23.4 °C, 3.6 m/s, 40.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiPortālā Filmas.lv norisinās Līgo svētku kino festivāls
Portālā Filmas.lv norisinās Līgo svētku kino festivāls
20/06/2020

Līgo svētkiem tuvojoties, Nacionālā Kino centra portāls filmas.lv sadarbībā ar Latvijas filmu studijām dāvina skatītājiem jau trešo tiešsaistes festivālu “Latvijas filmas pasaulē”, kas norisinās 20.-24. jūnijā. Festivāla gaitā 10 Latvijas filmas kā īpašs sveiciens nacionālajos svētkos būs pieejamas noskatīšanai bez maksas datorā jebkurā pasaules vietā.

Šogad piecu dienu garumā būs pieejamas desmit filmas, kas katra savā veidā stāsta par Latviju gan šodien, gan tās simtgades gadā, gan dažādos citos Latvijas vēstures periodos.

 

Visjaunākā filma šāgada festivāla piedāvājumā ir režisores Alises Zariņas debijas spēlfilma “Blakus” (2019), kurā darbība notiek tieši Līgo svētkos. Luīze un Kaspars (Anta Aizupe un Āris Matesovičs) nejauši satiekas braucienā uz Jāņu svinēšanu, un kopīgais izbrauciens pārvēršas par sarežģītu attiecību spēli. Filma saņēmusi Nacionālo kino balvu “Lielais Kristaps” par labāko scenāriju un vēl piecas nominācijas.

 

Visplašāko un emocionālāko pārskatu par Latviju valsts simtajā gadā varēs iegūt, noskatoties režisores Dzintras Gekas neparasto dokumentālo iemūžinājumu “Katra diena simtgadē” (2019) – četru pilnmetrāžas filmu ciklu, kas uzņemts 2018. gadā, filmējot katru dienu visa gada garumā. Latvijas simtgades gads sadalīts četrās Gadalaiku filmās, un katrai no tām ir savs montāžas režisors, kas piešķir katrai filmai atšķirīgas iezīmes –”Pavasaris” (montāžas režisore Arta Ģiga), “Vasara” (montāžas režisors Armands Zvirbulis), “Rudens” (montāžas režisore Madara Didrihsone) un “Ziema” (montāžas režisore Andra Doršs).

 

Portālā skatāms arī šāgada tiešsaistes festivāla piedāvājums bērniem un ģimenēm – viena no populārākajām Simtgades filmām, režisores Ināras Kolmanes veidotā spēlfilma “Bille” (2018), kas balstīta Vizmas Belševicas autobiogrāfiskajā romānā un stāsta par 30. gadu Latviju, strādnieku Rīgu un maza bērna sapņiem. 2018. gadā filma filma saņēma Nacionālo kino balvu ‘Lielais Kristaps” kā gada labākā spēlfilma.

 

Par Latviju un latviešiem 20. gadsimtā stāsta arī dokumentālā kino klasiķa Anša Epnera divsēriju filma “Es esmu latvietis” (1990), kuras uzņemšanas laikā kinogrupa viesojās četros kontinentos, ciemojoties pie latviešu emigrantiem, ko kara vētras izkaisījušas pa visu pasauli. Filma, kuras emocionālo un filozofisko slāni veido Imanta Ziedoņa scenārijs un aizkadra balss, apliecina – būdami uzņēmīgi, darbīgi un neatlaidīgi, viņi pratuši svešumā iegūt gan izglītību, gan labu darbu, gan cienījamu vārdu, bet galvenais – saglabāt valodu un latvietību. Daudzi no filmā redzamajiem tābrīža trimdiniekiem vēlāk pārcēlās uz Latviju un kļuva šeit ievērojami dažādās darbības jomās, tāpēc filmā ir daudz mūsdienu skatītājam pazīstamu seju.

 

Jau tradicionāla portāla filmas.lv tiešsaistes festivālu sastāvdaļa ir restaurēta Latvijas kino klasika. Šoreiz programmā iekļautas trīs vasarīgas zelta fonda filmas. Pirmais un neatņemami svarīgais elements jebkurā Jāņu svinēšanā ir Jāņa Streiča klasiskā komēdija “Limuzīns Jāņu nakts krāsā” (1981). Mirttantes sētā kaislības vijas ap baltu žiguli, bet balta volga ir visu notikumu centrā režisora Ērika Lāča komēdijā “Dāvana vientuļai sievietei” (1973), kur meistarīgus pārtapšanas brīnumus demonstrē leģendārā aktrise Vija Artmane – viņa šajā filmā ir gan skaistā milicijas leitnante Gita, gan sirmā un izspūrusī volgas īpašniece Kņopiene. Trešā braucamfilma šajos svētkos – “Motociklu vasara” (1975), dokumentālā kino klasiķa Ulda Brauna vienīgā spēlfilma, melnbalts operatoru meistardarbs, kuru filmējuši vēl divi dokumentālistikas klasiķi – Ivars Seleckis un Kalvis Zalcmanis.

 

Visas tiešsaistes festivāla programmā iekļautās filmas būs pieejamas skatītājiem visā pasaulē no 20. jūnija līdz 24. jūnija pusnaktij pēc Latvijas laika. Skatīties var ne tikai datora pārlūkprogrammās, bet arī izmantojot viedtālruņus un planšetdatorus.

 

Paralēli svētku programmai portālā www.filmas.lv, ko Nacionālais Kino centrs sadarbībā ar Kultūras informācijas sistēmu centru izveidojis, lai veicinātu Latvijas filmu pieejamību skatītājiem, turpina darboties sadaļa “Latvijas filmas tiešsaistē”, kur var noskatīties vairāk nekā 170 filmu jebkurā laikā jebkur Latvijas teritorijā.

 

 

Foto: Kadrs no kinofilmas “Limuzīns Jāņu nakts krāsā”

 

Informācija: Filmas.lv