23.5 °C, 3.3 m/s, 59.1 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaPrivātmāju īpašniekiem būs pieejams atbalsts māju energoefektivitātes uzlabošanai
Privātmāju īpašniekiem būs pieejams atbalsts māju energoefektivitātes uzlabošanai
11/02/2021

11. februāra sēdē Ministru kabinets apstiprināja noteikumus par atbalsta programmu privātmāju atjaunošanai un energoefektivitātes paaugstināšanai. Atbalsta programmā, sadarbībā ar AS “Attīstības finanšu institūcija “Altum””, gada laikā plānots sniegt atbalstu vidēji 500 privātmāju energoefektivitātes uzlabošanai. Atbalsts paredzēts portfeļgarantijas, tehniskās palīdzības un granta veidā.

Kā informē Ekonomikas ministrija, atbalstu varēs saņemt fiziskas personas, kam zemesgrāmatā ir nostiprinātas īpašuma tiesības uz viendzīvokļa klases māju, kura ir nodota ekspluatācijā un tajā netiek veikta saimnieciskā darbība. Atbalstu varēs saņemt būvdarbu veikšanai dzīvojamās mājas norobežojošajās konstrukcijās; inženiersistēmu (piemēram, apkures un ventilācijas iekārtu) iegādei, atjaunošanai, pārbūvei vai izveidei; jaunas ūdens sildīšanas iekārtas iegādei un uzstādīšanai; mikroģenerācijas siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanas tehnoloģisko iekārtu iegādei un uzstādīšanai, lai nodrošinātu siltumenerģijas vai elektroenerģijas ražošanu no atjaunojamiem energoresursiem un siltuma vai elektroenerģijas piegādi, kā arī citiem pasākumiem, ja tie ir nepieciešami dzīvojamās mājas energoefektivitātes paaugstināšanai.

 

Programmā privātmāju īpašnieki visā Latvijā varēs saņemt aizdevumus ēkas atjaunošanai. Aizdevumus piešķirs kredītiestādes, garantējot tos ar “Altum” portfeļgarantijas palīdzību. Garantija tiks izsniegta līdz 30 procentu apmērā no aizdevuma summas, nepārsniedzot 20 000 eiro, par kredītiestādes sniegtā aizdevuma daļu.

 

Vienlaikus programmā daudzbērnu ģimenēm un nekustamo īpašumu īpašniekiem attālākos Latvijas reģionos, “Altum” piešķirs tehnisko palīdzību un grantus jeb dāvinājumu dzīvojamās mājas energoefektivitātes klases paaugstināšanai.

 

Tehnisko palīdzību un grantu varēs saņemt:

  • personas, kuras dzīvo kopā un kuru apgādībā ir vismaz trīs bērni vai divi bērni un ir iestājusies grūtniecība;
  • dzīvojamām mājām, kuras atrodas ārpus Rīgas, Jūrmalas un Rīgai piegulošajiem novadiem;
  • ja dzīvojamās mājas atjaunošanai būs piešķirts kredītiestādes aizdevums, tai skaitā, ar “Altum” portfeļgarantiju;
  •  ja pēc energoefektivitātes pasākumu veikšanas mājas energoefektivitātes klase nav zemāka par C, kā arī samazināts mājas siltumenerģijas patēriņš apkurei vismaz 20 procentu apmērā.

Tehniskās palīdzības ietvaros būs jāizstrādā mājas energoefektivitātes novērtējums un cita mājas atjaunošanai nepieciešamā dokumentācija. Maksimālais tehniskās palīdzības apjoms vienam atbalsta saņēmējam paredzēts 1000 eiro apmērā. Savukārt grants par dzīvojamās mājas energoefektivitātes klases paaugstināšanu vienam atbalsta saņēmējam paredzēts 5000 eiro apmērā.

 

Programma tiks finansēta no Latvijas un Šveices sadarbības programmas individuālā projekta “Mikrokreditēšanas programma” 2,37 miljonu eiro apmērā. Plānots, ka programmai varēs izsniegt aizdevumus privātmāju atjaunošanai un energoefektivitātes uzlabošanai aptuveni  500 mājām gadā, kā arī 260 mājām tiks piešķirta tehniskā palīdzība un 240 mājām – granti.

 

“Altum” pieteikumus finansējuma saņemšanai sāks pieņemt tuvāko mēnešu laikā. Šobrīd “Altum” sagatavo kārtību garantiju, aizdevumu un grantu piešķiršanai, tai skaitā tiks slēgti līgumi ar komercbankām par dalību programmā, tiks atlasīti energokonsultanti privātmāju energoauditu veikšanai. Informācijai par programmas uzsākšanu var sekot mājaslapā www.altum.lv.

 

 

Foto: pixabay.com

 

Informācija: Ekonomikas ministrija