13.7 °C, 0.4 m/s, 94.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSatiksmePolicija pastiprināti pārbauda auto drošības jostu lietojumu
Policija pastiprināti pārbauda auto drošības jostu lietojumu
12/03/2020

12. martā visas dienas garumā Zemgales reģionā norisinās profilaktiska rakstura pasākums, ceļu policistiem pastiprinātu uzmanību pievēršot tam, vai transporta vadītāji un pasažieri lieto drošības jostas. 4 stundu laikā Jelgavā fiksēti četri gadījumi, kad transportlīdzeklī kāds nebija piesprādzējies un visiem pārkāpējiem izteikts brīdinājums.

Reids ilgst no pulksten 8 rītā līdz 20 vakarā, pastiprināti sekojot līdzi tam, vai visas transportlīdzeklī esošās personas ir piesprādzējušās. Valsts policijas jaunākais inspektors Askolds Bogdans stāsta, ka lietainais laiks ir nepateicīgs pārkāpēju identificēšanai, jo, transportlīdzeklim esot kustībā, ir grūti ieraudzīt, kas notiek tā salonā. Vienkāršāk ir pamanīt tos pārkāpējus, kas pārvietojas ar komerctransportu un reida gaitā tika fiksēti arī šādi autovadītāji. Piemēram, kāds kravas busa šoferis, kurš nebija piesprādzējies, savu vainu nenoliedza, sakot, ka tikko bija uzsācis kustību un nebija vēl paspējis piesprādzēties. Šis autovadītājam bija pirmais šāda veida pārkāpums, tāpēc tika izteikts vien brīdinājums.

 

Brīdinājums tika izteikts arī kādai vieglā automobiļa vadītājai, kuras mašīnas aizmugurējā sēdeklī esošais pasažieris neizmantoja drošības jostu. Arī viņai tā esot pirmā reize, kad fiksēts šāds pārkāpums, un ikdienā viņa sekojot līdzi, lai mašīnā visi būtu piesprādzējušies. Šajā gadījumā viņa neesot pamanījusi, ka tieši aiz viņas sēdošais pasažieris neizmanto drošības jostu.

 

Saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumu 23. punktu pasažieriem, kuru sēdvieta aprīkota ar drošības jostu, braukšanas laikā jābūt piesprādzētiem. Transportlīdzekļu vadītāju atbildība ir lielāka, jo noteikumu 25.4. punkts paredz, ka transportlīdzekļa vadītājam, vadot transportlīdzekli, kura konstrukcijā paredzētas drošības jostas, ir pienākums ne tikai būt piesprādzētam, bet arī nevest pasažierus, kuri nav piesprādzējušies. Šī norma attiecas uz visiem pasažieriem, kuru sēdvietas ir aprīkotas ar drošības jostām.

 

Saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpuma kodeksu, par nepiesprādzēšanos ar drošības jostu, kā arī tāda pasažiera vešanu, kurš nav piesprādzējies, paredz brīdinājuma izteikšanu vai naudas soda uzlikšanu transportlīdzekļa vadītājam no 30 līdz 70 eiro apmērā. Savukārt par pasažieriem noteikto pienākumu pārkāpšanu, tātad arī par nepiesprādzēšanos ar drošības jostu, paredz brīdinājuma izteikšanu vai naudas soda uzlikšanu pasažierim 15 eiro apmērā. Tāpat vadītājam par nepiesprādzēšanos piešķir vienu soda punktu, kas tiks reģistrēts vadītājam arī tad, ja tikai pasažieris brauciena laikā nebūs piesprādzējies.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē