20.4 °C, 3.4 m/s, 89.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSabiedrībaSeniori bibliotēkā apgūst rēķinu apmaksu internetā
Seniori bibliotēkā apgūst rēķinu apmaksu internetā
21/01/2020

Līdz ar SIA “Jelgavas nekustamo īpašumu pārvalde” (JNĪP) norēķinu punktu slēgšanu, aktualizējies jautājums par senioru datorprasmēm veikt norēķinus internetā. Apgūt šīs prasmes piedāvā Jelgavas pilsētas bibliotēka, kas datorprasmes un viedtālruņu lietošanas pamatus māca jau kopš 2008. gada. Īpaši interneta norēķinu apguvei domātie kursi ir ļoti pieprasīti, uz pirmo nodarbību 20. janvārī ierodoties vairāk dalībniekiem, nekā cerēts un arī bibliotēkas piedāvāto individuālo konsultāciju skaitam šajās nedēļās esot pat četras reizes lielākam nekā ierasts.

“Atnācu šeit zināšanu trūkuma dēļ. JNĪP punktu vairs nav un maksāt lielveikalā sanāk dārgāk, tāpēc jāmēģina iemācīties maksāt internetā. Saprast ir grūti. Man ir internetbanka, bet tas arī viss. Nav e-pasta, nav arī datora mājās,” stāsta jelgavnieks Antons, viens no 12 senioriem, kas izmantoja iespēju Jelgavas pilsētas bibliotēkā piedalīties grupas nodarbībā, apgūstot JNĪP informatīvo sistēmu, piekļuvi internetbankai un rēķinu apmaksu internetā.

 

Nodarbību vadīja bibliotekāre un pasniedzēja Viktorija Agafonova, soli pa solim iepazīstinot ar interneta norēķinu procesu. Lielākā daļa dalībnieku darbības atkārtoja bibliotēkas mācību klases un personīgajos datoros, taču seniori bez priekšzināšanām notiekošajam sekoja līdzi, darbojoties kopā ar blakussēdētājiem vai mācīto pierakstot. “Man labāk izdodas saprast, ja ir kaut kāda loģiska sistēma, kurai var sekot. Iepriekš jau biju apmeklējusi datorkursus, bet ne visu var atcerēties,” stāsta nodarbības apmeklētāja Inna Ozola. Iepriekšēja pieredze ļauj kundzei brīvi rakstīt un darboties ar peli, kā arī lasīt e-pastus un apmeklēt interneta vietnes, taču uz kursu apmeklējumu mudinājusi vēlme saprast, kā strādā apmaksas sistēmas internetā. “Galvenais iemesls, kāpēc atnācu, ir JNĪP punktu slēgšana. Jāsaka, ka kaut kas paliek skaidrāks, tomēr būtu nepieciešami vēl kursi, lai tā sapratne nostiprinās. Noteikti būtu labāk, ja ar mums darbotos vairāki pasniedzēji vienlaicīgi, jo mūsu ir daudz un palīdzība nepieciešama visiem,” skaidro I.Ozola. Ierasti bibliotēkā šāda veida kursos reizē darbojas divi pasniedzēji, taču šajā nodarbībā netika paredzēts lielais apmeklētāju skaits, 8 dalībnieku vietā ierodoties 12. Jāpiebilst, ka kursiem iepriekš bija jāpiesakās.

 

Lielākā daļa dalībnieku atklāj, ka viņiem mājās ir dators, tomēr daudzi to nelieto, jo tā apgūšana ir pārāk sarežģīta vai mājās nav interneta, tomēr šādi kursi rada vismaz nelielu izpratni par procesu gaitu, atvieglojot arī patstāvīgo mācīšanos tiem senioriem, kurus mājās var apmācīt, piemēram, bērni vai mazbērni.  Tie, kuriem vienīgā iespēja ir apgūt datorprasmes kursos, bibliotēka regulāri rīko nodarbības, kurās nav nepieciešamas priekšzināšanas. Tās ieteicams apmeklēt pirms tālāku prasmju apguves, lai nerastos neskaidrības prasmju apguves procesā. Nākamā šāda grupa darbu sāks februārī. Par iespējām pieteikties datora un interneta pamatiemaņu apguvei, kā arī individuālām konsultācijām interesenti var uzzināt, zvanot pa tālruni 63007748 vai 63046488.

 

 

Foto: Jelgavas pilsēta

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē