16.7 °C, 1.6 m/s, 82.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPiecas koka skulptūras papildinājušas brīvdabas galeriju Pasta salā
Piecas koka skulptūras papildinājušas brīvdabas galeriju Pasta salā
16/10/2021

Pasta salas dienvidu galā brīvdabas galeriju papildinājušas piecas jaunas koka skulptūras – tie ir tēli no baltu tautu pasakām, ko tradicionāli veidoja latviešu un lietuviešu mākslinieki. Viņu rok­rakstus pilsētnieki jau iepazinuši iepriekšējos Jelgavas festivālos.  

“Baltu tautu pasaku tēmu loks nav izsmeļamas. Es šogad izvēlējos, manuprāt, ļoti  laikmetīgu pasaku par savstarpējo cieņu un sapratni. Lapsai un dzērvei ar šiem jautājumiem ir ļoti grūti tikt galā,” stāsta Jelgavas koka skulptūru simpozija ilggadējs dalībnieks Māris Gailis.  Donāts Mockus iedzīvinājis varoņus no lietuviešu pasakas par brāļiem zirņiem, Tautvils Poviļonis attēlojis lietuviešu teikas Pērkonu, bet Armands Vecvanags kokā izveidojis Kraukļa kungu. Savukārt IneseValtere – figūras no pasakas “Zaķis un lapsa kūmiņš”.

 

“Koks ir plastisks un salīdzinoši viegls materiāls. Ja ir labi izejmateriāli un instrumenti – un tādi mums bija, strādāt ir ļoti patīkami. Es un Donāts skulptūras griezām no ozola, pārējie kolēģi – no priedes,” stāsta M.Gailis. Mākslinieks atklāj interesantu niansi, ka Jelgavā simpozijā izmantotajos kokos bieži parādās kara laika pēdas, piemēram, šrapneļu šķembas, ko koks gadu desmitos apaudzē un asimilē sevī, mainot škiedru un krāsu.

 

Koka skulptūru simpozijs pirmo reizi notika pirms deviņiem gadiem. Tad tēlnieki koka pasaku tēlus veidoja pilsētas bērnudārziem, bet pagājušajā gadā radītie darbi tika izvietoti Pasta salas dienvidu galā. Simpozijs “Otrā elpa” notiek ciešā sadarbībā ar Latvijas Lauksaimniecības universitātes Meža fakultāti, kas palīdzēja ar dažādu tehnisko nodrošinājumu, informē pašvaldības iestādes “Kultūra” producents Gundars Caune.

 

Simpozija “Otrā elpa” gaitā jau tapušas 32 lielformāta koka skulptūras, kuru lielākā daļa izvietota pilsētas bērnudārzos, integrējot bērnu rotaļu laukumos.  2018.gadā, atzīmējot Baltu vienības dienu, Pasta salas galā pie bērnu rotaļu laukuma tika izvietotas skulptūras “Vēja zirgi”, ko darināja mākslinieki M.Gailis, G.Kozlovskis un T.Paviļonis.  Savukārt 2019.gadā, Jelgavas pilsētas 754. dzimšanas dienas svētku nedēļā, Ozolskvērā tika atklāts tēlnieku M.Gaiļa un G.Kozlovska veidotais vides objekts “Laika vilciens”, otro elpu piešķirot dižozolam, kas tur bija audzis vairāk nekā 250 gadu.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē