1.7 °C, 1.1 m/s, 85 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaPilsētā dzēsts šogad pirmais kūlas ugunsgrēks; kūlas dedzināšana ir sodāma rīcība
Pilsētā dzēsts šogad pirmais kūlas ugunsgrēks; kūlas dedzināšana ir sodāma rīcība
12/03/2024

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) vakar, 11. martā, dzēsis šogad pirmo kūlas ugunsgrēku pilsētā. VUGD uzsver: kūlas dedzināšana ir aizliegta. Lai gan daudzi kūlas dedzinātāji domā, ka viņi liesmas spēs kontrolēt, ikgadējā skarbā statistika – nodedzinātās ēkas un automašīnas, cietušie cilvēki un izdegušie vairāki desmiti hektāru teritorijas – liecina par pretējo.

VUGD pārstāve Viktorija Gribuste informē, ka pirmdien ap pulksten 17 Rīgas ielā Jelgavā dega kūla 20 kvadrātmetru platībā. Tas ir pirmais šogad Jelgavā reģistrētais kūlas ugunsgrēks.

Pērn pirmais kūlas ugunsgrēks pilsētā reģistrēts 15. martā, bet kopumā 2023. gadā Jelgavā reģistrēti 18 kūlas ugunsgrēki, kas ir teju uz pusi mazāk nekā gadu iepriekš.

VUGD uzsver: kūlas dedzināšana ir aizliegta, bīstama un sodāma rīcība. Kūlas dedzināšanas rezultātā tiek izpostītas plašas teritorijas, meži, cilvēku īpašums, kā arī var tikt apdraudēta cilvēku veselība un dzīvība. Ja pirmie kūlas ugunsgrēki parasti notiek nelielās platībās, tad, iestājoties sausākam laikam, tās kļūst arvien lielākas, liesmas nereti pārņem arī jaunaudzes un mežus. Ja nodedzinātās zāles vietā pēc laika izaugs jauna, tad nodegušā meža atjaunošanai ir nepieciešami gadu desmiti.

VUGD atgādina, ka zemes īpašniekiem regulāri jāveic nepieciešamie pasākumi, lai teritorijā nenotiktu kūlas vai zāles degšana. Par šo pienākumu nepildīšanu VUGD amatpersona var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu – fiziskai personai no sešām līdz 56 naudas soda vienībām, bet juridiskai personai no 56 līdz 280 naudas soda vienībām. Saskaņā ar Administratīvās atbildības likumu viena naudas vienība ir pieci eiro, tādējādi naudas sods par ugunsdrošības prasību neievērošanu fiziskai personai ir no 30 līdz 280 eiro, bet juridiskai personai no 280 līdz 1400 eiro. Par kūlas dedzināšanu fiziskām personām var piemērot naudas sodu no 280 līdz 700 eiro.

Ja pamanīts kūlas ugunsgrēks, nekavējoties jāzvana VUGD pa tālruni 112 un jānosauc precīza adrese vai pēc iespējas precīzāk jāapraksta vieta, kur izcēlies ugunsgrēks, kā arī jānosauc savs vārds, uzvārds un telefona numurs un jāatbild uz dispečera jautājumiem.

Savukārt, ja pamanīta persona, kas dedzina kūlu, jāzvana ugunsdzēsējiem pa glābšanas dienestu tālruni 112 un par pārkāpēju jāziņo Valsts policijai.