11.7 °C, 3.6 m/s, 83.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaPavasari ievada ar slāvu svētkiem Masļeņicu
Pavasari ievada ar slāvu svētkiem Masļeņicu
01/03/2020

1. martā Sabiedrības integrācijas pārvaldē (SIP) Skolotāju ielā 8 norisinājās tradicionālie slāvu pavasara sagaidīšanas svētki – Masļeņica. Pavadot ziemu, ikvienam bija iespēja piedalīties spēlēs un rotaļās, mieloties ar šo svētku gardo simbolu – pankūkām, kā arī vērot Jelgavas slāvu mazākumtautību kolektīvu priekšnesumus.

Jau no pulksten 12 SIP jaunākie dalībnieki piedalījās teātra studijas “Poteha” interaktīvajā izrādē, kas atgādināja par Masļeņicas tradīcijām, bet no pulksten 13 ikviens tika aicināts piedalīties dažādās aktivitātēs, izmēģinot savu veiklību 12 pārbaudījumos, par ko varēja saņemt kuponus, kurus vēlāk apmainīt pret siltām pankūkām. Svētku dalībnieki varēja lēkt ar lecamauklu, piedalīties “gaiļu cīņās”, izskriet stafeti ar slotu, mest mērķī bumbiņas un izmēģināt citas aktivitātes. Lielākoties tajās piedalījās bērni, izmantojot iespēju tikt pie kuponiem un saldumiem, kā arī sacensties savā starpā. “Man vislabāk patika “cīņa virs aizas”, kur ar klasesbiedru varējām cīnīties ar vālēm. Viņš uzvarēja, bet mēģināsim vēlreiz. Gājām arī rotaļās un krājām zīmodziņus citās spēlēs,” stāsta trešklasnieks Oskars, kurš Masļeņicas pasākumā piedalās pirmoreiz.

“Šos svētkus esam apmeklējuši vismaz pēdējos pāris gadus. Mājās esam aizsākuši tradīciju šīs dienas rītā ēst pankūkas un tad nākam šurpu. Bērniem ļoti patīk iesaistīties šeit piedāvātajās aktivitātēs. Dēls Maksims jau ir padarbojies dažos aktivitāšu punktos, bet meitiņa Anna šodien nedaudz sakautrējusies,” stāsta jelgavniece Oksana, kas uz Masļeņicas pasākumu atnākusi kopā ar ģimeni.

Ar muzikāliem priekšnesumiem uzstājās Jelgavas slāvu mazākumtautību biedrību – ukraiņu kultūras centra “Džerelo”, baltkrievu biedrības “Ļanok” un krievu biedrības “Istok” – radošie kolektīvi. Jaunākās paaudzes un jauktie ansambļi izpildīja gan slāvu tautasdziesmas, gan dziesmas latviešu valodā, kā arī katra biedrība bija sagatavojusi rotaļu, kurā iesaistīties varēja ikviens. Visas rotaļas un spēles bija par ziemas un pavasara tēmu, piedaloties aukstā gadalaika pavadīšanā. Ukraiņu kultūras centra “Džerelo” pārstāvji bija sagatavojuši arī improvizētas sniega pikas, ļaujot bērniem piedalīties sniega kaujā pat ja āra temperatūra bija krietni virs nulles. Katru priekšnesumu un rotaļu pavadīja stāstījums, iepazīstinot klātesošos ar Masļeņicas svētkiem un to tradīcijām.

Tradicionāli Masļeņica ilgst veselu nedēļu. Katrai Masļeņicas dienai ir savas paražas. Piemēram, pirmdiena ir Masļeņicas sagaidīšana, kad tiek gatavotas salmu lelles, kā arī notiek ciemošanās un pankūku cepšana. Otrdienā sākas rotaļas un neprecētie puiši meklē līgavas. Trešdienā vīrs un pārējie radinieki ciemojas pie vīra sievasmātes. Ceturtdienas veltītas sacensībām – dūru cīņām, braukšanai kamanās, sniega kaujām. Piektdienā savukārt pie vīra ciemojas sievasmāte, bet sestdienā pie jaunās sievas ciemojas vīra māsas un citi radinieki. Svētdiena ir svētku kulminācija – diena piedošanai. Par piedošanas nozīmi šo svētku izskaņā atgādināja arī Jelgavas pilsētas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, sveicot ikvienu ar pavasara tuvošanos.

Pasākuma kulminācijā tika sadedzināta salmu lelle Masļona, kuras liesmu kopīgi iededzināja domes priekšsēdētāja vietniece sociālo lietu, veselības aizsardzības, kultūras, izglītības un sporta jautājumu programmā Rita Vectirāne un SIP vadītāja Ilga Antuža. Līdz ar lelli svētku dalībnieki tika aicināti sadedzināt arī savas neveiksmes un sliktās lietas, kuras varēja uzrakstīt uz lapiņām un iemest ugunskurā.

Pasākumu organizē Jelgavas pilsēta un SIP kopā ar Jelgavas Nacionālo kultūras biedrību asociāciju.

Foto: Jelgavas pilsēta

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē