16.2 °C, 2 m/s, 84.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiRāviņš: “Mūsu ieguvums – pārmaiņas domāšanā un attieksmē”
Rāviņš: “Mūsu ieguvums – pārmaiņas domāšanā un attieksmē”
28/05/2020

“Paldies! Cilvēcīgs un patiess PALDIES katram jelgavniekam, kurš šajā laikā, kad visai pasaulei nākas izdzīvot ārkārtējo situāciju, ir bijis atbildīgs, spējis pielāgoties, nav skaitījis darba stundas un jautājis, kas man par to būs, bet aktīvi līdzdarbojies, lai mēs visi kopā pasargātu cits citu un savu pilsētu. Šobrīd sabiedrības iesaiste un atbalsts ir tik nozīmīgs kā nekad agrāk. Esmu pārliecināts, ka pēc šīs krīzes mēs kļūsim vēl stiprāki, gudrāki un saliedētāki,” saka Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš, uzsverot, ka tā ir visvērtīgākā dāvana, ko Jelgavai 755. dzimšanas dienā var pasniegt pilsētas iedzīvotāji.

Šonedēļ Jelgava svin pilsētas svētkus, un mēs visi kopā lieliski apliecinām, ka varam svinēt arī attālināti. Jelgava ir pirmā pašvaldība Latvijā, kas ārkārtējās situācijas laikā ir radījusi unikālu svētku programmu, maija nogales tradicionālajos pasākumos piedāvājot iesaistīties citā formātā. Šo piektdien nenotiks pilsētas svētku gājiens, bet tā vietā visu mēnesi jelgavnieki aktīvi iesaistās simboliskā Jelgavas karodziņa stafetē, un karodziņu videoformātā cits citam nodevuši jau vairāk nekā 2000 cilvēku. Svētkos nevar notikt arī ierastie koncerti, bet jau pagājušajā nedēļā mūziķis Kārlis Kazāks devās solo koncerttūrē pa Jelgavas pagalmiem, savukārt šajā nedēļas nogalē Jelgavas daudzdzīvokļu māju pagalmos, sveicot pilsētniekus svētkos un aicinot no saviem balkoniem un logiem kopīgi dziedāt, ieradīsies Jelgavas simbols Alnītis. Tāpat Jelgava ir saņēmusi iedzīvotāju un mūsu pilsētas kolektīvu radītus videosveicienus svētkos, īpašu atmosfēru šonedēļ ikviens var izjust, arī klausoties izveidoto Jelgavas internetradio programmu. Interneta vidē ir radītas vēl citas unikālas iespējas iesaistīties svētkos. “Šāda radoša pieeja ļoti spilgti parāda, ka svētku svinēšana attālināti mūs nevis atsvešina, bet, gluži pretēji, satuvina un ļauj jelgavniekiem daudz personiskāk iesaistīties svētku radīšanā,” uzskata domes priekšsēdētājs.

 

Jelgavas 755. jubilejas gads noteikti ieies pilsētas vēsturē arī ar daudziem citiem nozīmīgiem notikumiem, jo, kā uzsver A.Rāviņš: “Šis laiks ienes pārmaiņas mūsu domāšanā un attieksmē – mums ir jāspēj ļoti strauji mainīties un meklēt risinājumus, strauji pieņemt lēmumus un arī strauji rīkoties.”

 

Pašvaldība realizē ne tikai iesāktos projektus, bet īstenos arī jaunus

“Situācijā, kad daudzās jomās uzņēmumi ir spiesti daļēji vai pilnībā apturēt savu darbu, pašvaldības viena no galvenajām funkcijām ir aktīvi turpināt projektu realizāciju, lai nodrošinātu papildu darba vietas iedzīvotājiem un nepieļautu ekonomiskās situācijas pasliktināšanos,” skaidro A.Rāviņš.

 

Jelgavas pašvaldībā neviena iestāde vai kapitālsabiedrība ārkārtējās situācijas laikā nav pārtraukusi darbu, turklāt pašvaldība saviem iedzīvotājiem ir ne tikai nodrošinājusi visus esošos pakalpojumus, bet arī operatīvi reaģējusi un ieviesusi dažādus atbalsta mehānismus tām cilvēku grupām un uzņēmējiem, kurus krīze skāra vissmagāk. Jelgavā ir pārcelti nekustamā īpašuma nodokļa nomaksas termiņi; atcelta vai samazināta pašvaldības mantas nomas maksa; sniegts maksimāls finansiālais atbalsts privātajām pirmsskolas izglītības iestādēm; nepieciešamības gadījumā skolēniem nodrošināti visi tehniskie risinājumi, lai viņi varētu mācīties attālināti, sagādātas pārtikas pakas; ieviests krīzes pabalsts; pieejamas telpas pašizolācijai un arī bezmaksas psihologa atbalsts; darbiniekiem – pašvaldības policistiem, mediķiem, sociālajiem darbiniekiem un citiem – nodrošināti individuālie aizsardzības līdzekļi.

