19.5 °C, 3.1 m/s, 50.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSapņi par supervaroņiem – 70 tonnās ledus
Sapņi par supervaroņiem – 70 tonnās ledus
23/01/2020

22. Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls Jelgavā, Pasta salā un Čakstes bulvārī, norisināsies no 7. līdz 9. februārim, konkursam pulcējot 30 ledus māksliniekus no septiņām valstīm. Skulptūrās tiks attēlota šā gada festivāla tēma “Supervaroņi”.

Lai iepriecinātu pilsētas iedzīvotājus un tās viesus, 22 gadu laikā ledus skulptūru festivāls ir noritējis neatkarīgi no laikapstākļiem, jo pilsēta gatavojas festivālam laicīgi. Šogad ledus sasaldēšana festivāla nodrošināšanai sākta jau jūnijā. Arī fotoskulptūras un ledus bārs jau ir sagatavoti un atrodas saldētavā, lai festivāla dienās priecētu apmeklētājus.

Konkursam tiks radīti 45 ledus objekti – 30 mazās un 15 lielās skulptūras – un vēl 20 darbi no kopumā 70 tonnām ledus. Supervaroņu tēmai atbilstoši radītas arī fotoskulptūras un tradicionāli viens no lielākajiem festivāla objektiem – ledus bārs, ko veidojis Latvijas titulētākais tēlnieks Kārlis Īle ar komandu.

 

Skulptūrās atklās fantastisko un ikdienišķo

Festivāla mākslas darbi katru gadu tiek veidoti citā tematikā, lai katrs festivāls būtu jauns un neatkārtojams. Šī gada tēma- “Supervaroņi” ir unikāla, interesanta un sniedz iespēju radīt arī tādus darbus, kuros parādās cilvēcīgas vērtības, nekoncentrējoties uz supervaroņiem tikai ierastajā un ikvienam saprotamajā virzienā.

Konkursam tika saņemti 111 mākslinieku no 18 valstīm pieteikumi, un izraudzītas 30 labākās idejas. Konkursa žūrijas komisijas izvēlētajos darbos vērojamas dažādas idejas – no klasiskām supervaroņu izpausmēm kino un leģendās līdz dažādām abstrakcijām. Vairāki darbi ir par pieaugšanu, parādot nākotnes varoņu veidošanās procesu. Festivāla ietvaros tiks turpinātas iepriekšējo gadu veiksmīgās idejas, izmēģinot arī ko jaunu.

Šajā gadā pirmoreiz apmeklētājiem tiks sniegta iespēja vērot ledus un smilšu skulptūru tikšanos, jo Pasta salā saglabāta vasaras festivāla lielā skulptūra – sfinksa ar piramīdām –, kas tiks īpaši izgaismota.

Laikapstākļi nebiedē

Iepriekš sagatavotās konstrukcijas ir izveidotas tā, lai tās būtu viegli transportējamas un montējamas. Tāpat īpaši padomāts par to, lai ledus tēlnieku veidotie darbi tiktu saglabāti līdz festivāla sākumam. Mākslinieki Jelgavā ierodas 2. februārī. Jau nākamajā dienā sākas darbs pie individuālajām skulptūrām, gatavās ievietojot saldētavās, bet no 4. februāra līdz piektdienas pusdienlaikam taps komandu skulptūras.

Festivāla gaitā tēlnieki papildinās apskatāmo skulptūru klāstu ne vien tradicionālajos paraugdemonstrējumos, bet arī veidojot ātrās jeb zibskulptūras, kuru tapšanu pirmoreiz varēja vērot pagājušajā gadā. Šogad ieplānoti divi laukumi, kuros apmeklētāji varēs novērtēt mākslinieku radošo izpausmi darbībā. Neizpaliks arī paraugdemonstrējumu duelis, uz skatuves simboliski sacenšoties diviem tēlniekiem, komentējot darbu tapšanas gaitu un atbildot uz publikas jautājumiem.

Organizatori aicina festivāla apmeklētājus sekot līdzi laika prognozei un izvēlēties atbilstošu apģērbu. Ņemot vērā laikapstākļu ietekmi uz skulptūrām, Jelgavas iedzīvotāji un viesi no tuvējām pilsētām aicināti izmantot iespēju skulptūras apskatīt jau piektdienas vakarā.

Muzikālā programma

Neiztrūkstoša festivāla daļa ir vakara programma ar populāru mūziķu uzstāšanos. Ar īpašiem koncertiem uz centrālās skatuves uzstāsies grupas “Astro’n’out”, “Sub scriptum”, “Franco Franco”, “Alex & Opus Pro” un “Singapūras satīns”, kā arī Ralfs Eilands un šova “X faktors” dalībnieki no Latvijas un Lietuvas. Katru vakaru pulksten 21 paredzēta uguņošana.

Tāpat sadarbībā ar klubu “Tonuss” un “The Blow” jaunums festivālā būs dīdžeji pie Pasta salas un Čakstes bulvāra ieejām, kas apmeklētājus sagaidīs atskaņojot mūziku, ziņojot par aktualitātēm un izziņojot informāciju par programmu.

 

Festivāls arī brīvdabas koncertzālē “Mītava”

Izrādes un pasākumi bērniem notiks visas trīs dienas brīvdabas koncertzālē “Mītava”. Visa ģimenēm paredzētā festivāla daļa šogad tiek pārcelta uz brīvdabas koncertzāli. Tas nozīmē, ka programmu bērniem var veidot plašākā teritorijā, piesātinātāku un ilgāku. Piektdienas vakarā no pulksten 18 ar dažādiem priekšnesumiem uzstāsies Liepājas ceļojošais cirks “Beztemata”, ko varēs redzēt arī sestdienas vakarā.

Tāpat sestdien un svētdien ar izrādēm uzstāsies Jelgavas Jaunais teātris un Ādolfa Alunāna Jelgavas teātris, kā arī radošā apvienība “Pasaku nams”. Sestdienā mazākos apmeklētājus priecēs arī projektu teātris “Teātris un es”. Koncertzāle kalpos arī kā vieta, kur sasildīties aizvējā.

 

Tūrisms festivāla laikā

Festivāla viesi aicināti apmeklēt arī citus pilsētas tūrisma objektus – Svētās Trīsvienības baznīcas torni, Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeju un Ādolfa Alunāna memoriālo muzeju, kas piedāvā vienotu ieejas karti visās trīs vietās. Ar visiem tūrisma piedāvājumiem festivāla laikā var iepazīties šeit.

 

Biļetes iepriekšpārdošanā – lētāk

Iepriekšpārdošanā, līdz 6. februārim, biļetes “Biļešu paradīzes” kasēs var iegādāties lētāk. Biļešu cena pieaugušajiem – 5 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 3 eiro. Pieejamas arī ģimenes biļetes (2 pieaugušie + 2 bērni vai 1 pieaugušais + 3 bērni), cena iepriekšpārdošanā – 10 eiro. Jāpiebilst, ka atlaides piemēros, arī uzrādot Jelgavas iedzīvotāja karti un Jelgavas skolēna apliecību, biļetes iegādājoties Jelgavas kultūras nama kasē. Ar Jelgavas iedzīvotāja karti biļetes cena ir 3 eiro; ar skolēna apliecību – 2 eiro. Iepriekšpārdošanā biļetes varēs iegādāties arī ar “Jelgavas Vēstneša” kuponu, cena – 3 eiro.

Savukārt no 7. februāra ieejas biļete Ledus skulptūru parkā pieaugušajiem maksās 7 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem un invalīdiem – 4 eiro, bet ģimenes biļetes cena būs 15 eiro. Uzrādot Jelgavas iedzīvotāja karti, festivāla laikā biļeti varēs iegādāties par 4 eiro, bet ar skolēna apliecību – par 3 eiro. Jāpiebilst, ka jelgavnieku atlaides tiek piemērotas, tikai iegādājoties biļetes Jelgavas kultūras nama kasē un festivāla kasēs. Bērniem līdz septiņu gadu vecumam ieeja festivālā ir bez maksas.

Satiksmes organizācija

 

Lai neveidotos sastrēgumi, šogad mainīts piekļuves plāns, noņemot kasi pie mazākās festivāla ieejas Ūdens ielā, pašu ieeju saglabājot. Kase būs pie ieejas blakus Studentu teātrim, kas arī skaitīsies galvenā ieeja no pilsētas puses. Lai neveidotos satiksmes sastrēgumi, organizatori iesaka apmeklētājiem atstāt savas automašīnas tajā pilsētas pusē, no kuras ierodas. Centrālā autostāvvieta būs laukums pretī Jelgavas pilij.

Satiksmes organizācijas shēma Ledus skulptūru festivāla laikā

Pasākuma apmeklētāji aicināti ģērbties atbilstoši laikapstākļiem un pirms došanās uz Jelgavu iepazīties ar satiksmes organizācijas shēmu, kas festivāla laikā būs pieejama arī mobilajā lietotnē “Waze”.

 Vairāk par satiksmes organizāciju festivāla laikā šeit.

SVARĪGI! Informējam, ka drona izmantošana Jelgavas pilsētā ir jāsaskaņo ar Jelgavas pilsētas pašvaldību, vairāk informācijas šeit.

! Ņemot vērā laikapstākļu ietekmi uz skulptūrām, aicinām izmantot iespēju skulptūras apskatīt jau piektdienas vakarā.

Foto: JPPI “Kultūra” un Jelgavas pilsētas arhīvs

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē