3.9 °C, 4 m/s, 86.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPasākumiSatiec savu meistaru un izzini amatu prasmes!
Satiec savu meistaru un izzini amatu prasmes!
02/04/2024

Šogad jau 16. reizi Latvijas Nacionālais kultūras centrs kopā ar sadarbības partneriem rīko pasākumu “Satiec savu meistaru”. Interesenti aicināti piedalīties meistarklasēs, lai izzinātu dažādus meistaru paaudzēs pārmantotus amatus un prasmes un vienlaikus iesaistītos nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanā. Jelgavā uz tikšanos amata meistari aicinās 20. un 21. aprīlī, piedāvājot pievienoties aušanas, puzuru gatavošanas, maizes cepšanas, dzijas krāsošanas un citām meistardarbnīcām.

Jaunrades nams “Junda” šogad aicina izzināt keramikas un aušanas meistaru arodu.

20. aprīlī no pulksten 10 līdz 13 Zemgales prospektā 7 pieaugušos sagaidīs meistarklase “Senā aukliņu tehnika māla darbiem” kopā ar meistari Ilonu Brizgu un meistarklase “Aušana ar ādu” meistares Sarmītes Tauriņas vadībā. Dalība ir bez maksas, bet ar iepriekšēju pieteikšanos no 2. aprīļa. Plašāka informācija par pasākumu un pieteikšanos būs pieejama mājaslapā www.junda.lv un “Jundas” “Facebook” profilā.

Jelgavas Dzīvesziņas un arodu sētā Vecpilsētas ielā 2 interesentus sagaidīs “Austras rakstu” meistarklases. 20. aprīlī pulksten 12 apmeklētājiem būs iespēja pievienoties dzijas krāsošanai ar augu krāsvielām. “Ar rūpnieciski iegūtām krāsām audumus sāka krāsot tikai pirms aptuveni 200 gadiem, bet līdz tam, lai iegūtu krāsainus brunčus vai krāšņu segu, šķiedras bija jākrāso ar augu krāsvielām,” stāsta “Austras rakstu” vadītāja Aija Mālkalna, papildinot: pasākuma dienā dzijas krāsošana zīmīgi notiks atjaunotajā 17. gadsimta manteļskurstenī, bet krāsu daudzveidībai tiks izmantotas zeltslotiņas, pelašķi, kliņģerītes un citi dabas materiāli.

No pulksten 12 līdz 15 pilsētnieki aicināti arī uz Zemgales rakstaino brunču aušanu stellēs ar velkamo ierīci. Pasākuma reizē dalībniekiem būs apskatāmi desmitiem brunču rakstu paraugu un noausto brunču. Savukārt 21. aprīlī pulksten 12 gardēži aicināti pievienoties rudzu maizes cepšanai, kur katram dalībniekam būs iespēja maizes krāsnī izcept pašam savu kukulīti. Dalībnieku līdzfinansējums par materiāliem dzijas krāsošanas un maizes cepšanas meistarklasēs ir 7 eiro, savukārt brunču aušanas paraugdemonstrējums un iepazīšanās ar šūšanas tehniku ir bez maksas. Vietu skaits meistarklasēs ir ierobežots, tāpēc dalība no 1. aprīļa iepriekš jāpiesaka pa tālruni 29116210.

Tāpat 21. aprīlī no pulksten 11 līdz 14 Jelgavas kultūras nama 3. stāva konferenču zālē interesenti aicināti uz meistardarbnīcu “Puzuri – Latvijas nemateriālās kultūras mantojums”, kuru vadīs viena no zināmākajām puzuru meistarēm Latvijā Ausma Spalviņa. “Puzuru izgatavošana ir mūsu senās vērtības, kas jāceļ gaismā, turklāt procesā nav nepieciešami praktiski nekādi materiālie ieguldījumi – vajadzīgs tikai laiks un nelielas iemaņas. Tas ir kā iemācīties burtus, un tad tikai no tevis ir atkarīgs, ko rakstīsi – dzeju, stāstu vai ko citu,” tā A.Spalviņa, papildinot: dalībnieki uz pasākumu aicināti ņemt līdzi savas šķēres. Dalībnieku līdzfinansējums par materiāliem pasākumā ir 3 eiro. Pieteikties var no 10. līdz 20. aprīlim pa tālruni 29865836.

Lai izvēlētos, uz kuru meistarklasi Latvijā doties, Latvijas Nacionālais kultūras centrs aicina ielūkoties “Satiec savu meistaru!” kartē www.satiecsavumeistaru.lv, kas tiks papildināta ar piedāvājumu visā Latvijā. Pasākumu rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar pašvaldībām un meistariem visā Latvijā.