18.5 °C, 2.7 m/s, 65.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiRestaurēts un uzstādīts piemineklis Mīlestības alejā
Restaurēts un uzstādīts piemineklis Mīlestības alejā
21/05/2019

Urnai, kas 2019. gada 15. maijā uzstādīta atpakaļ Mīlestības alejā savā pastāvīgajā vietā, veikta marmora tīrīšana, pielabošana un virsmas aizsargapstrāde. Postamenta akmeņi nomainīti pret jauniem un atjaunoti uzraksta burti. Iztaisnoti granīta stabiņi ap pieminekli.

Kapa piemineklis – urna Kristapam Ludvigam Tečam, 2018. gada septembrī tika nogādāts SIA “Akmens apstrādes centrs AKM” restaurācijas veikšanai, jo piemineklim tika konstatēta marmora mehāniska un ķīmiska korozija, granīta postamenta sairšana, akmens materiāla plaisāšana un sadalīšanās gabalos, bet granīta blokos – caurejošas plaisas, informē JPPI “Pilsētsaimniecība”.

 

Restaurācijas darbu programma tika izstrādāta, balstoties uz vēsturisko informāciju, veiktajiem apsekojumiem dabā un 2018. gada martā saņemtajiem Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas tehniskajiem noteikumiem.

Šobrīd vēl atlicis labiekārtot pieminekļa pakāji, uzberot un nolīdzinot melnzemi, iesējot zālāja sēklas. Nākotnē plānots veikt arī metāla nožogojuma atjaunošanu un apkārtējās teritorijas labiekārtošanu.

 

 

Piemineklis advokātam K.L.Tečam ir valsts nozīmes kultūras piemineklis. Leģenda vēsta, ka apmēram pirms 225 gadiem Jelgavā dzīvojuši divi dižciltīgi muižnieki: advokāts, jurists, padomnieks K.L.Tečs (1735–1793) un Zigismunds Georgs Švanders (1727–1784), advokāts un Kurzemes galma padomnieks. Abi nešķiramie draugi bija iecienījuši pastaigu pa skaistu aleju, kuru, kā rodamas ziņas periodikā, dēstījis muižnieku draugs virsnieks Līvens. Kad muižnieki nomira, viņus pēc pašu vēlēšanās apglabāja katru savā alejas galā, uzceļot lepnus pieminekļus: Z.G.Švanderam – obelisku, bet K.L.Tečam – urnu ar divām čūskām un liesmiņu, kas noliekusies austrumu virzienā.

 

Foto: Jelgavas pilsētas pašvaldība

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē