9 °C, 1.4 m/s, 97 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaPirms ērču aktīvās sezonas atgādina: vakcīnām pret ērču encefalītu mainīts balstvakcinācijas intervāls
Pirms ērču aktīvās sezonas atgādina: vakcīnām pret ērču encefalītu mainīts balstvakcinācijas intervāls
18/03/2024

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) speciālisti norāda: līdz ar siltāka laika iestāšanos ērces jau ir modušās, tāpēc iedzīvotāji aicināti sekot līdzi savam vakcinācijas kalendāram un laikus veikt revakcināciju vai arī lemt par pirmreizējo vakcināciju pret ērču encefalītu. Vienlaikus iedzīvotājiem jāņem vērā, ka šogad mainīta vakcīnu saņemšanas kārtība – rekomendācija pāriet uz 10 gadu (iepriekš – pieci gadi) balstvakcinācijas intervālu pēc ceturtās vakcīnas pret ērču encefalītu devas saņemšanas.

SPKC speciālisti norāda, ka ērču aktivitātes sezona sākas, kad sniegs nokūst un gaisa temperatūra pārsniedz trīs līdz piecus grādus, tāpēc ir svarīgi vakcinēties iespējami laicīgi – vakcinācija pret ērču encefalītu ir drošākais un efektīvākais veids, kā pasargāt bērnus un pieaugušos no saslimšanas.

Vienlaikus SPKC vērš uzmanību, ka šogad saskaņā ar Imunizācijas valsts padomes lēmumu mainīta vakcīnu saņemšanas kārtība – rekomendācija pāriet uz 10 gadu (iepriekš – pieci gadi) balstvakcinācijas intervālu pēc ceturtās vakcīnas pret ērču encefalītu devas saņemšanas. Proti, veicot vakcināciju pret ērču encefalītu, pirmās divas vakcīnas pacients saņem ar viena līdz trīs mēnešu intervālu, trešā vakcīna ir jāveic piecu līdz 12 mēnešu laikā pēc otrās vakcīnas. Lai saglabātu imunitāti, pirmā revakcinācija ir jāveic pēc trim gadiem, bet turpmākās revakcinācijas no šī gada tiek plānotas tikai ik pēc 10 gadiem. Ja vakcinācija nav pabeigta vai ir aizmirsts veikt balstvakcināciju, vakcinācijas cikls nav jāsāk no sākuma – ir jāsaņem kārtējā vakcīnas deva un turpmāk jāievēro paredzētais intervāls.

Arī šogad bērniem, kuru dzīvesvieta ir deklarēta ērču endēmiskajā teritorijā, valsts nodrošina bezmaksas vakcinācijas kursu pret bīstamo infekcijas slimību. Endēmiskās teritorijas, kurās ir vislielākais vidējais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju, SPKC publicē katru gadu, un šogad Jelgava nav iekļauta šo teritoriju sarakstā, tāpēc vakcīnas pret ērču encefalītu pilsētā gan bērniem, gan pieaugušajiem pieejamas tikai par maksu.

Par iespēju saņemt vakcīnu iedzīvotāji aicināti interesēties pie sava ģimenes ārsta. Vakcīnu pret ērču encefalītu pilsētā piedāvā veikt arī pilsētas medicīnas iestādes – “Optima 1”, Zemgales Veselības centrs un Jelgavas poliklīnika.

Vienlaikus SPKC norāda: lai izvairītos no ērcēm un samazinātu inficēšanās risku, jāievēro drošības pasākumi. Ērces visbiežāk pieķeras cilvēkiem 10–15 centimetru augstumā no zemes, tāpēc, dodoties mežā vai staigājot pa krūmainām vietām, apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces nevarētu zem tā tikt – bikšu gali jāieliek zeķēs vai zābakos, aprocēm un apkaklei jābūt cieši piegulošai, blūze vai krekls jāieliek biksēs. Tāpat, dodoties brīvā dabā, vēlams izvēlēties gaišu apģērbu, lai ērces uz tā būtu labi saskatāmas, kā arī slidena auduma apģērbu, kuram ērcēm ir grūtāk pieķerties un no kura tās vieglāk notraukt. Savukārt, pārnākot no pastaigas, rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm vai ķermeņa nav ērces. Ja ērce tomēr piesūkusies, tā uzmanīgi jānoņem, koduma vieta jādezinficē ar spirtu saturošiem līdzekļiem, izmantojot pinceti. Novērojot galvassāpes, paaugstinātu temperatūru, sāpes ķermenī un pastiprinātu nogurumu, nekavējoties jāvēršas pie ārsta.