25.8 °C, 1.7 m/s, 61.4 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiPiektdien Raiņa parkā aicinās iekāpt otra kurpēs
Piektdien Raiņa parkā aicinās iekāpt otra kurpēs
12/09/2023

Lai patiesi izprastu otru cilvēku, ir jānoiet ceļš viņa kurpēs, – vēsta sena paruna. Tikai izprotot un pieņemot citādo, varam veidot iekļaujošāku sabiedrību. 15. septembrī ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts katrā kājā uzvilkt atšķirīgu apavu, tā simboliski paužot atbalstu deinstitucionalizācijas mērķa grupām – bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem. Tāpat 15. septembrī Jelgavā, Raiņa parkā, no pulksten 11 līdz 13.30 notiks pasākums “Dažādo kurpju diena”.  

Katrs cilvēks ir unikāls, personība ar savām vēlmēm un vajadzībām, un ikviens – arī tie, kuri šķiet svešādi, atšķirīgi un nesaprotami, – vēlas būt mīlēti, pieņemti un saprasti. Aizspriedumi un noraidoša sabiedrības attieksme ir lielākā barjera bērniem ar funkcionāliem traucējumiem un viņu ģimenēm, cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem un bez vecāku gādības palikušajiem bērniem veidot dzīvi ārpus institūcijām un iekļauties sabiedrībā. Labklājības ministrija kampaņā “Iekāp otra kurpēs!” aicina ikvienu iejusties līdzcilvēku situācijā un atrast nevis atšķirīgo, bet kopīgo.

15. septembrī ikviens var paust savu atbalstu un parādīt to arī citiem, uz visu dienu vai kādu brīdi katrā kājā uzvelkot atšķirīgu apavu, vēstot par to sociālajos tīklos, un tiem, kuri pauž izbrīnu, atgādināt – katrs vēlas būt saprasts un pieņemts un atšķirīgais nav iemesls atstumt un novērsties.

Papildus tam 15. septembrī vairākās Latvijas vietās, tostarp Raiņa parkā Jelgavā, notiks pasākums “Dažādo kurpju diena”, kurā apmeklētāji varēs gūt ieskatu deinstitucionalizācijas procesā Jelgavā un Zemgalē, piedalīties vides mākslas objekta “Iekāp otra kurpēs” kopīgā izkrāsošanā, lai simbolizētu vienošanos par kopīgām vērtībām. Tāpat apmeklētāji varēs iesaistīties Jelgavas Sociālo lietu pārvaldes specializēto darbnīcu aktivitātēs, lai labāk iepazītu cilvēku ar garīga rakstura un funkcionāliem traucējumiem ikdienu, – viņiem būs iespēja izgatavot atslēgu piekariņu un kartīti.

Dažādo kurpju dienas aktivitātēs var iesaistīties gan individuāli, gan kopā ar kolēģiem, draugiem, klasesbiedriem un citiem līdzīgi domājošajiem.

Ar Eiropas Savienības fondu finansiālu atbalstu Latvijā tiek īstenoti deinstitucionalizācijas projekti, kuru gaitā daudzviet tiek veidotas ikviena cilvēka vajadzībām daudz atbilstošākas pakalpojumu sniegšanas vietas un piedāvāti sabiedrībā balstīti pakalpojumi, kas paver iespēju cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un bērniem, kas spiesti dzīvot ārpusģimenes aprūpē, integrēties sabiedrībā.

Kampaņā tās tīmekļvietnē plānots publicēt 15 cilvēkstāstus, īpašu testu un ekspertu diskusiju. Tāpat sadarbībā ar satura veidotāju “Edart TV” radīta dokumentālā īsfilma, kas atklās cilvēku ar īpašām vajadzībām, kā arī bērnunamu bērnu ikdienu, tā ļaujot uz brīdi iekāpt viņu kurpēs. Savukārt ikviens jaunietis vecumā no 14 līdz 25 gadiem aicināts iesaistīties konkursā un radošā veidā attēlot vienu no trim konkursa tēmām: “Iekāp otra kurpēs: cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem”; “Iekāp otra kurpēs: bērni ar funkcionāliem traucējumiem”; “Iekāp otra kurpēs: bērni, kuri dzīvo vai ir dzīvojuši institucionālajā ārpusģimenes aprūpē”. Ar konkursa nolikumu var iepazīties konkursa vietnē https://iekapotrakurpes.lv/.

Pasākuma apmeklētājs piekrīt, ka var tikt filmēts un fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēts, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma.