24.2 °C, 1.9 m/s, 72.7 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaŠodien apmeklētājiem durvis ver Vecpilsētas mājas jaunās ekspozīcijas
Šodien apmeklētājiem durvis ver Vecpilsētas mājas jaunās ekspozīcijas
28/10/2022

Lāčplēša dienā, 11. novembrī, pulksten 13 apmeklētājiem tiks atklātas Jelgavas Vecpilsētas mājas jaunās interaktīvās ekspozīcijas, lai stāstītu savu stāstu par ēkas Vecpilsētas ielā 14 piedzīvoto vairāku gadsimtu garumā. Par godu atklāšanai, oktobra domes sēdē nolemts, ka divas dienas – 11. un 12. novembrī – ekspozīcijas ikviens varēs apmeklēt bez maksas. Apmeklējumam  gan iepriekš obligāti jāpiesakās.

Jaunās ekspozīcijas apmeklētājiem ar mūsdienīgu risinājumu iespējām ļaus uzzināt par vēsturisko stilu attīstību senās Jelgavas būvniecībā un interjeros, kā arī par mājas iemītnieku dzīvesveidu, gaumi un materiālajām iespējām. 11. un 12. novembrī ekspozīcijas apmeklējums būs bez maksas. Taču, ņemot vērā ierobežoto vietu skaitu grupā, ekskursijai iepriekš jāpiesakās pa tālruni 63005407 vai 25746417. 11. novembrī ekskursijas notiks pulksten 13, 15 un 17, bet 12. novembrī – pulksten 10, 12, 14 un 16.

 

“Māja ar tās ekspozīcijām būs saistošs apskates objekts dažāda vecuma apmeklētājiem, jo šeit izmantoti inovatīvi un interaktīvi risinājumi – videomateriāli, animētas fotogrāfijas un audiogids, kas iedarbinās dažādas cilvēka maņas. Mājas vēstures, pārbūves un restaurācijas informācija apmeklētāju sasniegs caur ikdienas skaņām un vizuāliem sadzīves stāstiem. Gluži kā sendienu mantu glabātuvēs, kad viss vērtīgais glabājās lādēs, arī mājas ekspozīcija izvietota zelta lādēs, kas atklāsies katra citādākā veidā,” stāsta Jelgavas reģionālā Tūrisma centra vadītāja Dace Kaņepone. Iejusties iepriekšējo laiku noskaņās palīdzēs, piemēram, ikdienišķi trokšņi – ūdens spaiņa nolikšana, tējkannas vārīšanās vai aiz loga dzirdamā zirgu pakavu klaboņa – un sadzīves priekšmeti – stikla pudelītes, piezīmju blociņš, krūzīte.

Koka māja Vecpilsētas ielā 14 ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un viena no senākajām un vērtīgākajām koka dzīvojamām mājām Jelgavā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. 2018. gadā uzsākot būvdarbus, koka māja bija avārijas stāvoklī, tā nebalstījās uz monolītiem pamatiem, bet turējās uz laukakmeņiem un ķieģeļu mūra fragmentiem. Tāpēc ēku pacēla, izbūvēja tai jaunus pamatus, atsēdināja māju atpakaļ un restaurēja vēsturiskās ēkas būvapjoma oriģinālās koka konstrukcijas. Tas bija sarežģīts un unikāls process. Mājas restaurācijas procesā tika ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas un izmantoti senie būvmateriāli – griestiem, sienām un grīdām maksimāli saglabāti esošie kokmateriāli, arī grīdu atjaunošanā izmantoti vecie ķieģeļi. Atjaunotā māja sniedz ieskatu par daudzveidīgajām telpu apdarēm, kas liecina par vēsturisko stilu tendenču attīstību interjerā un mājas iemītnieku dzīvesveidu, gaumi un materiālajām iespējām.

 

Restaurācijas un pārbūves laikā trīsstāvu māja Vecpilsētas ielā 14 tika savienota ar blakus esošo divstāvu mūra ēku, kas atjaunota un pārbūvēta restaurācijas darbnīcu vajadzībām. Zemgales Restaurācijas centrs aizsāks nopietnu kultūras mantojuma atjaunošanas procesu, darbnīcās sniedzot metāla, stikla, porcelāna, keramikas un tekstila restaurācijas pakalpojumus.

 

Ēkas atjaunošana un ekspozīciju izveide īstenota Eiropas Reģionālās attīstības fonda projektā 5.5.1.0/17/I/002 “Nozīmīga kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšana un attīstība kultūras tūrisma piedāvājuma pilnveidošanai Zemgales reģionā”.

 

Sākot ar 13. novembri, Vecpilsētas mājas ekspozīcijas apskatei būs atvērtas no otrdienas līdz sestdienai no pulksten 10 līdz 18 un svētdienās no pulksten 11 līdz 17.

 

Ieejas maksa novembrī: pieaugušajiem – 2 eiro; skolēniem, studentiem, pensionāriem – 1 eiro; ģimenes biļete (divi pieaugušie un visi bērni līdz 18 gadu vecumam) – 4 eiro. Ekskursijas var pieteikt pa tālruni 63005407 vai 25746417. Jāpiebilst, ka apmeklētājiem ir pieejams audiogids latviešu, angļu un krievu valodā. Tas aprīkots ar pogām Braila rakstā, kas apmeklētājiem ar redzes traucējumiem ļauj to lietot patstāvīgi.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē