-4.5 °C, 0.2 m/s, 89.3 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSmilšu skulptūras top (papildināts)
Smilšu skulptūras top (papildināts)
05/06/2008

4. jūnijā, Uzvaras parkā darbu pie smilšu skulptūras „Vēstures līkločos” uzsāka mākslinieku komanda – Ainārs Zingniks, Danute Sīle, Iveta Šveisberga aizvadītā festivāla mākslinieciskā konsultanta Zigmunda Viļņa vadībā. Savukārt 10. jūnijā darbu pie mazo smilšu skulptūru izveides sāka14 labākie tēlnieki no Nīderlandes, Lietuvas, Čuvašijas, Krievijas un Latvijas.

Aizvadītajā vasarā vairāk kā 20 tūkstošus jelgavnieku un pilsētas viesu pārsteidza pirmais starptautiskais smilšu skulptūru festivāls. Arī šoreiz Vasaras zīmes neizpaliks un aicinās visus uz Uzvaras parku, Jelgavā, kur jau no jūnija sākuma rosīsies CBS „Igate”, kas līdz brīdim, kad ieradīsies smilšu skulptori sagatavos māksliniekiem skulptūru sagataves. Šogad festivālā piedalīsies 15 profesionāli tēlnieki, kas caur skulptūrām ļaus izdzīvot „Galma dzīres”, kas ir šī festivāla tēma ir veltīta Jelgavas pils 270 gadu jubilejai.

Skulptūru veidošanai tiks izmantotas vairāk kā 400 tonnas smilšu. Papildus festivāla konkursa darbiem, pagājušā smilšu skulptūru festivāla mākslinieciskais un tehniskais konsultants Zigmunds Vilnis (pieredzi guvis dažādos starptautiskos smilšu un ledus skulptūru festivālos un bijis daudzu konkursu laureāts) ar kolēģi Ainaru Zingniku veidos skulptūru „Vēstures līkloči”, kas apmeklētāju uzmanību piesaistīs ar savu apjomu un iespaidīgo 6 m augstumu.

Jāpiezīmē, ka smilšu festivāla skulptūras nebūt nelīdzinās tiem veidojumiem, ko varam ieraudzīt brīvdienās atpūšoties pludmalē. Festivāla skulptūru izveidei ir nepieciešamas speciālas mālsmiltis. Jūrmalā tūkstošiem gadu vecie smilšu graudiņi ir tā nobružājušies ar jūras sāļo ūdeni, ka no tiem var veidot tikai smilšu kūkas, nevis iespaidīgas, izteiksmīgas un skaistas skulptūras, kuru materiāls atgādina smilšakmeni. Profesionāli tēlnieki, kā jebkuru savu mākslas darbu, veido no sākotnējā materiāla noskaldot nost visu lieko, kā rezultātā iegūst no laika apstākļiem neatkarīgu, izturīgu smilšu skulptūru. Skulptūru tapšanas procesu varēs aplūkot no 10. līdz 13. jūnijam.

Vēl nebija noslēdzies aģentūras „Kultūra” rīkotais Starptautiskais Ledus skulptūru festivāls, kas šogad svinēja savu 10. gadu jubileju, kad jau tika iesūtītas mākslinieku skices smilšu skulptūru festivālam „Summer signs 2008”. Izvērtējot darbus tika atlasīti 15 smilšu tēlnieki, kas šogad sacentīsies par naudas balvu fondu – 3500 eiro.

Pagājušajā gadā Smilšu skulptūru festivāls notika pirmo reizi, par festivāla laureātiem kļuva mākslinieki no Krievijas – Irina Chistjakova un Andrejs Molokovs ar skulptūru „Mīlestība”.

Festivāla atklāšana 13. jūnijā, plkst. 19.00 Uzvaras parkā, kad skulptūras mākslinieki nodos apmeklētāju un žūrijas vērtējumam. Paralēli skulptūru apskatei apmeklētāji varēs baudīt Latvijas modes mākslinieku muzikālās šovprogrammas ko piedāvā modes nams „Tēma”. Teatralizētais modes šovs „Galma mistērijas” sniegs ieskatu jaunākajās šīs vasaras modes, grima un body – art tendencēs. Vēstures tēlu lomās iejutīsies deju studija „Benefice”.

Plkst. 20.30. apbalvošanas ceremonija, pēc kuras muzikālo projektu „Cabaret”, „Viva la Bomba”, „Tango Sin Quinto” veidotāji piedāvās šīs vasaras karstāko koncertprogrammu regeja un deju ritmos, pilnīgi jauna muzikālā projekta „SKA Pieces” izpildījumā. Tajā apvienojušies Latvijā populāri mūziķi – Džulians, Dj Drum, Māris Jēkabsons u.c., kuri izpildīs populārus hītus no Bob Marley, Paris Hilton, Bobby Macferrin, kā arī pašmāju mūziķu – Andra Ērgļa, Raimonda Paula un RePublic repertuāru. „SKA Pieces” pārstāv SKA mūzikas stilu, kas ietekmējies no vairākiem citiem mūzikas stiliem: amerikāņu jazz, Āfrikas, kubiešu un no jamaikiešu tradicionālās mūzikas.
Pēc muzikālās programmas turpinām svētkus un tāpēc aicinām skolu absolventus turpināt savas izlaiduma svinības regeja nakts ritmos kopā ar Jaffa Riga DJ.

Uzvaras parkā skulptūras varēs apskatīt 13. jūnijā no plkst. 17.00 – 23.00, bet 14. un 15. jūnijā no plkst. 10.00 – 22.00.

Lai nodrošinātu pasākuma apmeklētāju ērtības, tiks organizēta auto satiksmes plūsma un transporta novietošanas iespējas, vairāk par to un festivāla programmu var uzzināt: www.kultura.jelgava.lv

Ivars Pirvics
JPPA „Kultūra”
Projektu vadītājs