10.9 °C, 2.4 m/s, 85.7 %

Ģimene

Sākumlapa JaunumiĢimenePasta salā top smilšu skulptūras
Pasta salā top smilšu skulptūras
05/06/2024

Sniega karaliene, nāriņa, vecīša cimdiņš, zelta zivtiņa – tie ir tikai daži no tēliem, ko savos smilšu mākslas darbos šonedēļ iedzīvina festivāla “Summer Signs 2024” dalībnieki. Skulptūras par tēmu “Pasaules pasakas” Pasta salā veido 15 profesionāli tēlnieki no 10 pasaules valstīm. Nedēļas nogalē ar plašu kultūras un izklaides programmu Baltijas lielākais smilšu skulptūru parks vērs durvis apmeklētājiem.

“Smilšu mākslas darbi jau iegūst aprises un esam gandarīti, ka pasākuma tēmu “Pasaules pasakas” mākslinieki atspoguļo patiesi daudzveidīgi. Atbilstoši iecerei, vairums tēlnieku izvēlējās iepazīstināt ar savai kultūrai raksturīgiem folkloras un pasaku tēliem, mītiem un leģendām – tādējādi smilšu skulptūru parks sniegs iespēju apmeklētājiem izzināt dažādas kultūras, ceļot laikā un apkārt pasaulei,” uzsver Jelgavas pašvaldības iestādes “Kultūra” vadītājs Mintauts Buškevics. Viņš norāda, ka šoreiz mainīts arī smilšu skulptūru parka izkārtojums, kas mākslas darbus ļaus apskatīt no vairākiem skatu punktiem.

Latvijas tēlnieks ikgadējais festivāla dalībnieks Ainars Zingniks, kurš veido skulptūru pēc latviešu tautas pasakas “Vecīša cimdiņš” motīviem, atzīst: šoreiz dalībniekus priecē patiesi vasarīgi laikapstākļi – ik pa laikam Pasta salas pusē gan parādās tumši mākoņi, bet līdz šim nemaz nav lijis. “Instrumenti pie rokas un turpinu darbu. Svarīgākais ir sagatavoties, tāpēc līdzi viss nepieciešamais – špakteļi, otas, lāpstiņas un arī paštaisītie instrumenti,” tā A.Zingniks, demonstrējot modificētu makaronu smeļamo karoti, ar kuru tēlnieks taisa skrāpējumus, būvniecības plāksni silikona līdzināšanai, kurā pašrocīgi iegriezti robi, kā arī citus palīglīdzekļus skices iedzīvināšanai smiltīs.

Savukārt māksliniece no Spānijas turpina darbu pie skulptūras “Cerības ieelpa”. “Mana skulptūra atrodas smilšu skulptūru parka centrālajā daļā un būs apskatāma no visām pusēm, tāpēc intensīvi strādāju, lai varētu laicīgi pabeigt visas detaļas,” atzīst tēlniece. Tā ir viņas trešā reize, piedaloties smilšu skulptūru festivāla konkursā Jelgavā un šoreiz viņa ar savu skulptūru vēlas izrādīt cieņu pasaku autoriem – cilvēkiem, kuru autordarbi palīdz maziem un lieliem ļauties iztēlei un pat grūtākajos dzīves brīžos sapņot bez ierobežojumiem.

Darbu pie tehniski sarežģītās, vairākus metrus augstās skulptūras “Karalis Popiels” turpina arī Polijas tēlniece, kura konkursā Jelgavā startē pirmo reizi. “Organizācija, kolēģi, laikapstākļi – Jelgavā viss ir lieliski! Sarežģītākais ir darbs pašai ar sevi – nešaubīties, izvēlēties pareizo materiāla proporciju tēlu izveidei, nesasteigt. Ilgi cīnījos ar vienu no skulptūras elementiem – peli uz karaļa galvas – un nu beidzot ķeros klāt pie nākamā līmeņa elementiem,” tā tēlniece no Polijas. Viņas skulptūra atklās stāstu par karali Popielu – leģendāru 9. gadsimta divu protopoļu cilšu, goplānu un rietumpoļu valdnieku. Karali apēda peles, kas bija sods par viņa onkuļu slepkavību.

Jāpiebilst, ka smilšu mākslas darbus 18. starptautiskā smilšu skulptūru festivāla konkursā darina 15 profesionāli tēlnieki no Indonēzijas, ASV, Turcijas, Polijas, Spānijas, Nīderlandes, Ukrainas, Igaunijas, Lietuvas un Latvijas. Savukārt smilšu skulptūru parka vērienīgākais mākslas darbs jau ierasti būs demoskulptūra, ko jau maija izskaņā sākuši veidot latviešu tēlnieki Kārlis un Maija Īles. Konkursanti turpinās darbu līdz ceturtdienas vakaram, bet jau piektdien tos vērtēs konkursa žūrija.

Savukārt apmeklētājus festivāls “Summer Signs 2024” un Baltijā lielākais smilšu skulptūru parks sagaidīs sestdien un svētdien, 8. un 9. jūnijā. Līdztekus smilšu mākslai, festivālu jau tradicionāli būs plaša kultūras programma.