24.7 °C, 3.7 m/s, 45.7 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaPārlielupē izveido Viedo tehnoloģiju un zināšanu pārneses centru
Pārlielupē izveido Viedo tehnoloģiju un zināšanu pārneses centru
07/08/2019

Šovasar noslēgusies pērn aizsāktā vēsturiskās Valdekas pils ratnīcas ēkas, kas atrodas starp Valdekas pili un jauno Pārtikas tehnoloģijas fakultāti, atjaunošana – tur izveidots Viedo tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs. Vienā ēkas pusē tiks veicināta universitātes zinātnieku sadarbība ar uzņēmējiem – no Jelgavas pils uz jaunajām telpām jau pārcēlies LLU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs. Savukārt otrā ēkas pusē funkcionēs universitātes centrālā laboratorija.

Centra galvenais mērķis ir veicināt zinātnieku un uzņēmēju sadarbību, lai pētnieku izstrādes nepaliek arhīvā, bet gan tiek izmantotas ražošanā un nonāk līdz veikalu plauktiem. Jaunajā korpusā pieejamas ne vien biroja telpas un pārrunu vieta, bet arī tā dēvētā ideju telpa, kas būs jauns resurss jauno zinātnieku inovatīvo izstrādņu attīstīšanai. Jāpiebilst, ka Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs darbojas kopš 2005. gada un katru gadu ar uzņēmējiem tiek noslēgti 20–30 sadarbības līgumi.

 

Šobrīd lielākā zinātniskā interese no uzņēmējiem ir tieši par pārtikas produktu izstrādi vai pārtikas produktu derīguma termiņa pagarināšanas iespējām. Izteikta interese ir par eko un bio pārtiku. Divi citi virzieni, kas šobrīd arī kļūst
gana pieprasīti, ir lauksaimniecība un tehniskie risinājumi.

 

Viedo tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrā Rīgas ielā 22 būvdarbi noslēgušies arī centrālajā laboratorijā, kurai ēkā atvēlēts atsevišķs slēgta tipa korpuss. Tā gan vēl nav uzsākusi darbu, jo gaida iekārtu piegādi. Mērķis nebija iegādāties kaut ko ļoti specifisku un atrautu no esošajiem pētījumiem, bet gan efektīvi uzlabot materiāltehnisko bāzi – tā, lai aprīkojums centrālajā laboratorijā papildina jau esošo iekārtu iespējas.

 

Laboratorijas aprīkojumam pasūtītas gan plaši pielietojamas jaunākās paaudzes iekārtas, gan specifiski rīki, kuriem šobrīd Latvijā nav analogu. Salīdzinoši vienkāršs, tomēr lietderīgs un plaši pielietojams rīks laboratorijā būs gaismas 3D mikroskops, ar kuru iespējams veidot dažādu objektu trīsdimensiju modeļus. Jaunas paaudzes pētniecības iekārtas universitātes centrālajā laboratorijā ir tas, kā mūsu zinātniekiem līdz šim trūka, lai celtu universitātes konkurētspēju Eiropā un pasaulē.

 

Lai gan LLU Tehnoloģiju un zināšanu pārneses centrs jau ir uzsācis darbību jaunajās telpās, laboratorija būs pieejama, tiklīdz noslēgsies iepirkumi un tiks
piegādātas visas pasūtītās iekārtas.

 

Foto: no LLU arhīva

 

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē