18.8 °C, 1.7 m/s, 69.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPieejamas pretgripas vakcīnas; atsevišķām iedzīvotāju grupām – bez maksas
Pieejamas pretgripas vakcīnas; atsevišķām iedzīvotāju grupām – bez maksas
09/10/2020

Sākoties gripas sezonai, Jelgavas medicīnas iestādēs informē, ka ir pieejamas pretgripas maksas vakcīnas, savukārt atsevišķām iedzīvotāju grupām valsts šogad nodrošina vakcīnu bez maksas. Speciālisti iesaka vakcināciju pret gripu neatlikt uz vēlāku laiku, bet veikt to oktobrī, novembrī.

Jelgavā pretgripas vakcīnas par maksu pieejamas Jelgavas pilsētas poliklīnikā, medicīnas sabiedrībā “Optima 1” un Zemgales Veselības centrā. Vakcīnas cena, ņemot vērā dažādos vakcīnas ražotājus un medicīnas iestādi, kas piedāvā šo pakalpojumu, ir 10–15 eiro. 

 

Šobrīd vakcīna ir pieejama, taču, palielinoties pieprasījumam, lai pārliecinātos par vakcīnas esamību, iepriekš vēlams sazināties ar izvēlēto medicīnas iestādi. Jelgavas pilsētas poliklīnikas tālruņa numurs ir 63022101, medicīnas sabiedrības “Optima 1” – 63022987. Zemgales Veselības centrā vakcinācija tiek veikta tikai pēc iepriekšēja pieraksta, piesakoties pa tālruni 63084004, e-pastu registratura@zvc.lv vai mājaslapā www.zvc.lv.

 

Šosezon bezmaksas pretgripas vakcīnas paredzētas senioriem, kas vecāki par 65 gadiem, personām ar hroniskām kaitēm, bērniem no sešu līdz 23 mēnešu vecumam un grūtniecēm.

 

Lai saņemtu bezmaksas vakcīnu, noteiktajām iedzīvotāju grupām jāvēršas pie sava ģimenes ārsta, kas novirzīs uz medicīnas iestādes vakcinācijas kabinetu, kur ir pieejamas bezmaksas vakcīnas konkrētai iedzīvotāju grupai, vai arī izrakstīs recepti bezmaksas vakcīnas iegādei aptiekā, lai pēc tam vakcināciju veiktu medicīnas iestādē. Svarīgi, ka vakcīnai no iegādes līdz potēšanas brīdim obligāti ir jāatrodas vēsumā, pretējā gadījumā tā zaudē savu iedarbību. Medicīnas sabiedrības “Optima 1” vadītāja ģimenes ārste Ingrīda Budrēvica iesaka vienkāršu paņēmienu vakcīnas saglabāšanai pārnesot: ja nav pieejama aukstumsoma, vakcīnas iepakojums nekavējoties jānovieto pie saldētu pārtikas produktu pakas; ja nav iespējas vakcīnu iepotēt nekavējoties, mājās tā jāuzglabā ledusskapī. Vienlaikus jāatceras, ka medicīnas iestādēs potēšana ir maksas pakalpojums.

 

Šā gada gripas sezonas laikā no valsts pamatbudžeta līdzekļiem tiek vakcinētas arī ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem; ilgstošas sociālās aprūpes centru darbinieki, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem, un ilgstošas sociālās aprūpes centru klienti.

 

Speciālisti iesaka vakcināciju pret gripu neatlikt uz vēlāku laiku, bet veikt to oktobrī, novembrī. Prognozēts, ka šajā sezonā cirkulēs jau pazīstami gripas vīrusi, kas izplatījās iepriekšējās sezonās, taču par to, kuri no tiem būs dominējošie, šobrīd vēl nevar spriest. Šajā sezonā Latvijā ir pieejamas dažādas četrvērtīgas pretgripas vakcīnas, kuras pasargā no diviem A tipa un diviem B tipa gripas vīrusiem.

 

Oktobra sākumā Latvijā jau ir konstatēti pirmie laboratoriski apstiprinātie gripas gadījumi.

 

Gripa izplatās katru sezonu rudens un ziemas periodā, kad to pārslimo 5–10 procenti iedzīvotāju. Visbiežāk gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, taču tā var izraisīt smagas komplikācijas, kas ir īpaši bīstamas cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē