29.4 °C, 3.2 m/s, 41.2 %

Pasākumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiŠonedēļ Lielupē – Līgo regate
Šonedēļ Lielupē – Līgo regate
21/06/2024

Jelgavas jahtklubā sākusies burāšanas sezona, kas tiek aizvadīta jubilejas zīmē – šogad aprit 100 gadi, kopš Jelgavā (Mītavā) ieradās pirmā jahta. Atzīmējot simto gadadienu burāšanas tradīcijām Jelgavā, šovasar Lielupē paredzētas vēl sešas regates, un viena no tām notiks jau svētdien, 23. jūnijā, pulksten 12 – Lielupē norisināsies tradicionālā Līgo regate.

“Pirms 100 gadiem Lielupe bija kā lielceļš. Tvaikoņi, baržas un burulaivas brīvi kuģoja līdz pat Jelgavai. Britu burātājs un rakstnieks Arturs Rensoms ar paša izloloto un Ķīšezerā būvēto jahtu “Racundra” veica trīs ceļojumus pa Baltijas jūru un Latvijas upēm, tostarp 1924. gada augustā ar savu jahtu ieradās Jelgavā (Mītavā), un šī bija pirmā jahta, kas piestāja mūsu pilsētā,” stāsta Jelgavas jahtkluba vadītājs Aleksandrs Jakovļevs, piebilstot, ka A.Rensoms sava ceļojuma laikā visu redzēto un dzirdēto pierakstījis un šis ceļojuma apraksts kopā ar daudzām autora fotogrāfijām un skicēm apkopots 2006. gadā izdotajā A.Rensoma grāmatā “Kad Jelgavā bija buras”. “Tāpēc šī sezona mums aizritēs jubilejas zīmē,” tā A.Jakovļevs.

Sezonas atklāšanas regate jau aizvadīta Jelgavas pilsētas svētku laikā, kad uz starta stājās piecas kluba jahtas. Sacensībās meistarīgākais bija jahtas “JO” saimnieks Jānis Griķis. Bet 23. jūnijā Lielupē starp autotiltu un Pilssalas galu notiks Līgo regate. “Jahtklubā šobrīd bāzējas 16 jahtas, lielākā daļa jau ir sagatavotas sezonai. Ļoti ceru, ka uz starta izies vairāk nekā atklāšanas regatē,” tā A.Jakovļevs, piebilstot, ka gan Līgo regatē, gan arī visās pārējās sezonas regatēs piedalīsies gan pieaugušie, gan juniori. Burāšanas sacensības ikviens var vērot no Lielupes krastiem, taču A.Jakovļevs piebilst, ka vislabāk jahtas pilnā krāšņumā redzamas no Pilssalas skatu torņa.

Tāpat šovasar 6. jūlijā Lielupē notiks Jelgavas atklātais čempionāts burāšanā “Lielupes kauss”. Viens no pagriezieniem šajā regatē atradīsies pretim Jelgavas pilij, otrs – Pilssalas galā. “Trases aptuvenais garums vienam aplim ir astoņi kilometri, un tas, ja ir labs vējš, burātājiem aizņems pusotru, divas stundas,” papildina A.Jakovļevs. Savukārt 20. jūlijā tiks noskaidrots meistarīgākais kapteinis regatē “Jelgavas jahtkluba kapteiņu kauss 2024”. Jāpiebilst, ka šajās sacensībās sacenšas tikai kapteiņi – matroži un pavadošā komanda kapteiņus var atbalstīt tikai no krasta. 3. un 4. augustā gaidāma tradicionālā regate “Kalnciema kauss/Nimfas kauss”, kad jahtas dodas divu dienu braucienā pa Lielupi no Jelgavas līdz Kalnciemam un atpakaļ, sadalot distanci četros posmos: Jelgava–Svētes ieteka, Svētes ieteka–Kalnciems un tāpat atpakaļ. “Pirmajā dienā tiek veikti divi posmi, un jahtas kopā ar kapteiņiem pārnakšņo Kalnciemā, kur paziņojam Kalnciema kausa ieguvēju, atpakaļceļā pēc visiem četriem posmiem Jelgavas jahtklubā tiek pasniegts Nimfas kauss,” stāsta A.Jakovļevs.

Sezonas noslēgumā 7. septembrī Lielupē notiks regate “Rudens vējš”, kas šogad būs veltīta Jelgavas jahtklubam nozīmīgam cilvēkam kapteinim Aivaram Āboliņam, kas pagājušajā gadā devās viņsaulē, bet 5. oktobrī – Jelgavas jahtkluba sezonas noslēguma regate un “Jelgavas jahtkluba kauss”.

“Sacensību kalendārs ir saplānots visai sezonai, taču jārēķinās, ka savas korekcijas var ieviest vējš, kas ir ārkārtīgi būtisks burāšanā. Ja tas ir mazāks nekā divi trīs metri sekundē, atbilstoši sacensību noteikumiem būsim spiest regati atcelt. Mēs gan ceram, ka šī sezona būs mums labvēlīga un varēsim godam atzīmēt 100 gadus burāšanas tradīcijām Jelgavā,” tā A.Jakovļevs.

 

Regates Lielupē

  • 23. jūnijā pulksten 12 – Līgo regate.
  • 6. jūlijā pulksten 12 – Jelgavas atklātais čempionāts burāšanā “Lielupes kauss”.
  • 20. jūlijā pulksten 12 – regate “Jelgavas jahtkluba kapteiņa kauss”.
  • 3. un 4. augustā pulksten 12 – regate “Kalnciema kauss/Nimfas kauss” (līdz Kalnciemam un atpakaļ, 4 posmi).
  • 7. septembrī pulksten 12 – regate “Rudens vējš” par godu Aivaram Āboliņam.
  • 5. oktobrī pulksten 12 – Jelgavas jahtkluba sezonas noslēguma regate un “Jelgavas jahtkluba kausa” apbalvošana.