21.8 °C, 1.1 m/s, 90.4 %

Pašvaldība

Sākumlapa JaunumiPašvaldība“Austras raksti” Dzīvesziņas un arodu sētā attīstīs sociālo uzņēmējdarbību
“Austras raksti” Dzīvesziņas un arodu sētā attīstīs sociālo uzņēmējdarbību
27/10/2023

Šodien Jelgavas domes sēdē deputāti lēma nodot Dzīvesziņas un arodu sētas telpas Vecpilsētas ielā 2 bezatlīdzības lietošanā sociālajam uzņēmumam “Austras raksti”, kas tur paredz īstenot sociālo uzņēmējdarbību – iepazīstināt bērnudārzu un skolu audzēkņus, kā arī ikvienu interesentu un pilsētas tūristus ar tradicionālajām arodu prasmēm, tā veicinot interesi un saglabājot Latvijas kultūrvēsturisko mantojumu.

Līdz šim uzņēmums telpas no pašvaldības nomāja, taču, iegūstot sociālā uzņēmuma statusu, tas vērsās pašvaldībā ar lūgumu nodot telpas uzņēmumam bezatlīdzības lietošanā, lai īstenotu sociālo uzņēmējdarbību.

Jelgavas pašvaldība, realizējot Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektu “Kultūras mantojuma saglabāšana un attīstība Jelgavas pilsētā”, atjaunoja valsts nozīmes kultūras pieminekli – koka ēku Vecpilsētas ielā 2. Nododot telpas un to aprīkojumu bezatlīdzības lietošanā uzņēmumam, pašvaldība nodrošinās projekta saistību izpildi, veicinās jaunu izglītojošu kultūras un tūrisma pakalpojumu pieejamību atjaunotajā kultūras mantojuma objektā.

Sociālā uzņēmuma “Austras raksti” vadītāja Aija Mālkalna stāsta, ka Dzīvesziņas un arodu sētā bērniem un jauniešiem, kā arī ikvienam interesentam un pilsētas tūristiem tiks piedāvāta iespēja izzināt pilsētas un ēkas Vecpilsētas ielā 2 vēsturi, bet radošās nodarbībās iepazīt senos arodus – tautas tērpu darināšanas prasmes un tradicionālo ēdienu gatavošanu malkas krāsnī. Tā, piemēram, 1.–12. klašu audzēkņiem ir iespēja apmeklēt nodarbību ciklu “No vilnas līdz tautas tērpam”, 7. klašu audzēkņiem – apgūt aušanas pamatus, bet ikvienam interesentam – Zemgales tautastērpa un tā sastāvdaļu darināšanu. Praktiskajās nodarbībās var apgūt arī maizes cepšanu malkas krāsnī, kā arī badapankūku cepšanu, bet Ziemassvētku laikā tiks piedāvāta piparkūku un cepumu cepšana.

«Restaurējot ēku, tika atklāti seno tapešu fragmenti, sākot no 19.–20. gadsimta mijas. Izpētot šos tapešu fragmentus, bērniem un jauniešiem piedāvāsim radoši darboties. Savukārt no atklātajiem senajiem sienu ornamentiem esam izveidojuši trafaretus, ko varēs izmantot, apgleznojot dažādus priekšmetus. Piedāvājumā ir arī fotoorientēšanās spēle Dzīvesziņas un arodu sētā, kurā saistošā veidā izzināt vēsturi,» stāsta A.Mālkalna, akcentējot, ka piedāvājumu klāsts tiks papildināts un šobrīd ir doma par kultūrvēsturiskas izlaušanās spēles izveidi, kas ļautu iepazīt 19. gadsimta vēsturi, arodus un darbarīkus.

Plašāk par Dzīvesziņas un arodu sētas piedāvājumu var uzzināt www.visit.jelgava.lv.

Pieņemtais domes lēmums paredz, ka telpu un mantas bezatlīdzības lietošanas termiņš ir pieci gadi. Uzņēmumam ir jānodrošina mantas uzturēšana un ar to saistīto izdevumu segšana, tostarp nekustamā īpašuma nodokļa nomaksa. Nododamās mantas bezatlīdzības lietošanas līgums tiek vienpusēji izbeigts pirms termiņa, ja SIA “Austras raksti” to izmanto pretēji noteiktajiem mērķiem vai tiek pārkāpti līguma nosacījumi.