15.3 °C, 2.6 m/s, 84.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPateicas Černobiļas AES avārijas seku likvidatoriem
Pateicas Černobiļas AES avārijas seku likvidatoriem
26/04/2019

Ar piemiņas brīdi un apbalvojumu pasniegšanu noslēdzies ikgadējais Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku  atceres pasākums. Tā gaitā vienam no AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem – Zigmundam Ameteram – par drosmi, varonību un dalību glābšanas darbos pasniegts Ukrainas valsts apbalvojums “Ukrainas Varoņa Zelta zvaigzne”. Savukārt Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniecei Ritai Vectirānei, SIA “Jelgavas autobusu parks” tehniskajam direktoram Pēterim Salkazanovam un Ozolnieku novada Sociālā dienesta vadītājai Sarmītei Strodei pasniegtas Latvijas savienības “Černobiļa” Goda zīmes. Tās piešķirtas par ieguldījumu AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku sociālajā aprūpē, kā arī par aktīvu sabiedrisko darbu.

Černobiļas seku likvidatorus klātienē uzrunāja un paldies viņiem teica Baltkrievijas, Krievijas un Ukrainas vēstniecību pārstāvji, kā arī Jelgavas, Jelgavas novada un Ozolnieku novada pašvaldību pārstāvji. Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš uzsvēra, ka ir jāatceras cilvēki, kuri piedalījās traģiskās avārijas seku likvidēšanā. “Jūs darījāt darbu, kas bija nozīmīgs cilvēcei. Paldies jums par to,” sacīja Jelgavas domes priekšsēdētājs.

 

 

Pasākuma viesi novērtēja arī Latvijas Ugunsdzēsības muzeja veidoto tematisko izstādi “Jūs neaizmirsīsim!”, kas veltīta Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībnieku Latvijas iedzīvotāju varoņdarbu atcerei. Izstāde būs aplūkojama līdz 10. maijam, Sabiedrības integrācijas pārvaldē Skolotāju ielā 8.

 

 

Šogad aprit 33 gadi kopš Ukrainā notika traģiskā Černobiļas atomelektrostacijas avārija. 1986.gada 26.aprīlī, ceturtajā reaktorā, pārkaršanas rezultātā notika sprādziens, kam sekoja spēcīgs ugunsgrēks ar radioaktīvu piesārņojumu. Avārijas seku likvidēšanai tika mobilizēta armija un tās rezervisti, kuru uzdevums bija savākt bīstamos radioaktīvos atkritumus un uzcelt reaktoram sarkofāgu.

 

 

No Latvijas katastrofas seku likvidēšanas darbos Černobiļā tika iesaistīti vairāk nekā 6000 cilvēku. No tiem aptuveni 3500 cilvēki šobrīd ir ar invaliditāti, ap 1500 jau ir miruši, savukārt citi ir zaudējuši darbspēju. Jelgavā šobrīd dzīvo 77 cilvēki, kuri savulaik piedalījušies AES avārijas seku novēršanas darbos.

Černobiļas AES avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem, kuri savu pamata dzīvesvietu deklarējuši Jelgavas pilsētas administratīvajā teritorijā un dzīvo deklarētajā dzīvesvietā, ir noteikts ikgadējs pabalsts rehabilitācijai 50 eiro apmērā.

Foto: Jelgavas pilsēta

Informācija sagatavota
Jelgavas pilsētas pašvaldības
Sabiedrisko attiecību pārvaldē