4 °C, 4.7 m/s, 72.9 %

Ģimene

Sākumlapa JaunumiĢimenePašvaldība izmantos iespēju piesaistīt Eiropas Sociālā fonda finansējumu privātajiem bērnudārziem un no vecāku līdzmaksājuma atbrīvot 397 bērnu vecākus
Pašvaldība izmantos iespēju piesaistīt Eiropas Sociālā fonda finansējumu privātajiem bērnudārziem un no vecāku līdzmaksājuma atbrīvot 397 bērnu vecākus
15/02/2024

Jelgavas pašvaldība gatavojas startēt projektu konkursā un izmantot iespēju trīs gadus piesaistīt Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzekļus privāto bērnudārzu līdzfinansēšanai 3 miljonu eiro apmērā, – par to šodien tikšanās laikā Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš informēja pilsētas privāto bērnudārzu vadību.

Šajā projektā privātajiem bērnudārziem būs iespēja startēt iepirkumā un saņemt finansējumu par 4–6 gadus veciem bērniem, atbrīvojot vecākus no līdzmaksājuma. Projekta apstiprināšanas gadījumā mūsu pilsētai maksimālais pieejamais ESF finansējums būtu 3 miljonu eiro apmērā, kas ļautu no vecāku līdzmaksājuma privātajos bērnudārzos pilnībā atbrīvot 397 bērnu vecumā no 4 līdz 6 gadiem vecākus. Finansējums vienam bērnam būs noteikts, ņemot vērā šā brīža vidējās izmaksas pašvaldības bērnudārzos un vecāku līdzmaksājuma apjomu. Par vienu četrus gadus vecu bērnu privātais bērnudārzs šajā projektā varēs pretendēt uz finansējumu līdz 460 eiro mēnesī, par piecus un sešus gadus veciem bērniem – līdz 316 eiro mēnesī.

Lai pašvaldība varētu pretendēt uz ESF finansējumu un iesniegt projekta pieteikumu, vispirms ir jārīko iepirkums šī pakalpojuma nodrošināšanai. Tas nozīmē, ka jau tuvākajā laikā pašvaldība izsludinās iepirkumu, kurā varēs startēt pilsētas privātie bērnudārzi, kas reģistrēti Izglītības iestāžu reģistrā, lai izteiktu savu piedāvājumu gatavībai startēt projektā. Katrs privātais bērnudārzs tiks aicināts piedāvāt vietu skaitu savā iestādē, ko būs gatavs nodrošināt par projekta finansējumu, atsakoties no vecāku līdzmaksājuma.

Jelgavas pašvaldības izpilddirektore Irēna Škutāne uzsver, ka šī projekta būtiskākais ieguvums būs atbalsts gandrīz 400 jelgavnieku ģimenēm, kuras projekta realizēšanas gadījumā pilnībā būs atbrīvotas no vecāku līdzmaksājuma privātajos bērnudārzos.

Projekta apstiprināšanas gadījumā tā realizācija sāksies šā gada 1. septembrī un ilgs trīs gadus.

Šodien tikšanās laikā pašvaldība par šo ieceri informēja pilsētas privāto bērnudārzu vadību, aicinot startēt projektā. Pašvaldība turpmāk regulāri informēs sabiedrību par projekta virzību un tā apstiprināšanas gadījumā sniegs detalizētu informāciju vecākiem, kuri privātie bērnudārzi un ar kādu vietu skaitu projektā būs iesaistīti un kādas saistības būs jāpilda ģimenēm, kuras būs atbrīvotas no vecāku līdzfinansējuma privātajās izglītības iestādēs.

Jāpiebilst, ka šodien tikšanās laikā domes priekšsēdētājs klātesošos informēja arī par iesniegumu, ko pašvaldība saņēmusi no vienas privātās pirmsskolas izglītības iestādes, – SIA «Rūķu māja» īpašnieki pašvaldību informējuši par savu lēmumu ar 31. maiju pārtraukt darbību kā pirmsskolas izglītības iestāde. Iesniegumā pašvaldībai tās īpašnieki norāda, ka lēmums pieņemts, «analizējot demogrāfisko situāciju valstī, inflāciju, energoresursu augstās cenas un milzīgo lēcienu pedagogu atalgojumā».

Vienlaikus uzņēmums piedāvā pašvaldībai iegādāties privāto bērnudārzu par 485 000 eiro.

Jelgavas pašvaldība ir izvērtējusi saņemto iesniegumu. «Šā brīža situācijā, kad tikko pabeigts darbs pie 2024. gada pašvaldības budžeta izstrādes, kur ienākumi sabalansēti ar izdevumiem, pašvaldības rīcībā nav brīvu līdzekļu gandrīz pusmiljona eiro apmērā, lai tos varētu ieguldīt jaunu īpašumu iegādē. Taču pašvaldība, apzinoties situāciju, aicina uzņēmējus un citu privāto bērnudārzu īpašniekus izvērtēt iespējas paplašināt savu darbību, iegādājoties funkcionējošu privāto bērnudārzu,» skaidro pašvaldības izpilddirektore I.Škutāne.

Patlaban «Rūķu mājā izglītību apgūst 73 audzēkņi, no tiem 16 jauno mācību gadu uzsāks jau kā pirmklasnieki. Ja «Rūķu māja» pārtrauc savu darbību, nākamajā mācību gadā potenciāli vieta kādā citā bērnudārzā būtu nepieciešama 57 bērniem. Šobrīd pilsētā darbojas vēl septiņi privātie bērnudārzi, kuros kopumā patlaban ir 270 brīvas vietas. Tas nozīmē, ka vecākiem būs iespēja izvēlēties kādu no septiņām privātajām izglītības iestādēm, kas nodrošina pakalpojumu pilsētā.