16.9 °C, 3.4 m/s, 91.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPētnieki atklās Zemgales uzvārdu izcelsmes stāstus
Pētnieki atklās Zemgales uzvārdu izcelsmes stāstus
27/02/2020

3. martā pulksten 15 Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā ikviens interesents aicināts uz tikšanos ar grāmatas “Latviešu uzvārdi arhīvu materiālos: Kurzeme, Zemgale, Sēlija” autoriem Ilmāru Mežu un Munti Aunu. Pētnieki stāstīs par grāmatas tapšanu, kā arī dažādu uzvārdu vēsturisko izcelsmi Zemgales reģionā.

2017. gadā nāca klajā grāmata par uzvārdiem Latgalē, bet otrais grāmatas sējums divās daļās aptver Kurzemi, Zemgali un Sēliju jeb vēsturisko Kurzemes un Zemgales hercogisti, iekļaujot ziņas par vismaz 692 tūkstošiem iedzīvotāju. Sējumā ir aptuveni 9500 uzvārdu šķirkļu un apmēram 20 000 uzvārdu pieraksta variantu. Latviešu uzvārdu kopums apskatīts gan no valodniecības, gan ģeogrāfiskās un vēsturiskās izplatības aspekta. Grāmata jau ir nonākusi pie lasītājiem un pieejama grāmatnīcās visā Latvijā, tāpēc tās autori uzsāk tikšanās sēriju ar grāmatā aplūkoto novadu iedzīvotājiem.

 

Grāmatas idejas autors un vārdnīcas sastādītājs demogrāfs I.Mežs pastāstīs par grāmatu sērijas idejas tapšanu, kā arī sniegs priekšstatu par uzvārdu izplatību Kurzemē, Zemgalē un Sēlijā. Savukārt vēsturnieks M.Auns vēstīs par uzvārdiem un papildvārdiem pirms vispārējās uzvārdu ieviešanas Latvijā, par uzvārdu un mājvārdu saistību, raksturos uzvārdu ieviešanas procesu 1835. gadā, kā arī skaidros, kas notiek ar uzvārdiem pēc to piešķiršanas.

 

Ģ.Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja direktores vietniece darbā ar sabiedrību Marija Kaupere norāda, ka, iepazīstoties ar grāmatu, vērā ņemama ir tās lielā uzvārdu datubāze, iekļaujot virkni mazāk populāru vai zināmu uzvārdu. “Daudzi kolēģi bija pārsteigti, ka arī viņu retāk sastopamais uzvārds iekļauts grāmatā. Mēs labprāt atbalstām ideju rīkot tikšanos pie mums un novērtējam autoru lielo darbu, apkopojot informāciju par tik daudziem uzvārdiem, no kuriem daļa saistāmi ar kādreizējo Kurzemes un Zemgales hercogisti,” skaidro M.Kaupere.

 

Uz tikšanos ar grāmatas autoriem aicināts ikviens, un tā ir bez maksas.

 

 

Foto: publicitātes

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē