21.8 °C, 1.9 m/s, 85.8 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaSIA “Gren Jelgava” iesniedzis regulatoram izvērtēšanai priekšlikumu par siltumenerģijas tarifa izmaiņām Jelgavā
SIA “Gren Jelgava” iesniedzis regulatoram izvērtēšanai priekšlikumu par siltumenerģijas tarifa izmaiņām Jelgavā
31/05/2022

SIA “Gren Jelgava” iesniegusi Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijai (SPRK) izvērtēšanai priekšlikumu par siltumenerģijas tarifa izmaiņām Jelgavā, kas saistītas ar kurināmā cenu pieaugumu. Plānotais siltumenerģijas gala tarifs Jelgavā ir 67,63 EUR/MWh (bez PVN) un tas ir par 6,7% augstāks nekā spēkā esošais siltumenerģijas tarifs – 63,36 EUR/MWh (bez PVN). Plānots, ka pārskatītais siltumenerģijas tarifs Jelgavā stāsies spēkā no 1. jūlija.

Jelgavā apmēram 95% no Jelgavas centralizētajai siltumapgādei nepieciešamās siltumenerģijas tiek saražota no vietējā, atjaunojamā energoresursa – šķeldas, kas ir galvenais kurināmais. Nelielā apjomā tiek izmantota arī dabasgāze. Šķeldas cenas, salīdzinājumā ar dabasgāzi, vienmēr ir bijušas stabilākas un arī šobrīd to kāpums ir mērenāks – šķeldas cenas ir vidēji 4 reizes zemākas nekā dabasgāzei. Tomēr salīdzinot ar 2022. gada sākumu, kad uzņēmums iepriekšējo reizi pārskatīja siltumenerģijas tarifu, šķeldas tirgus cena ir būtiski pieaugusi un attiecīgi ir palielinājušās siltumenerģijas ražošanas izmaksas, kas veido 60% no siltumenerģijas gala tarifa. Tādēļ uzņēmums ir pārskatījis siltumenerģijas tarifu, ņemot vērā šķeldas cenas pieaugumu vasaras periodam.

 

Gren jau vairāk nekā 10 gadus ir mērķtiecīgi strādājis, lai samazinātu atkarību no fosilās dabasgāzes, kā rezultātā Gren saražotās siltumenerģijas izmaksas, būtiski pieaugot dabasgāzes izmaksām, nav mainījušās tik strauji – siltumenerģijas cenas pieaugums ir korelējis ar šķeldas cenu izmaiņām. Jelgavā siltumenerģijas tarifs ir būtiski zemāks nekā tad, ja siltuma ražošanā tiktu izmantota tikai dabasgāze.

 

Lai vēl vairāk samazinātu dabasgāzes izmantošanu Jelgavas centralizētajā siltumapgādē un dabasgāzes cenu ietekmi uz siltuma tarifu, Gren šogad veic rekonstrukcijas darbus, lai jau nākamajā apkures sezonā uzsāktu granulu izmantošanu divās lokālajās katlumājās Jelgavā, kurās līdz šim tika izmantota dabasgāze. Atjaunojamā energoresursa izmantošana siltumenerģijas ražošanā un iepriekšējos gados Gren veiktie energoefektivitātes uzlabojumi gan siltumenerģijas ražošanā, gan siltumenerģijas pārvadē un sadalē, jelgavniekiem ir ļāvuši izvairīties no krasiem siltumenerģijas tarifa palielinājumiem, kādi pēdējā gada laikā vērojami daudzās Latvijas pilsētās. Arī pēc palielinājuma, siltumenerģijas tarifs Jelgavā joprojām būs vidējā līmenī valstī. Ņemot vērā kurināmā cenu pieauguma tendences, tuvojoties apkures sezonai, siltumenerģijas tarifs varētu tikt pārskatīts, saskaņā ar aktuālajām šķeldas cenām.

 

SPRK ir piešķīris SIA “Gren Jelgava” atļauju kurināmā vai iepirktās siltumenerģijas cenas izmaiņu gadījumā pašai noteikt siltumenerģijas tarifus. Tādēļ gadījumā, ja šīs cenas samazināsies, “Gren Jelgava” ir pienākums siltumenerģijas tarifu attiecīgi pārskatīt un klientiem piemērot zemāku siltumenerģijas tarifu.

 

Domājot par to, lai jelgavniekiem varētu piedāvāt konkurētspējīgu siltumenerģijas cenu un vēl vairāk uzlabotu kurināmā dažādību, Gren turpina darbu pie siltumenerģijas ražošanas modernizācijas projekta, kas paredz Jelgavas biomasas koģenerācijas stacijā šķeldai pievienot līdz 35% no pārstrādei nepiemērotiem atkritumiem ražotu kurināmo jeb NAIK. NAIK izmantošana biomasas koģenerācijas stacijā ne tikai samazinās kurināmā izmaksas un atstās pozitīvu ietekmi uz siltumenerģijas cenu iedzīvotājiem un uzņēmumiem, bet arī sekmēs atkritumu pārstrādi un to lietderīgu izmantošanu, kā arī samazinās atkritumu daudzumu, kas nonāk poligonos. Jo vairāk pārstrādei nederīgo atkritumu varēs lietderīgi izmantot siltuma un elektrības ražošanā, jo izdevīgāk tas būs sabiedrībai un videi.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota: SIA “Gren Jelgava”