18.9 °C, 1.6 m/s, 83.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPusgada laikā jau otrā ātrāk apstiprinātā pilngadība
Pusgada laikā jau otrā ātrāk apstiprinātā pilngadība
29/06/2019
17 gadu vecajam jelgavniekam- Spīdolas Valsts ģimnāzijas skolniekam Mārtiņam Taukačam, Zemgales rajona tiesā apstiprināts Jelgavas pilsētas Bāriņtiesas lēmums piešķirt pilngadību pirms 18 gadu vecuma sasniegšanas. Šis ir jau otrais gadījums pēdējā pusgada laikā, kad Jelgavas Bāriņtiesa piešķir pilngadību agrāk, lai jaunietis varētu iegūt rīcībspēju kā pilngadīga persona un uzsākt savu uzņēmējdarbību.

Mārtiņš Taukačs Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijā šogad pabeidza 10. klasi un 18. dzimšanas dienu svinēs tikai nākamajā gadā, taču, ņemot vērā, ka uzņēmumu var reģistrēt tikai pilngadīga persona, viņš, izmantojot likumā noteiktās tiesības, Jelgavas Bāriņtiesai lūdza pilngadību piešķirt agrāk. 18. jūnijā lūgums tiesā apmierināts, un 1. jūlijā būs sagatavots tiesas nolēmums, kas stāsies spēkā desmit dienu laikā no tā sagatavošanas.

 

Aprīlī ar savu biznesa ideju Mārtiņš tika uzņemts Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras Jelgavas Biznesa inkubatorā kā pirmsinkubācijas dalībnieks un šobrīd piedalās uzņēmējdarbības apmācībās, semināros un saņem citus inkubatora pakalpojumus. Oktobrī Mārtiņš cer iegūt finansiālu atbalstu jau kā inkubatora uzņēmums. Tiklīdz tiesas nolēmums stāsies spēkā, viņš dosies uz Uzņēmumu reģistru, lai iesniegtu pieteikumu par uzņēmuma reģistrēšanu.

 

Pilngadību pirms 18 gadu vecuma var piešķirt ar Bāriņtiesas lēmumu, un to apstiprina tiesa. Šis ir jau ceturtais gadījums Jelgavā, bet otrais – pēdējā pusgada laikā.

 

Pilngadība ar Bāriņtiesas lēmumu Jelgavā piešķirta arī 2003. un 2014. gadā, kā arī 2018. gada nogalē. Civillikums paredz, ka izņēmuma gadījumos pilngadību var piešķirt no 16 gadu vecuma, taču Bāriņtiesai lēmuma pieņemšanai jāizvērtē, vai jaunietis uzvedas nevainojami, kādas ir viņa attiecības ar ģimeni, attieksme pret pedagogiem un klasesbiedriem, vai viņš spēj patstāvīgi aizsargāt un aizstāvēt savas tiesības un izpildīt savus pienākumus, tāpat tiek vērtēta jaunieša motivācija, lūgts padziļināts izvērtējums no mācību iestādes, veiktas pārrunas ar ģimeni- vai tā atbalsta šādu izvēli, kā arī tiek pārbaudīts, vai jaunietis nav izdarījis likumpārkāpumus un bijis administratīvi sodīts.

 

Savas pilngadības apliecināšanai jaunietim jāizmanto īpašs dokuments, kas apstiprina Bāriņtiesas lēmumu. Juridiski uz uzņēmīgo puisi attiecas visi tie paši likumā noteiktie pienākumi un tiesības, kas ir jebkurai pilngadīgai personai.   

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē