-6.2 °C, 2.5 m/s, 90.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSlāvu svētki „Masļeņica”
Slāvu svētki „Masļeņica”
24/02/2012

Svētdien, 26.februārī, pulksten 11 Jelgavas pilsētas kultūras namā un skvērā aiz tā, ievērojot sensenas slavu tradīcijas, notiks atvadas no ziemas un pavasara atnākšana jautrības pilnos svētkos „Masļeņica”.

Svētdien, 26.februārī, pulksten 11 Jelgavas pilsētas kultūras nama Deju zālē un pulksten 12 skvērā aiz kultūras nama, ievērojot sensenas slavu tradīcijas, V.Astapenko vadībā notiks atvadas no ziemas un pavasara atnākšana jautrības pilnos svētkos „Masļeņica”.

„Masļeņica” ir vieni no seniem slāvu svētkiem ar daudzveidīgām paražām un tradīcijām, kas zināmas saglabātas caur gadsimtiem līdz mūsdienām. Visi interesenti, īpaši bērni ar vecākiem, tiek laipni aicināti līksmi pavadīt garo, auksto ziemu un sagaidīt ilgi gaidīto pavasari. Pasākuma dalībnieki varēs ne tikai klausīsies dažādas tautasdziesmas ar humora pieskaņu, dziedāt līdzi un piedalīties rotaļās, bet arī uzzinās par svētku tradicionālo norisi senajos laikos. Visi dalībnieki vārēs pagaršot pankūkas, kas ir Masļeņicas viens no būtiskākajiem atribūtiem, kam ir rituāla nozīme. Pankūkas simbolizē apaļu sauli, kas spoži spīd, padarot dienas siltākas, gaišākas un garākas.

„Masļenicu” svin nedēļas garumā, katrai nedēļas dienai piedēvējot savu nosaukumu, nozīmi un noteiktas tradīcijas. Pirmā Masļeņicas diena ir „Sagaidīšana”- šajā dienā jācep pankūkas, ka arī no salmiem un cita pieejama materiāla jāizveido Masļeņicas lelli. Nākamā diena – „Saspēles diena”, kurā visi dejo un piedalās rotaļās. Trešā diena – „Kārumniece”, šajā dienā znots nāca ciemos pie vīramātes uz pankūkām, kuras viņš pats pirms nākšanas sagatavoja. „Svinēšana” jeb „Plašā ceturtdiena” domāta tam, lai visi saimnieciskie darbi būtu padarīti un varētu atlikušajās nedēļas dienās plaši svinēt Masļenicu. Piektdiena – „Sievasmātes vakarēšana”, šajā dienā ar atbildes apmeklējumu sievasmāte ar saviem radiniekiem un draugiem iet ciemos pie znota. Sestajā dienā ar salmu lelles, kas simbolizē ziemu, dedzināšanu aizvada ziemu līdz nākamajam gadam. Pēdēja Masļenicas dienā – „Piedošanas Svētdienā” ir pieņemts lūgt piedošanu visiem radiniekiem un draugiem, uz ko parasti atbild „Dievs piedos!”

Pasākumu organizē Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvalde sadarbībā JPPA „Kultūra”, atbalsta Jelgavas 2.pamatskolas koris „Zvonņica” Jeļenas Vavilovas vadībā.

Informācija sagatavota
Jelgavas Sabiedrības integrācijas pārvaldē