksturīgi ziemas laikam, savukārt pirmsskolas izglītības iestādes apmeklēja 56 procenti bērnu. Kā iespējamais iemesls apmeklējuma samazinājumam bērnudārzos varētu būt arī zemā gaisa temperatūra.
 
Rīkojuma „Par gripas un citu aktuālo augšējo elpošanas ceļu infekcijas slimību profilaksi” 2. punkts paredz pašvaldības ārstniecības un sociālās aprūpes iestādēm, kā arī kapitālsabiedrībām, kuru kompetencē ietilpst organizēt epidemioloģiskās drošības pasākumus, savā darbībā stingri ievērot Ministru kabineta noteikumus par gripas pretepidēmijas pasākumiem un citu augšējo elpošanas ceļu infekcijas slimību (GAAECIS) ārstēšanu, kā arī savlaicīgi organizēt iedzīvotāju un darbinieku vakcināciju.
 
Jelgavas pilsētas pašvaldības Izglītības pārvaldei un pašvaldības izglītības iestādēm jāpastiprina kontrole par iestādes darbinieku un skolēnu veselības stāvokli un sanitāri higiēniskā režīma ievērošanu. Izglītības iestādēm jāinformē Izglītības pārvalde par to apmeklētību.
 
SIA „Jelgavas pilsētas slimnīca” informē, ka no trešdienas, 23. janvāra, tiks noteikti karantīnas pasākumi. 
 
Veselības ministrija atgādina, ka gripas epidēmijas laikā no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas ģimenes ārstu mājas vizītes pie gripas slimniekiem. Pacientiem ar gripas saslimšanu par ģimenes ārsta mājas vizīti ir jāmaksā valstī noteiktā pacienta iemaksa – 2 lati. Maksājuma nosacījums attiecas uz visiem ģimenes ārstiem un dežūrārstiem, kuri ir līgumattiecības ar Nacionālo veselības dienestu un sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus.

Ņemot vērā to, ka gripas un citu augšējo elpošanas ceļu infekciju simptomi ir līdzīgi, pieņemot pieteikumu mājas vizītei, ģimenes ārstam ir iespējami detalizēti jānoskaidro esošos slimības simptomus, kā arī citus līdzīgus saslimšanas gadījumus ģimenē. Gadījumā, ja ģimenes ārsts būs ieradies mājas vizītē pie pacienta kā pie gripas slimnieka, tomēr konstatējis, ka pacientam nav gripas saslimšana, bet ir kāda cita augšējo elpošanas ceļu infekcija, par ģimenes ārsta mājas vizīti arī šajā gadījumā būs jāmaksā tikai pacienta iemaksa 2 lati.

Gadījumā, ja pacients ir atbrīvots no pacienta iemaksas veikšanas, iepriekš minētā pacienta iemaksa 2 latu apmērā nav jāveic. Atgādinām, ka no pacienta iemaksas veikšanas ir atbrīvotas vairākas iedzīvotāju kategorijas:

  •  bērni līdz 18 gadiem;
  •  I grupas invalīdi;
  •  trūcīgās personas;
  •  politiski represētās personas, Nacionālās pretošanās kustības dalībnieki un Černobiļas  atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā cietušās personas;
  •  pacienti, kuri saņem ilgstošu plaušu mākslīgo ventilāciju mājas apstākļos;
  •  pacienti, kuri saņem paliatīvo un veselības aprūpi mājās;
  •  orgānu donori;
  •  Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbinieki.
Jaunākā informācija par gripas aktivitāti un epidemioloģisko situāciju Latvijā un atsevišķos reģionos, kā arī ieteikumi gripas izplatības ierobežošanai atrodami Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā: www.spkc.gov.lv/GRIPA/.

Informāciju sagatavoja
Egita Veinberga,

Jelgavas pilsētas pašvaldības
Komunikācijas un mediju attiecību galvenā speciāliste,

T.63005458