24.1 °C, 3.5 m/s, 50.4 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītībaSenioru universitāte uzņem jaunus dalībniekus
Senioru universitāte uzņem jaunus dalībniekus
14/09/2020

Ņemot vērā senioru pērn izrādīto lielo interesi, līdz ar jaunā mācību gada sākumu nodarbības atsāk Senioru universitāte Sabiedrības integrācijas pārvaldē (SIP). Pirmās nodarbības tiks uzsāktas 21. septembrī, un interesenti vēl var pieteikties uz brīvajām vietām.

Kā informē SIP speciāliste Sņežana Zenovjeva, Senioru universitātes nodarbības senioriem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām notiks no septembra līdz maijam pirmdienās SIP telpās Skolotāju ielā 8 no pulksten 11 līdz 14 pirmajai grupai un no pulksten 15 līdz 18 otrajai grupai. Pieredzējuši Rīgas senioru universitātes lektori vadīs nodarbības par kādu no četrām virstēmām, kurām pakārtotas noteiktas prasmes. Mācību gaitā tiks apgūti angļu valodas pamati, veidi, kā veicināt aktīvu un veselīgu dzīvesveidu, kā arī tiks attīstītas radošās iemaņas, tostarp prezentācijas prasmes un ideju ģenerēšana. Tāpat tiks veicināts nodarbību dalībnieku uzņēmīgums, apgūstot finanšu pratību, uzņēmējdarbības un projektu vadības pamatus.

 

Senioru universitātes kustība Latvijā uzsākta 2019. gada jūlijā, balstoties uz Portugāles senioru universitāšu sadarbības tīkla asociācijas jeb RUTIS nodarbību konceptu, kura pamatā visā pasaulē tiek nodrošinātas mācības kopumā 60 000 senioru. Arī Latvijas senioru universitāte ir šīs asociācijas biedrs, kas nozīmē, ka Latvijas senioru apmācībās tiek izmantota kopš 2005. gada uzkrāta starptautiska pieredze šīs sabiedrības grupas izglītošanā. Jelgavā mācības notiek kopš 2019. gada oktobra un to pirmo gadu sekmīgi noslēdza divas apmācāmo grupas ar 44 dalībniekiem, no kuriem vairāk nekā puse saņēma Jelgavas pilsētas pašvaldības finansiālu atbalstu.

 

2019. gada Jelgavas senioru universitātes dalībniece Maruta Dombrovska, daloties savos iespaidos par aizvadītajām nodarbībām, uzsver, ka šī ir lieliska iespēja, ko būtu jāizmanto ikvienam senioram, kurš vēlas apgūt jaunas prasmes un piepildīt savu brīvo laiku. “Domāju, ka ļoti daudzi seniori vēlas savu brīvo laiku pavadīt, mācoties ko jaunu un realizējot sev pieejamās iespējas. Senioru universitātes nodarbības iepazīstina ar to, kā dzīvot jēgpilni, gudri un radoši,” uzsver M.Dombrovska, turpinot: “Runājot par ieguvumiem, ir ļoti grūti izdalīt kaut ko vienu. Nodarbības aptver četras tēmas un katrā no tām var iegūt kaut ko sev. Interesantas un reizē izaicinošas ir digitālās prasmes, apguvām finanšu pratību un nodokļu aktualitātes, arī tā saukto “sudraba ekonomiku”, kas ir vērsta tieši uz senioriem. Tāpat vingrojām pie fizioterapeites. Noteikti jāizceļ lieliskie lektori un viņu pieeja nodarbībām. Tematiem pieejam praktiski un radoši, un katras mācību reizes beigās atskatāmies uz to, kas katram ir visvairāk paticis un licies noderīgs.”

 

Senioru universitātes ieviesēja Latvijā biedrības “Project Net” dibinātāja Iveta Cīrule uzsver, ka pirmais nodarbību gads ir noslēdzies ar izaicinājumiem, taču veiksmīgi, un pierādījis, ka šādam izglītības projektam ir nākotne arī Latvijā: “Mūsu mērķis noteikti ir augt. Sekojam Portugāles filiāļu attīstības piemēram, un jāsaka, ka dažās jomās mūsu sākums ir veiksmīgāks nekā citviet. Piemēram, noteiktas portugāļu Senioru universitātes filiāles, kas šobrīd jau ir izaugušas līdz 5000 apmācāmajiem, ir sākušas ar pieciem studentiem. Ja paskatāmies uz pirmo gadu Jelgavā – tie ir jau 44 cilvēki, kurus esam apmācījuši. Tāpat jāņem vērā, ka pie mums absolūtais vairākums pasniedzēju ir sertificēti pedagogi, ne brīvprātīgie. Mācīšanās ir būtiska jebkurā vecumā, bet tieši brieduma gadi var būt ļoti labs laiks, lai gūtu jaunas, noderīgas zināšanas.” I.Cīrule piebilst, ka, plānojot Senioru universitātes otro gadu, ņemti vērā aizvadītā gada dalībnieku ieteikumi. Piemēram, Jelgavas seniori vēlējušies vairāk fizisku aktivitāšu, tāpēc šogad lielāks uzsvars tiks likts uz aktīva dzīvesveida nodarbībām.

 

Arī šogad dalībnieki var pretendēt uz pašvaldības līdzfinansējumu mācību maksai 50 procentu apmērā. Kopējā mācību maksa ir 20 eiro mēnesī. Apmācības organizē biedrība “Jelgavā 21. gadsimts” un Jelgavas pilsētas pašvaldība sadarbībā ar biedrību “Project Net”. Par pieteikšanos interesenti aicināti zvanīt pa tālruni 26034332 vai rakstīt uz e-pastu snezana.zenovjeva@dome.jelgava.lv.

 

Organizatori informē, ka mācību norisē tiks ievērotas epidemioloģiskās drošības prasības. Tiks ievērota dalībnieku savstarpējā distance, nodarbību laikā ieturēti pārtraukumi un vēdinātas telpas.

 

 

Foto: Jelgavas pilsētas arhīvs

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē