21.8 °C, 1.1 m/s, 90.4 %

Pašvaldība

Sākumlapa JaunumiPašvaldībaGanību ielā būvēs zemas īres maksas namus
Ganību ielā būvēs zemas īres maksas namus
27/10/2023

Šodien Jelgavas domes sēdē deputāti apstiprināja neapbūvēta zemesgabala Ganību ielā 54 izsoles rezultātus un lēma to pārdot SIA “Jelgavas Īres Nami» par 146 000 eiro. Izsolē varēja piedalīties pretendenti, kuri apņemas šajā zemesgabalā uzbūvēt zemas īres maksas mājokļus attīstības finanšu institūcijas “Altum” atbalsta programmā.

Pēc domes lēmuma pašvaldība paredz slēgt neapbūvēta zemesgabala Ganību ielā 54 Jelgavā pirkuma līgumu ar SIA “Jelgavas Īres Nami”. Jāpiebilst, ka uzņēmums bija vienīgais izsoles dalībnieks.

SIA “Jelgavas Īres Nami” valdes loceklis Jānis Lagzdiņš stāsta, ka uzņēmums uz zemesgabala paredz uzbūvēt divus piecstāvu namus, kuros būs 116 dzīvokļi. Būvniecība notiks ar finanšu institūcijas “Altum” zemas īres mājokļu būvniecības aizdevumu programmas atbalstu. Programma nodrošina aizdevumu dzīvojamo īres māju būvniecībai reģionos ar mērķi veicināt mājokļu pieejamību mājsaimniecībām, kas nevar atļauties mājokli par tirgus nosacījumiem.

Kopējās investīcijas projektā būs ap 12 miljoniem eiro. Plānots, ka dzīvokļi būs platībā no 25 kvadrātmetriem vienistabas dzīvokļiem līdz 75 kvadrātmetriem trīsistabu dzīvokļiem.

«Māju būvniecību ceram sākt nākamajā pavasarī, lai līdz 2025. gadam ēkas jau būtu uzbūvētas. Nami būs energoefektīvi – praktiski nulles enerģijas ēkas, kas savukārt nozīmē, ka arī komunālie maksājumi būs nelieli. Īres maksa šajos namos nebūs augstāka par 6 eiro kvadrātmetrā,» skaidro J.Lagzdiņš.

Jāatgādina, ka nekustamo īpašumu attīstītāji pagājušā gada nogalē varēja pieteikties jaunai Ekonomikas ministrijas izstrādātai valsts atbalsta programmai zemu izmaksu īres namu būvniecībai Latvijas reģionos. Ar šīs programmas atbalstu līdz 2026. gadam plānots sekmēt aptuveni 700 jaunu dzīvokļu būvniecību valstī, tādējādi veicinot uzņēmējdarbības aktivitāti un iedzīvotājiem tik nepieciešamo zemas īres maksas mājokļu pieejamību reģionos. Šādi cenas ziņā pieejami mūsdienīgi mājokļi tiks izīrēti mājsaimniecībām, kas nespēj iegādāties dzīvokli par tirgus nosacījumiem, informē “Altum”.

Kā to paredz Ministru kabineta noteikumi Nr.459, uzbūvētajiem īres namiem jābūt gandrīz nulles enerģijas ēkām, dzīvokļiem jābūt ar pilnu iekšējo apdari, iebūvētu virtuvi un santehniku. Īres maksa šajos dzīvokļos šobrīd noteikta līdz 5,87 eiro par vienu kvadrātmetru, un katru gadu tā var tikt palielināta atbilstoši inflācijas līmenim. Vienistabas īres dzīvokļi paredzēti mājsaimniecībām, kuru kopējie bruto ienākumi iepriekšējā taksācijas gadā nepārsniedz 1299 eiro mēnesī, divistabu dzīvokļi – mājsaimniecībām ar kopējiem ienākumiem līdz 2238 eiro mēnesī, bet trīs un vairāk istabu dzīvokļi – līdz 3426 eiro mēnesī. Arī ienākumu kritēriji katru gadu tiks palielināti atbilstoši inflācijas līmenim.

Vienlaikus Ministru kabineta noteikumi paredz, ka dzīvokļi tiek izīrēti mājsaimniecībām, kas ir reģistrētas rindā atbilstoši pašvaldību saistošajos noteikumos noteiktajai izīrēšanas kārtībai, tajā skaitā paredzot prioritāro secību noteiktām iedzīvotāju grupām. Jelgavas pašvaldība šā gada aprīlī apstiprināja saistošos noteikumus «Par dzīvokļu izīrēšanas kārtību zemas īres maksas dzīvojamās mājās Jelgavā». Tie nosaka, ka Jelgavā īres reģistrā prioritārajā grupā tiks reģistrētas šādas mājsaimniecības:

– mājsaimniecības, kurās dzīvo un kuru apgādībā ir bērns ar invaliditāti vecumā līdz 18 gadiem vai līdz 24 gadu vecumam, kas iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību;

– mājsaimniecības, kurās ir persona ar 1., 2. vai 3. grupas invaliditāti;

– mājsaimniecības, kurās dzīvo un kuru apgādībā ir vismaz trīs bērni vecumā līdz 18 gadiem vai līdz 24 gadu vecumam, kas iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību;

– mājsaimniecības, kurās ir kvalificēts speciālists tādās pašvaldības attīstības programmā ietvertajās nozarēs kā veselības aprūpe, izglītība, zinātne, sociālā palīdzība un sociālie pakalpojumi, sabiedriskā kārtība un drošība, kultūra, sports, uzņēmējdarbība – kvalificēti speciālisti kokapstrādes, pārtikas, mašīnbūves, metālapstrādes jomā.

Savukārt pārējās mājsaimniecības, kas atbilst Ministru kabineta noteikumiem, tiks reģistrētas īres reģistrā vispārējā grupā.

Mājsaimniecībām, kuras vēlēsies reģistrēties īres reģistrā, pašvaldībā būs jāiesniedz nosacījumus apstiprinoši dokumenti, ko izvērtēs Dzīvokļu komisija. Jelgavas pašvaldība paredz, ka īres reģistrā varēs sākt reģistrēties nākamgad, kad iedzīvotāji arī plašāk tiks informēti par pieteikšanās nosacījumiem un kārtību.