 

“Pašvaldības viena no galvenajām funkcijām ir aktīvi turpināt projektu realizāciju, lai nodrošinātu papildu darba vietas iedzīvotājiem un nepieļautu ekonomiskās situācijas pasliktināšanos.”

“Tas no pilsētas budžeta neapšaubāmi prasa papildu līdzekļus, taču tajā pašā laikā pašvaldība ir nodrošinājusi visu iesākto infrastruktūras projektu realizācijas turpināšanu un meklējusi veidus, kā piesaistīt papildu finansējumu jaunu projektu uzsākšanai,” saka A.Rāviņš, uzsverot, ka kopumā šogad Jelgavas pašvaldība dažādu projektu realizācijā iegulda vairāk nekā 25 miljonus eiro.

 

Lielākie ielu infrastruktūras projekti, kuri pilsētā turpinās, ir Loka maģistrāles pilnīga pārbūve, kas noslēgsies nākamgad, kā arī Prohorova, Neretas un Garozas ielas posma rekonstrukcija – šiem darbiem jābūt pabeigtiem šoruden. Savukārt šobrīd būvdarbi sākas vēl divās ielās – Satiksmes ielā, kur līdz rudenim būs ieklāts jauns asfalts posmā no Meiju ceļa līdz Ganību ielai, un Romas ielā, kur izbūvēs asfalta segumu posmā no Turaidas ielas līdz pilsētas administratīvajai robežai.

 

“Kopumā šogad Jelgavas pašvaldība dažādu projektu realizācijā iegulda vairāk nekā 25 miljonus eiro.”

 

“Pašvaldībā ir sagatavoti vēl vairāki ielu infrastruktūras projekti, kuru realizēšana līdz ar valsts noteiktajiem ierobežojumiem pašvaldībām aizņemties līdzekļus Valsts kasē šogad nebija paredzēta. Taču šobrīd, kad valsts šos ierobežojumus ir atvieglojusi, nekavējoties esam gatavi piesaistīt līdzekļus, lai realizētu tādas ieceres kā ietves un veloceliņa izbūve Kalnciema ceļā, Ruļļu ielas asfaltēšana, papildu autostāvvietu izveide Dobeles ielā, lai atvieglotu auto novietošanu kultūras nama apmeklētājiem,” skaidro Jelgavas domes priekšsēdētājs.

 

Līdztekus ielu infrastruktūras sakārtošanai pilsētā tiek realizēti arī citi ļoti nozīmīgi projekti. “Vērtīgu dāvanu Jelgavas 755. gadā saņem bērnu un jauniešu centrs “Junda” un bērnu bibliotēka “Zinītis” – ekspluatācijā pieņemta rekonstruētā ēka Zemgales prospektā 7, kas interešu izglītībā un brīvā laika pavadīšanā mūsu pilsētā radīs vēl nebijušas iespējas. Tāpat šomēnes noslēdzas izsludinātais iepirkums par bērnu rotaļu pilsētiņas projektēšanu un izbūvi Uzvaras parkā, kur nākamgad atklāsim septiņus atraktīvus un izzinošus laukumus bērniem vecumā no 1 līdz 12 gadiem. Tā būs vēl viena sakārtota un mūsdienīga vide, kur Jelgavas ģimenēm ar bērniem kopā pavadīt laiku,” tā A.Rāviņš.

 

Bērnudārzs Brīvības bulvārī un Tehnoloģiju vidusskolas rekonstrukcija

“Iespējams, ka tieši šajā – grūtā izaicinājuma – laikā, kad bērni nevarēja apmeklēt skolu un bija spiesti mācīties attālināti, daudzi no mums savā ģimenē novērtēja to, cik liela nozīme ir kvalitatīvai izglītības sistēmai, zinošam un atbalstošam pedagogam. Izglītības kvalitāte vienmēr ir bijusi mūsu pilsētas prioritāte, un darbs, ko mēs pagājušajā gadā uzsākām, optimizējot Jelgavas skolu tīklu ar mērķi uzlabot izglītības kvalitāti, bija tikai sākums. Arī šogad pilsētā turpinās gan jaunu izglītības programmu izstrādāšana, gan arī izglītības infrastruktūras sakārtošana,” atzīst domes priekšsēdētājs.

 

“Nupat esam saņēmuši vēl kādu patīkamu ziņu – valdība ir apstiprinājusi aizdevuma izsniegšanu jauna bērnudārza būvniecībai Brīvības bulvārī 31a.”

Vērienīgākais no projektiem, kas šogad tiks uzsākts, ir Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas rekonstrukcija. Šonedēļ noslēdzas mācību gads, un, kamēr skolēni baudīs vasaras brīvlaiku, skolā sāksies pārvākšanās darbi. 1. septembrī skolas 1.–4. klašu audzēkņi mācības uzsāks ēkā Mātera ielā 30, bet 5.–12. klašu skolēni pārcelsies uz jaunām mācību telpām Jelgavas pilī. Kopumā šī projekta izmaksas būs ap sešiem miljoniem eiro, un pēc rekonstrukcijas skolēni ēkā varēs atgriezties 2022. gadā.

 

Nupat esam saņēmuši vēl kādu patīkamu ziņu – valdība ir apstiprinājusi aizdevuma izsniegšanu jauna bērnudārza būvniecībai Brīvības bulvārī 31a. Pašvaldībai jau bija gatavs projekts ēkas pārbūvei Brīvības bulvārī, un šobrīd tas apstiprināts, piešķirot šim mērķim līdzekļus. Tas nozīmē, ka jau drīzumā varēs sākties būvdarbi, stāsta A.Rāviņš, piebilstot, ka rekonstruētajā ēkā būs paredzēta vieta 160 pirmsskolas vecuma bērniem un objektu ekspluatācijā plānots nodot nākamā gada pavasarī.

 

Vienlaikus domes priekšsēdētājs uzsver, ka pašvaldība turpina meklēt iespējas finansējuma piesaistei pilnīgi jaunas pirmsskolas izglītības iestādes būvniecībai Nameja ielā 30. Tur pašvaldība paredz uzbūvēt modernu bērnudārzu, kas būtu arhitektoniski augstvērtīgs un tehnoloģiski inovatīvs, nodrošinot tajā vietu 360 pirmsskolas vecuma bērniem. Nameja ielā plānots uzbūvēt pilnīgi jaunu ēku – tas būs ieguldījums Jelgavas nākotnes izglītībā, tāpēc nevēlamies īstenot tipveida projektu. Uzskatām, ka mazie jelgavnieki ir pelnījuši modernu bērnudārzu, kurā jau no mazotnes var sākt savu attīstību videi draudzīgā, izzinošā un viedā pirmsskolas izglītības iestādē, saka A.Rāviņš, piebilstot, ka šobrīd tiek izstrādāts projekts arī apkārtējo ielu infrastruktūras sakārtošanai.

 

Noslēgumam tuvojas arī mācību bāzes uzlabošana Amatu vidusskolā, kas pavērs kvalitatīvākas iespējas apgūt specialitāti topošajiem šuvējiem, metinātājiem, ēdināšanas un restorānu pakalpojumu speciālistiem.

 

Jelgava saglabā lielās pilsētas jeb valstspilsētas statusu

Šis jubilejas gads Jelgavai varēja būt pēdējais, kad tā pastāv kā pilsēta, jo Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija, virzot jauno administratīvi teritoriālās reformas modeli, jau kopš pirmajiem priekšlikumiem, ar kuriem nāca klajā pagājušajā gadā, piedāvāja likvidēt Jelgavu kā lielo pilsētu, pievienojot to novadiem. Šādu modeli atbalstīja ne tikai ministrija – arī Saeimas komisija pusgada garumā pastāvēja uz Jelgavas kā lielās pilsētas likvidēšanu. Tas bija nopietns un grūts darbs gada garumā, argumentējot un pārliecinot ministriju un Saeimas deputātus, ka nav pieļaujama Latvijas ceturtās lielākās pilsētas likvidēšana. Liels paldies Jelgavas iedzīvotājiem, kuri ar savu attieksmi aizstāvēja mūsu pilsētu. Vēsturiskā patiesība ir uzvarējusi, saka domes priekšsēdētājs. Viņš gan piebilst, ka pagaidām par Jelgavas kā lielās pilsētas jeb valstspilsētas saglabāšanu ir nobalsojusi tikai Saeimas komisija un tas vēl jāapstiprina Saeimai.

 

“Tas bija nopietns un grūts darbs gada garumā, argumentējot un pārliecinot ministriju un Saeimas deputātus, ka nav pieļaujama Latvijas ceturtās lielākās pilsētas likvidēšana.”

Taču vienlaikus A.Rāviņš uzskata, ka pārdomāta un ekonomiski pamatota administratīvi teritoriālā reforma Latvijā ir nepieciešama. Tāpat atbalstām sadarbības veicināšanu starp pašvaldībām. Jau šobrīd Jelgavai ar kaimiņu novadiem ir sadarbības līgumi, bet nākotnē šādiem kopīgiem attīstības projektiem jākļūst vēl spēcīgākiem. Būtiskākās jomas, kurās sadarbība jāveicina, ir izglītības sistēmas attīstība, atkritumu apsaimniekošana, pasažieru pārvadājumi, kā arī inovatīvi projekti, piesaistot LLU zinātnisko potenciālu, tā A.Rāviņš, uzsverot, ka Jelgavai sākas atkal jauns attīstības posms, kurā mums katram ir jāiesaistās ar savām zināšanām, prasmēm un gudrību, lai visi kopā savu pilsētu padarītu vēl stiprāku.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē