26.7 °C, 1.1 m/s, 60.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētas slimnīcā godinās atsaucīgākos asins donorus
Pilsētas slimnīcā godinās atsaucīgākos asins donorus
13/06/2006

Šāds pasākums Jelgavas pilsētas slimnīcā notiek pirmo reizi un tas tiek rīkots Pasaules Asins donoru dienas ietvaros. Visā pasaulē jau trešo gadu pēc kārtas, 14. jūnijā tiek atzīmēta Pasaules Asins donoru diena, kuru atzīmē apmēram 70 valstīs. Šī atzīmējamā diena tika izveidota par godu austriešu zinātnieka Karla Landšteinera dzimšanas dienai, kurš 1900. gadā atklāja pirmās trīs asinsgrupas – 0, A un B. Pateicoties šim izcilajam zinātniekam, asins pārliešana pasaulē ir veiksmīga procedūra, kuras rezultātā ir iespēja glābt daudzu cilvēku dzīvības. Ceturto asinsgrupu AB, 1904. gadā atklāja čehu zinātnieks Jans Janskis. Pasaules Asinsdonoru dienas galvenais mērķis ir pateikties cilvēkiem par „dzīvības dāvanu”, kā arī izglītot un iesaistīt donoru kustībā jauniešus.

„Ikviens vesels cilvēks var glābt kādu dzīvību, tomēr maldīgu mītu iespaidā daudzi baidās spert šo cēlsirdīgo soli ziedot asinis. Tāpēc aicinu iedzīvotājus būt drosmīgiem un dot iespēju tiem cilvēkiem, kuriem šī, varbūt, ir pēdējā cerība uz dzīvību”, uzsver Jelgavas pilsētas slimnīcas direktors Andris Ķipurs.

Vienā reizē vesels cilvēks var nodot 450 ml asiņu, kas ir fizioloģiska asins deva un tā neietekmē negatīvi donora veselību. Veselam cilvēkam neliels asins zaudējums nav kaitīgs. Tieši otrādi, donora organismā notiek asinsrades sistēmas atjaunošanās, stimulēšana, donori retāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām. Asins šūnas organismā ir nepārtrauktā kustībā. Veco šūnu vietā rodas jaunas, tāpat kā atjaunojas āda vai ataug mati. Asins nodošana izraisa pozitīvas emocijas, tā var radīt pat nelielu eiforiju. Asinis nodot ir atļauts 5 reizes gadā, bet sievietēm iesaka ne vairāk kā 3-4 reizes gadā. Asins nodošanas laikā nevarat inficēties transmisīvām slimībām, jo tiek izmantoti vienreiz lietojami sterili materiāli.

Jelgavas pilsētas slimnīcā donori tiek aicināti asinis nodot pirmdienās un trešdienās no pulkstens 8.00 līdz 11.00, līdzi ņemot personas apliecinošu dokumentu.

Sīkāka informācija donoriem Valsts Asins donoru centra mājas lapā www.vadc.lv.

Informāciju sagatavoja Jelgavas pašvaldības preses sekretārs Jānis Zemene