15.8 °C, 6.1 m/s, 87.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaPar Spānijas kailgliemežu izplatības ierobežošanu
Par Spānijas kailgliemežu izplatības ierobežošanu
08/07/2025

Spānijas kailgliemežus (Arion vulgaris) Latvijā pirmo reizi konstatēja 2008. gadā, un kopš tā laika šīs invazīvās sugas populācija ir ievērojami pieaugusi. Arī Jelgavā, tostarp pašvaldībai piederošajās teritorijās, Spānijas kailgliemeži turpina izplatīties. Izrādās, ka Latvijas klimatiskie apstākļi, mērenas ziemas un lietainas vasaras ir ļoti labvēlīgas šo gliemežu izdzīvošanai. Lai ierobežotu Spānijas kailgliemežu izplatību, speciālisti iesaka izmantot vairākas metodes, informē pašvaldības iestādē “Pilsētsaimniecība”.

Galvenie ierobežošanas pasākumi:

  • Nolasīšana.Gliemežus vislabāk savākt agri no rīta vai vakarā, kad tie izlien no slēptuvēm meklēt barību. Arī pēc lietus tie parasti ir viegli pamanāmi. Savāktos gliemežus var iznīcināt mehāniski vai ielikt traukos ar sālsūdeni vai 1% vara sulfāta šķīdumu. Īpaši ieteicams sākt šo metodi no jūlija, lai novērstu olu attīstību. Vākšanu var atvieglot, izveidojot slēptuves vai pievilināšanas vietas – piemēram, noliekot mitrus dēļus vai audeklus, zem kuriem gliemeži slēpsies. Kā pievilinātājus var izmantot alu, kvasu, kefīru vai rūgstošu ievārījumu.
  • Indēšana.Ir pieejami gan izsmidzināmi, gan granulveida gliemežu inde jeb limacīdi. Tos lietojot, obligāti jāievēro lietošanas instrukcija, lai nekaitētu videi un citiem dzīvniekiem. Nav ieteicams izmantot preparātus ar metaldehīdu, jo tie nav īpaši efektīvi pret Spānijas kailgliemežiem.
  • Gliemežiem var izveidot lamatas vietās, kur viņi bieži uzturas. Piemēram, var ierakt zemē trauku ar alu un sāls šķīdumu vai novietot mitras augu atliekas kopā ar limacīdiem.
  • Gliemežu olu iznīcināšana.Spānijas kailgliemeži dēj olas no jūlija līdz septembrim, parasti mitrās un tumšās vietās – augsnē, zem akmeņiem, podiem, dēļiem vai dārza mēbelēm. Vasaras beigās pārcilājot šādus priekšmetus un iznīcinot atrastās olas, iespējams samazināt gliemežu skaitu nākamajam gadam. Regulāra augsnes rušināšana, zāliena pļaušana un dārza priekšmetu pārvietošana arī palīdz iznīcināt vietas, kur gliemeži dēj olas vai pārziemo.

Sīkāku informāciju par gliemežu iznīcināšanu lūgums skatīt https://www.daba.gov.lv/lv/informativo-materialu-katalogs/spanijas-kailgliemezis-materialu-serija. 

Ziņot par invazīvo dzīvnieku sugu atradnēm var  hhttps://latvianature.daba.gov.lv/invazivo-sugu-parvaldnieks/.