27.1 °C, 1.5 m/s, 58 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaPasta salā top koka skulptūras
Pasta salā top koka skulptūras
14/09/2020

Turpinot pasākuma “Mežs ienāk Jelgavā” iedibināto tradīciju, arī šogad Meža dienu gaitā notek koka skulptūru simpozijs “Otrā elpa”, kurā piecu koktēlnieku rokām top dažādi pasaku tēli. Mākslinieki darbu Pasta salā sākuši jau 12. septembrī, un ikviens nedēļas garumā var sekot līdzi tam, kā savu mūžu nodzīvojuša koka stumbrs atdzimst unikālā mākslas darbā.

Pašvaldības iestādes “Kultūra” producents Gundars Caune stāsta, ka jau no pašiem koka skulptūru simpozija pirmsākumiem akcents likts uz pasakām un arī šogad taps pieci pasaku tēli. “Koka skulptūru simpozijs pirms astoņiem gadiem aizsākās ar dāvanu pilsētas bērnudārziem, to teritoriju papildinot ar koka skulptūrām, savukārt šogad radītie darbi bērnus gaidīs Pasta salas galā, izvietojoties līdzās tur jau mītošajam zirgam, kas koka skulptūru simpozija laikā tapa pirms diviem gadiem.” G.Caune piebilst, ka 18. septembrī, kad Pasta salā notiks pasākums “Mežs ienāk Jelgavā”, skulptūru tapšana jau būs finiša taisnē, skaidri iezīmējot mākslinieku ieceri un ļaujot novērtēt katras skulptūras apmēru. “Dažs pasaku tēls solās sasniegt pat divu metru augstumu,” atklāj viņš.

 

Piecu izvēlēto tēlnieku rokrakstu pilsētnieki jau iepazinuši dažādos iepriekšējos Jelgavas festivālos. G.Caune stāsta, ka Māris Gailis kokā iecerējis iedzīvināt āzi, Zigmunds Bielis skulptūrā izstāstīs pasaku “Odi un zirgs”, lapsu apņēmies radīt Gundars Kozlovskis, bet koka runci – Agnese Rudzīte-Kirillova, savukārt tēlnieks Donāts Mockus atveidos pasaku “Egle, zalkšu karaliene”.

 

Visiem pieciem koka mākslas darbiem jābūt pabeigtiem līdz 21. septembrim, un drīz pēc Meža dienu pasākuma paralēli noritēs tehniskais process, Pasta salas zonā, kur tiks veidots koka pasaku tēlu ansamblis, iebetonējot skulptūru pamatnes un darbus pakāpeniski pārvietojot uz to turpmāko mājvietu. G.Caune norāda, ka simpoziju “Otrā elpa” gaitā līdz šim tapušas 22 lielformāta koka skulptūras. Jaunākā no tām – tēlnieku M.Gaiļa un G.Kozlovska veidotais vides objekts “Laika vilciens”, kas Ozolskvērā tapa pērn, otro elpu piešķirot dižozolam, kas tur bija audzis vairāk nekā 250 gadu.

 

Jāpiebilst, ka šogad Meža dienu pasākuma tēma ir “Koks ir vairāk!”, bet Jelgavā notiekošais koka skulptūru simpozijs to jau apliecina gadu no gada, jo tradicionāli mākslas darbi top no pilsētā savu mūžu nodzīvojušajiem kokiem. Skulptūrām derīgie koki tiek sazāģēti baļķos, lai gaidītu savu atdzimšanu koka skulptūru veidolā. “Ikviens, kurš vēlas redzēt koka skulptūru tapšanas procesu, tostarp ik dienu sekot līdzi, kā no baļķa top mākslas darbs, aicināts uz Pasta salu, lai vērotu tēlniekus strādājam,” tā “Kultūras” producents.

 

Meža dienu pasākumu “Mežs ienāk Jelgavā 2020” jau trešo gadu organizē LLU Meža fakultāte sadarbībā ar Jelgavas pašvaldību, nozares organizācijām un uzņēmumiem. Ieeja – bez maksas. Vairāk par pasākumu ŠEIT.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē