-4.7 °C, 3.7 m/s, 85.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaPilsētas svētkus svinēsim kopā
Pilsētas svētkus svinēsim kopā
21/04/2022

Jau pavisam drīz ar devīzi “Mēs esam Jelgava” pilsēta svinēs 757. dzimšanas dienu. Plaša pasākumu programma plānota visā pilsētā. Galvenās svētku aktivitātes norisināsies no 27. līdz 29. maijam, kad jelgavniekus un pilsētas viesus priecēs multimediāls šovs uz ūdens, radoši Jelgavas kolektīvu priekšnesumi, teātra izrādes, koncerti, muzikālais ekspresis, atrakciju parki, pastaigas, izstādes un izzinošas aktivitātes. Lai vairotu Jelgavas svētku noskaņu un apliecinātu piederību pilsētai, no 23. līdz 29. maijam iedzīvotāji, uzņēmumi un iestādes aicinātas pie ēkām pacelt Latvijas valsts vai pilsētas karogu, savukārt pie transportlīdzekļiem piestiprināt autokarodziņu.

 

Detalizēta pilsētas svētku programma pieejama ŠEIT.

27. maijā pulksten 17.30 sāksies Jelgavas pilsētas svētku gājiens. Tas ir patriotisma, lepnuma un prieka brīdis ne tikai gājiena dalībniekiem, bet arī skatītājiem. Ikviens iedzīvotājs ir daļa no mūsu pilsētas, tādēļ svētku moto skan “Mēs esam Jelgava”.

 

Pilsētas svētku gājiens gadu gaitā ir kļuvis par vienu no galvenajiem svētku notikumiem, pulcējot Jelgavas iestādes, biedrības un organizācijas, skolas un bērnudārzus, mākslinieciskos kolektīvus, uzņēmumus un daudzus citus jelgavniekus, kuri ik gadu kopā mēro ceļu no Lielās un Pulkveža Oskara Kalpaka ielas krustojuma līdz Jelgavas kultūras namam.

Svētki ir laiks, kad izsakām pateicību jelgavniekiem. 24. maijā godināsim pilsētas zelta un dimanta pārus, 25. maijā notiks Jelgavas skolēnu un pedagogu apbalvošana, savukārt pilsētas augstākie apbalvojumi “Goda zīme” un “Goda raksts” tiks pasniegti 26. maijā. Šajā laikā notiks arī Jelgavas skolu audzēkņu koncerti un kļūs pieejama digitālā erudīcijas spēle “Gudrais jelgavnieks”.

 

 

Turpinot tradīciju, arī šogad uz pilsētas apkaimēm svētku noskaņu aizvedīs muzikālais ekspresis. 27. maijā no pulksten 17 līdz 21.30 Jelgavas ielās izbrauks grupa “Ziņģes brāļi” un sniegs nelielus koncertus pulksten 17 Puķu ielā, pulksten 18.30 Vīgriežu ielā, pulksten 19.40 Satiksmes ielā, pulksten 20.50 Kooperatīva ielā. Savukārt 28. maijā no pulksten 13 līdz 17.30 pilsētas ielās uzstāsies grupa “Zaļā galma kapella”, pulksten 13 koncertējot pie “VIVO centra”, pulksten 14.30 Neretas ielā, pulksten 15.40 Kristapa Helmaņa ielā un pulksten 16.50 Pērnavas ielā.

 

 

Oriģinālizrādes “Atspulgi” ierosme meklēta Jelgavas pilsētvidē un pašos jelgavniekos. Tās laikā Driksas ūdeņos caur dažādām mākslas izteiksmes formām – mūziku, ūdens ekrānu, videoprojekcijām, lāzeru stariem un uguns šaltīm – atdzīvosies slēptākie sapņu tēli un ar lāzeru palīdzību drosmīgi šķels debess pamali, lai tūkstoš varavīksnes krāsās izkrāsotu jelgavnieku cerības.

 

Pirmo reizi Baltijā priekšnesumā tiks izmantoti lieljaudas uguns efekti, kur uguns šausies debesīs astoņu metru augstumā. Izrādes mūziku komponējis Gints Saulītis, kurš iedvesmojies no Jelgavas divu upju atspulga mierīgā rituma, pilsētas burzmas un jelgavnieku cilvēciskajiem stātiem, kas neviļus izrādes stāstā modinājis emocijām bagātu, dramatiski trauslu un varbūt pat sentimentālu jūtu atspoguļojumu.

 

Oriģinālizrādi “Atspulgi” Driksā varēs vērot līdz ar tumsas iestāšanos no 27. līdz 29. maijam. Tā norisināsies no pulksten 23 līdz 1, un skatītāji aicināti to vērot no Pasta salas. Izrādes garums – 7 minūtes ar atkārtojumiem visa vakara gaitā.

 

 

Dažādas aktivitātes piedāvās pilsētas amatiermākslas kolektīvi un iestādes.

 

28. maijā pilsētvidē uzstāsies Jelgavas dziedošie un dejojošie kolektīvi. 20 kolektīvi sniegs koncertus četrās vietās pilsētā. Pirmā dienas uzstāšanās gaidāma jau pulksten 10. Koncertu laiki pieejami ŠEIT.

 

27. un 28. maijā pulksten 21 pašvaldības iestādes “Pilsētsaimniecība” pagalmā Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 16A notiks Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra izrāde Leldes Jaujas “Nelegālais koris”. Tā vēstīs par Covid-19 pandēmijas laiku, kad Latvijā izsludināts ārkārtējais stāvoklis un no tā izrietošie cilvēku pulcēšanās ierobežojumi – kopā nedrīkst atrasties vairāk kā seši cilvēki, kas nav no vienas mājsaimniecības. Darbības vieta – nomaļa garāža. Jauktā kora diriģents ir noorganizējis kora mēģinājumu, riskējot par to tikt sodīts. Uz mēģinājumu ierodas tikai neliela daļa dziedātāju, tomēr arī tas pārsniedz atļauto skaitu. Diriģents ir aizkustināts par cilvēku dziedātdegsmi, lai gan dažiem dziedātājiem īstais iemesls, kāpēc viņi ir ieradušies, katram ir cits – viens bēg no mājām, kur nav iespējams pastrādāt, citam tas ir izdzīvošanas jautājums, jo pandēmijas dēļ grūti nopelnīt naudu, tāpēc tiek izmantoti kontakti korī. Režisore – Dace Vilne.

 

Savukārt Ādolfa Alunāna memoriālajā muzejā 28. un 29. maijā pulksten 14 notiks izrāde Jānis Dreslers “Burbuļmātes prieki un bēdas” (Burbuļmāte sapņo, ka viņa stiepj no Centrāltirgus pilnu grozu dažādām delikatesēm: tur ir gurķīši, ir nēģīši, ir lielas čupas serinku… Kas notiks, kad viņa pamodīsies, pastāstīs viņa pati, uzdziedot pa kādai labi pazīstamai ziņģei. Režisore – Lūcija Ņefedova (in memoriam).

 

Svinot Jelgavas pilsētas svētkus, arī Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs jelgavniekiem un pilsētas viesiem sagatavojis īpašu programmu. 28. un 29. maijā pulksten 11 notiks pasākums ar teatrālu piesitienu – sarunas muzejā “Kādi jaunumi? Lasīsim kopā”. Savukārt no 27. līdz 29. maijam pie muzeja varēs aplūkot brīvdabas izstādi “Bilde, kuras nebija” (“Latviešu Avīzēm” – 200).

 

 

Divi koncerti notiks brīvdabas koncertzālē “Mītava”. Pērn izcilajai latviešu komponistei, pianistei, mūzikas pedagoģei jelgavniecei Elgai Igenbergai apritētu 100 gadu. Elga Igenberga ir vienīgā sieviete latviešu estrādes mākslas plejādē, kuras radošo darbu sarakstā ir vairāk nekā 300 skaņdarbu. Svinot komponistes simtgadi, Jelgavas savu novadnieci godinās ar īpašu koncertu, kas pirmatskaņojumu brīvdabas koncertzālē “Mītava” piedzīvos 27. maijā pulksten 20. Komponistes dziesmas jaunos aranžējumos izdziedās tādi mūziķi, kā Aija Vītoliņa, Mārtiņš Kanters, Normunds Rutulis, Latvijas Nacionālā teātra aktieri Agnese Budovska, Madara Botmane un Raimonds Celms. Savukārt 28. maijā pulksten 19 brīvdabas koncertzālē “Mītava” satiksies labākie tautas deju ansambļi, kurus kopā sasaucis ansamblis “Lielupe”. Dejas mīlestība jau divus gadu desmitus kopā vienojusi vadošos deju ansambļus Latvijā. Nu jau par tradīciju kļuvušajā koncertā “Mēs mīlam dejā” izdejotas simtiem skaistāko latviešu skatuvisko deju – gan zelta fonds, gan jaunrades dejas, ko iemīļojuši arī skatītāji. Šogad jubilejas koncertā deju ansambļi iemirdzēsies ne tikai 2023. gada deju svētku, bet arī savās jaunākajās un skaistākajās dejās. Piedalās: TDA “Lielupe”, “Dancis”, “Teiksma”, “Rotaļa”, “Vektors”, JDK “Sadancis”, DA “Daiļrade”, VPDK “Mana Rotaļa”. Biļešu cena – 5–8 eiro. Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs.

 

 

Džeza un latino mūzikas standartus varēs klausīties Jelgavas kultūras namā 28. maijā pulksten 15, kad notiks Jelgavas bigbenda koncerts. Soliste – Anete Alksne (vokāls/klavieres). Biļešu cena – 5 eiro. Biļetes var iegādāties “Biļešu paradīzes” kasēs vai mājaslapā www.bilesuparadize.lv.

 

 

Pilsētas svētkos jau tradicionāli notiks arī multikulturālais pasākums “Draudzības vainags”. Uz to ikviens gaidīts 28. maijā pulksten 12 skvērā pie iestādes “Sabiedriskais centrs” Skolotāju ielā 8. Pasākuma apmeklētājus priecēs dziesmām un dejām bagāts koncerts, kurā uzstāsies gan latviešu, gan mazākumtautību biedrību kolektīvi un individuālie izpildītāji. Tāpat apmeklētāji varēs piedalīties tradicionālās “Draudzības zupas” gatavošanā.

 

 

27. maijā no pulksten 14 līdz 20 un 28. maijā no pulksten 9 līdz 15 Raiņa parkā plānota svētku andele (tirdziņš), kurā varēs iegādāties amatnieku, mājražotāju un mazo uzņēmēju ražotas preces ikdienai un svētkiem.

 

 

Jelgavas reģionālais Tūrisma centrs svētkos sagatavojis īpašas foto un video retrospekcijas. 27. maijā no pulksten 10 līdz 21 Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī varēs aplūkot retrospekciju “Mūsu Jelgava vakar un šodien”, bet 28. maijā – “Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas stāsts”.

 

Pilsētas svētku laikā mājā Vecpilsētas ielā 14 būs aplūkojama tautas lietišķās mākslas meistares Ausmas Spalviņas austo lakatu izstāde “Pavasara košums lakatu rakstos un puzuros” (līdz 28. maijam), bet Anitas Paegles grāmatu ilustrāciju izstāde eksponēta Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa izstāžu zālē. Tāpat svētku laikā ikviens aicināts piedalīties ekskursijās. 26. maijā pulksten 18 iedzīvotāji aicināti piedalīties veloekskursijā “Jelgava – pilsēta ar rūpniecības un uzņēmējdarbības raksturu”, bet 28. maijā pulksten 12 un 18 notiks pastaiga “Vecpilsētas ielas kvartāla stāsti”. Ekskursijas ir bez maksas, taču dalībnieku skaits ir ierobežots, tāpēc ikviens aicināts pieteikties pa e-pastu tic@tornis.jelgava.lv vai tālruni 63005447.

 

 

Uz Jelgavas pilsētas svētku aktivitātēm aicina arī Jelgavas bibliotēkas. 27. maijā no pulksten 16 līdz 17 notiks velobrauciens ar grāmatām “Bibliotēka izbrauc ielās”, bet pulksten 17 Miezītes bibliotēkā varēs pārbaudīt rakstītprasmi diktātā jelgavniekiem “Pasaka par Miezītes muižu”. Diktāta teksta autore – Andra Poota. Bibliotekārā kafejnīca notiks 28. maijā no pulksten 12 līdz 14. Ēdienkartē paredzēts jelgavnieku literatūras virtuvēs gatavotais 20 gadu garumā gan prozā, gan dzejā. Labi iekonservētais par mūsu pilsētu pasaules literatūras lappusēs, kā arī bibliotēkas darbinieku pilsētas svētkiem 20 gadus cepti kolāžcepumiņi. Tāpat pilsētas bibliotēkas – bērnu un jauniešu bibliotēka “Zinītis”, Pārlielupes bibliotēka un Miezītes bibliotēka – 28. maijā jelgavniekus gaidīs uz Ģimenes dienas aktivitātēm.

 

 

Jelgava ir studentu pilsēta, tādēļ svētki nav iedomājami bez LLU iesaistes, kas svētku laikā sagatavojusi neierastas izstādes, koncertu un kuriozu īslugu. Svētku pirmajā dienā, 27. maijā, no pulksten 12 līdz 20 pie Valdekas pils (Rīgas ielā 22) būs izstāde “Studenti Jelgavai”, kurā varēs aplūkot dzīvojamo kvartālu maketus un planšetes pilsētas attīstībai. Savukārt 28. maijā no pulksten 13 līdz 16 studentu darbu izstāde būs apskatāma pie LLU Tehniskās fakultātes (Jāņa Čakstes bulvārī 5). LLU tautas deju ansambļa “Kalve”, vīriešu kora “Ozols” un sieviešu kora “Liepa” koncertu Jelgavas pils pagalmā varēs baudīt 28. maijā pulksten 14, bet Jelgavas Studentu teātra absurdā ainiņa Murata Hodžirbajeva “Šakāļu uzbrukums” pie Studentu teātra (Jāņa Čakstes bulvārī 7) notiks pulksten 22.

 

 

Plašs aktivitāšu klāsts svētkos būs arī jaunākajiem apmeklētājiem. No 27. līdz 29. maijam skvērā aiz Jelgavas kultūras nama un Ozolskvērā būs atrakciju parki bērniem, 28. maijā Hercoga Jēkaba laukumā no pulksten 11 līdz 14 notiks radošas, izzinošas, kā arī sporta aktivitātes “Sajūtu parks”. Savukārt Uzvaras parkā 29. maijā pulksten 11 būs skatāms Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra rotaļuzvedums bērniem “Nāciet ciemos”.

 

 

Pilsētas svētkos notiks arī dažādas sporta aktivitātes. 27. maijā no pulksten 13 un 28. un 29. maijā no pulksten 11 Lielupē notiks sacensības paraburāšanā “Ja grib, tad var”, ko skatītāji varēs vērot no Pasta salas. Dažādas sacensības plānotas arī 29. maijā. Tā pulksten 10 notiks Jelgavas kausa izcīņa karatē Jelgavas sporta hallē, no pulksten 11 Lielupē juniori sacentīsies par Jelgavas kausu burāšanā, Pasta salas slidotavā no pulksten 11 norisināsies Jelgavas atklātā 3×3 basketbola turnīra 1. posms, stāvlaukumā pie airēšanas bāzes Pasta salā – basketbola metienu konkurss, bet pludmales volejbola laukumos – Jelgavas atklātā volejbola turnīra 1. posms.

 

28. maijā pulksten 20 Hercoga Jēkaba laukumā varēs vērot augsta līmeņa BMX paraugdemonstrējumus, kur Latvijas vadošie jomas sportisti izmantos airbag landing iespējas.

 

 

Svētku laikā Hercoga Jēkaba laukumā būs apskatāma brīvdabas izstāde “Jelgava gleznās”. Vides ekspozīcija apkopo ar Jelgavu saistītu mākslinieku gleznas, kurās iemūžināta mūsu pilsēta laika griežos, attēlojot šodienas un nu jau zudušo seno pilsētvidi, dabas ainavas un vēsturiskus notikumus.

 

 

27. maijā no pulksten 11 līdz 15 ciemos uz Atvērto durvju dienu gaidīs “Gren” koģenerācijas stacija Rūpniecības ielā 73A. Iepriekš nav jāpiesakās. Jau ierasti apmeklētāji varēs doties ekskursijā pa biomasas koģenerācijas staciju gida pavadībā, būs muzikāla izklaide, radošās darbnīcas bērniem. Pasākums domāts visai ģimenei.

 

 

Lai veicinātu iedzīvotāju informētību un interesi par videi draudzīgu transportu un popularizētu to, Zemgales Plānošanas reģions (ZPR) “ETS INTERREG EUROPE” programmas projekta “Elektromobilitāte kā svarīgs atbalsts ilgtspējīgas mobilitātes un satiksmes vadības politikas instrumentiem” (e-MOPOLI) gaitā Jelgavā svētku laikā organizē e-mobiļu salidojumu. ZPR kopā ar LLU organizētais e-mobiļu salidojums notiks pļavā pretī Jelgavas pilij 28. maijā no pulksten 10 līdz 12.

 

 

Jelgavas 757. dzimšanas dienas gaitā pilsētas iestādes sagatavojušas dažādas digitālās aktivitātes. Piedalīties erudīcijas spēlē “Gudrais jelgavnieks” varēs jau no 25. maija. Spēle veidota, lai rosinātu interesi par pilsētu, tās vēsturi un attīstību. Spēlējot iespējams izzināt svarīgus notikumus pilsētas attīstībā, iepazīt un atpazīt ievērojamus jelgavniekus un, iespējams, paskatīties uz Jelgavu no neierasta skatpunkta. Spēle būs pieejama mājaslapā www.zrkac.lv.

 

Tāpat ikviens var lejupielādēt Jelgavas reģionālā Tūrisma centra izveidoto maršrutu un doties pārgājienā pa Jelgavu un Jelgavas novadu ciklā “Izkusties un iepazīsti”. Lietotnē “Strava” no maija līdz augustam katru mēnesi tiks publicēts viens maršruts.

 

Dodies Latvijas kultūras kanona finālistu Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas audzēkņu veidotā pastaigā! Pastaigas maršruta karti “Sajūtu pastaiga Jelgavā, kuras vairs nav” var saņemt Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa 1. stāvā. Maršruta garums – 5  kilometri. Pastaigai nepieciešama viedierīce ar kvadrātkodu lasītāju un austiņas.

 

 

 

Svinēsim svētkus kopā!

 

Pasākuma apmeklētājs piekrīt, ka tiks filmēts un fotografēts. Uzņemtais materiāls var tikt translēts, reproducēts un izplatīts bez ierobežojuma.

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē