4.3 °C, 4.7 m/s, 65.4 %

Ģimene

Sākumlapa JaunumiĢimenePiektdien – izbraukuma asins donoru diena Jelgavā
Piektdien – izbraukuma asins donoru diena Jelgavā
14/02/2024

16. februārī no pulksten 10 līdz 13 Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijā Sarmas ielā 2 notiks Valsts asinsdonoru centra (VADC) organizētā Donoru diena. VADC vērš uzmanību, ka viena asins ziedošanas reize var izglābt trīs cilvēku dzīvības. Šobrīd aicināti atsaukties visu asinsgrupu donori, bet īpaši 0– un AB– asinsgrupu donori.

Dodoties ziedot asinis, iedzīvotājiem līdzi jāņem personu apliecinošs dokuments (pase vai ID karte vai cits dokuments, kas satur personas informāciju – vārdu, uzvārdu, personas kodu un foto). Ziedot asinis var cilvēki vecumā no 18 līdz 65 gadiem, kuru svars nav mazāks par 50 kilogramiem un kuri pēdējā laikā nav slimojuši. Būtiski, lai donors nebūtu nodevis asinis vismaz pēdējās deviņas nedēļas, kā arī gada laikā asins nodošanas reižu skaits nepārsniegtu četras reizes sievietēm un sešas reizes vīriešiem.

Asins ziedošanas dienā donoram ieteicams ieturēt vieglu ēdienreizi un uzņemt vismaz četras glāzes šķidruma. Pirms asins nodošanas nedrīkst lietot alkoholu, kā arī treknus un asus ēdienus. Vismaz divas vai trīs stundas pirms asins nodošanas nedrīkst arī smēķēt, jo tas samazina skābekļa daudzumu asinīs. Asins ziedošanas procedūra vidēji aizņem 30 minūtes – 5 minūtes reģistrācijai, 15 minūtes veselības stāvokļa novērtēšanai un 10 minūtes asins nodošanai.

Būtiski, ka donori par asins nodošanu pēc pieprasījuma var saņemt asins testēšanas rezultātus. Jāpiebilst gan, ka tā nebūs pilna asins aina. Tāpat donori varēs saņemt uzkodu komplektu, izziņu par asins nodošanu, kuru iesniedzot darba devējam, var saņemt apmaksātu brīvdienu, kā arī kompensāciju zaudētā asins apjoma atjaunošanai septiņu eiro apmērā. Šī iemesla dēļ, donori aicināti jau laicīgi sagatavot arī savu konta numuru, lai šo informāciju iesniegtu VADC asins nodošanas vietā.

Ar plašāku informāciju par asins ziedošanu var iepazīties mājaslapā www.vadc.lv Jautājumu gadījumā VADC aicina zvanīt pa bezmaksas tālruni 80000003.

Jāpiebilst, ka Jelgavā ziedot asinis var arī pastāvīgajā ziedošanas punktā, kas atrodas Jelgavas pilsētas slimnīcā Brīvības bulvārī 6. Donoru pieņemšana: pirmdienās un otrdienās no pulksten 8 līdz 11, bet trešdienās no pulksten 14 līdz 18. Tālrunis Asins sagatavošanas nodaļā – 63030133.