14.6 °C, 0.8 m/s, 88.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaSabiedriskajā transportā obligāti jālieto sejas maskas
Sabiedriskajā transportā obligāti jālieto sejas maskas
05/10/2020

Latvijā saslimstība ar Covid-19 ir strauji pieaugusi, tāpēc valdība šodien, 5. oktobrī, lēma, ka no trešdienas, 7. oktobra, braucot sabiedriskajā transportā visā Latvijā, būs jālieto sejas maskas, informē Veselības ministrijā.

Sabiedriskais transports šobrīd ir vieta, kur ir apgrūtināta savstarpējās distances ievērošana, kā arī aukstā laikā nav iespējas transportu labi vēdināt, tāpēc, pieaugot saslimstības rādītājiem, pieņemts lēmums par obligātu sejas masku valkāšanu brauciena laikā. Šī prasība attiecas uz visa veida sabiedrisko transportu un tā būs spēkā no trešdienas, 7. oktobra. Valdība, apspriežot šo jautājumu, vienojās, ka jārod arī veids, kā šo prasību kontrolēt. Šāds solis ļaus vēl pagaidām neieviest stingrākus pulcēšanās un citus ierobežojumus.

Ir noteikti arī izņēmumi. Ņemot vērā to, ka maziem bērniem nav iemaņu pareizai sejas maskas lietošanai, sejas masku varēs nelietot bērni līdz 13 gadu vecumam, vecākiem bērniem maska sabiedriskajā transportā ir jālieto obligāti. Tāpat sejas masku var nevalkāt medicīnisku iemeslu dēļ, piemēram, ja personai kustību traucējumu dēļ ir apgrūtināta maskas uzlikšana vai personai ir psihiskās veselības traucējumi.

Prasība lietot sejas maskas sabiedriskajā transportā noteikta līdz 6. novembrim, taču, ja epidemioloģiskā situācija neuzlabosies, šāda prasība varētu tikt saglabāta ilgāku laiku.

Lai, lietojot sejas maksas, tām būtu efekts, tās ir jālieto pareizi. Sabiedriskajā transportā drīkst izmantot higiēniskās auduma maskas, ko var uzšūt arī pats, vizierus (sejas vairogus) vai vienreizlietojamās medicīniskās maskas, ko var iegādāties, piemēram, aptiekā.

Veselības ministrija uzsver, ka sejas maska neaizvieto galvenos profilakses un higiēnas pasākumus. Izmantojot sabiedrisko transportu, iespēju robežās jāievēro savstarpējo distanci no citiem pasažieriem, aicina neskaries klāt sejai ar netīrām rokām, kā arī pēc brauciena rūpīgi nomazgāt vai dezinficēt rokas. Vienlaikus aicinājums pasažieriem izvērtēt brauciena nepieciešamību un, ja iespējams, izvēlies braukt laikā, kad transportā ir mazāk pasažieru. Tāpat ir ieteikums sabiedrisko transportu izmantot īsiem braucieniem.

Foto: Pexels

Informācija: Veselības ministrija