26.9 °C, 2.3 m/s, 60.6 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaSāk pieslēgt centralizēto apkuri
Sāk pieslēgt centralizēto apkuri
28/09/2022

Siltumapgādes uzņēmums “Gren Jelgava” sācis pieslēgt apkuri. Līdz šai otrdienai apkure bija nodrošināta 23 dzīvojamām mājām un piecām sabiedriskajām ēkām, kuras apkalpo uzņēmums. Kopš pagājušās nedēļas apkure ir pieslēgta arī visiem pašvaldības bērnudārziem, bet skolās tā tiek pieslēgta pakāpeniski.

Uzņēmuma pārstāve Guntra Matisa stāsta, ka pirmais iesniegums par apkures pieslēgšanu saņemts jau 15. septembrī, bet līdz 27. septembrim apkuri lūgušas pieslēgt un tā ir pieslēgta 23 dzīvojamajām mājām un piecām sabiedriskajām ēkām. G.Matisa papildina, ka apkure tiek nodrošināta arī tām ēkas, kuras uz vasaras sezonu to pilnībā nebija atslēgušas. Šajās ēkās komforta temperatūra tiek nodrošināta atbilstoši iestatītajam temperatūras grafikam siltumpunktā – apkure ēkā ieslēdzas automātiski, tiklīdz āra gaisa temperatūra sasniedz noteiktu atzīmi. 

 

G.Matisa gan norāda, ka uzņēmumam ir informācija tikai par tām ēkām, kuru individuālos siltumpunktus apkalpo “Gren Jelgava”. Piemēram, skolu un bērnudārzu individuālos siltumpunktus uzņēmums neapkalpo.

 

Jelgavas Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Auza informē, ka pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādēs centralizētā apkure pieslēgta jau pagājušajā nedēļā. Pakāpeniski, izvērtējot nepieciešamību, apkure tiek nodrošināta arī skolās. Šobrīd tā jau pieslēgta Jelgavas Centra pamatskolā, Pārlielupes pamatskolā, Jelgavas pamatskolā “Valdeka”-attīstības centrā, Paula Bendrupa pamatskolā, kā arī jaunrades namā “Junda”. “Apkure skolās tiek pieslēgta pakāpeniski. Lēmumu par to pieņem katras izglītības iestādes vadība, izvērtējot gaisa temperatūru telpās. Proti, izmantojot tehnoloģijas – gaisa kvalitātes mērītājus, skolu mācību kabinetos varam monitorēt gan CO2 līmeni, gan gaisa temperatūru, gan telpas relatīvo mitrumu. Analizējot datus, skolas izvērtē, vai apkure jau ir jāpieslēdz vai vēl ne. Tāpat ēkām ir uzlabota energoefektivitāte, tādēļ telpās vēl ir atbilstoša temperatūra un nav nepieciešamības pieslēgt apkuri,” skaidro G.Auza, papildinot, ka, piemēram, Jelgavas Valsts ģimnāzijas rekonstrukcijas gaitā skolas ēkā tika uzstādīta ventilācija ar rekuperāciju jeb ventilācija ar siltuma atgūšanu atkārtotai tās izmantošanai, līdz ar to ļaujot reģenerēt līdz pat 90 procentiem aizplūstošās siltumenerģijas. Gaisa rekuperācijas mehānisms no telpas izplūstošā gaisa siltumenerģiju izmanto, lai sasildītu telpā ienākošo svaigo gaisu no ārpuses, un otrādi – atdzesē ieplūstošo gaisu, izmantojot izplūstošo gaisu. Rekuperators nodrošina vienmērīgu gaisa apmaiņu telpās, nezaudējot esošo siltuma enerģiju. Ar to būtiski tiek samazināts siltuma patēriņš. Jāpiebilst, ka šāda ventilācijas sistēma ir izbūvēta arī Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas ēkā Meiju ceļā 9, kas šobrīd tiek rekonstruēta.

 

“Gren Jelgava” uzsver – kārtība, kādā apkures sezonas sākumā mājai tiek pieslēgta apkure, ja tā bija atslēgta, nav mainījusies. Proti, ir nepieciešams dzīvokļu īpašnieku lēmums. Ar šo lēmumu un rakstisku iesniegumu dzīvokļu īpašniekiem vai viņu pilnvarotajai personai jāvēršas pie mājas pārvaldnieka, kas tālāk lēmumu paziņo uzņēmumam, lai organizētu apkures pieslēgšanu.

 

Jāpiebilst, ka, ņemot vērā mainīgās energoresursu cenas, iedzīvotājiem jārēķinās, ka apkures tarifs šosezon var tikt pārskatīts katru mēnesi. Saistībā ar kurināmā izmaksu pieaugumu SIA “Gren Jelgava” Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) izvērtēšanai iesniedza priekšlikumu par siltumenerģijas tarifa izmaiņām Jelgavā oktobrī. 21. septembrī SPRK apstiprināja siltumenerģijas gala tarifu Jelgavā oktobrī, un tas būs 94,90 EUR/MWh (bez PVN), kas ir par 10,6 procentiem augstāks nekā septembra tarifs (85,82 EUR/MWh (bez PVN)). Taču, ņemot vērā to, ka no oktobra mājsaimniecībām tiks piemērots valsts atbalsts, tad piemērojamais siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs ar valsts atbalstu jelgavnieku mājsaimniecībām oktobrī būs 81,45 EUR/MWh (bez PVN).

 

 

Foto: pixabay.com

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē