17.5 °C, 2.6 m/s, 63.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaPaziņo par gripas epidēmijas beigām
Paziņo par gripas epidēmijas beigām
25/04/2024

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju (AAEI) monitoringa dati liecina, ka pēdējo divu nedēļu laikā pacientu skaits, kuri vērsušies pēc medicīniskās palīdzības un kuriem klīniski diagnosticēta gripa, nevienā no monitoringā iesaistītajām teritorijām nebija pārsniedzis 100 gadījumus uz 100 000 iedzīvotāju, līdz ar to SPKC paziņo par gripas epidēmijas beigām 25. aprīlī.

Gripas vīrusa aktivitāte ir zem sezonālā līmeņa (bāzes līmeņa intensitāte), un novērota 6 no 10 monitoringa teritorijām (plaša gripas izplatība), taču salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu gripas intensitāte un izplatība samazinās.

Tomēr gripas vīrusu cirkulācija vēl turpinās un aizvadītajā nedēļā kopā 20 gripas gadījumi reģistrēti sešās administratīvajās teritorijās (Ventspilī, Rēzeknē un Jēkabpilī, Jūrmalā, Daugavpilī un Rīgā). Kopš sezonas sākuma Latvijā kopā ģimenes ārstu prakses ziņojušas par 3442 klīniski apstiprinātiem gripas gadījumiem.

Gripas epidēmijas intensitāte šajā sezonā vērtējama kā vidēja. 2024. gada 2. nedēļā vidējā gripas intensitāte ievērojami palielinājās un pārsniedza bāzes līmeni – tika paziņots par gripas epidēmijas sākumu 2024. gada 12. janvārī. Šajā sezonā vislielākais gripas gadījumu skaits novērojams vecuma grupā no 0 līdz 14 gadiem.

Kopš sezonas sākuma Latvijā kopumā veikti 54 370 laboratoriskie testi uz SARS-CoV-2 vīrusa klātbūtni, no kuriem 8236 bija pozitīvi. Stacionēti 7210 Covid-19 pacienti.

Lai gan gripas epidēmija noslēgusies un gripas vīrusu izplatība mazinās, SPKC atgādina, ka gripas un citi elpceļu vīrusi turpina cirkulēt. SPKC epidemiologi aicina arī turpmāk atcerēties par elpceļu infekciju profilakses pasākumiem. Bieži mazgāt rokas (katru reizi pārnākot no āra, pirms ēšanas, pirms pieskaršanās sejai), regulāri vēdināt telpas (gan mājās, gan izglītības iestādēs un darba vietās) un veikt telpu mitro uzkopšanu, lietot veselīgu pārtiku, kas palīdzēs stiprināt imunitāti, kā arī pagarināt uzturēšanās laiku svaigā gaisā – ejot pastaigās un nodarbojoties ar fiziskām aktivitātēm ārpus telpām.

Savukārt Nacionālais veselības dienests atgādina, ka līdz ar gripas epidēmijas noslēgumu vairs nav spēkā valsts apmaksātas ģimenes ārsta mājas vizītes pie pacientiem ar gripu. Šis nosacījums neattiecas uz pacientiem, kuriem valsts apmaksātas ģimenes ārsta vizītes tiek nodrošinātas vienmēr – bērniem vecumā līdz 18 gadiem, I un II grupas invalīdiem un citām pacientu grupām. Sīkāka informācija pieejama ŠEIT.

Plašāka informācija par gripas aktivitāti un epidemioloģisko situāciju Latvijā, Eiropā un citur pasaulē atrodama Epidemioloģijas biļetenos SPKC mājaslapas www.spkc.gov.lv sadaļā “Pārskati par akūtu augšējo elpceļu infekciju, gripas un Covid-19 izplatību”.