22.7 °C, 1 m/s, 71.2 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaŠodien – Pasaules diktāts latviešu valodā; klātienē to var rakstīt ZRKAC
Šodien – Pasaules diktāts latviešu valodā; klātienē to var rakstīt ZRKAC
06/10/2022

Valsts valodas dienā, 15. oktobrī pulksten 12.20 vienlaikus Latvijā un citviet pasaulē notiks VIII pasaules diktāts latviešu valodā. Diktātu varēs rakstīt tiešsaistē tīmekļvietnē www.raksti.org, Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv, klausoties Latvijas Radio 1 raidījumu “Kultūras Rondo”, skatoties tiešo ēteru Latvijas Televīzijā un arī klātienē – Jelgavā tas būs iespējams Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā (ZRKAC) Svētes ielā 33. Lai rakstītu diktātu ZRKAC, ir obligāti jāreģistrējas vietnē raksti.org.

“Diktāts ir domāts ikvienam – šis pasākums ir absolūti brīvprātīgs, turklāt nav arī vecuma ierobežojuma un dalības maksas,” uzsver diktāta organizatore Olga Sukonnikova. Piedalīties aicināti gan skolēni, gan strādājošie, gan arī seniori.

 

Šā gada diktāta teksta autors ir rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris, kurš rakstītājiem sarūpējis vairākus āķīgus vārdus un pieturzīmes. Diktora lomā no Latvijas Nacionālās bibliotēkas iejutīsies Jaunā Rīgas teātra režisors un aktieris Gerds Lapoška. Teksta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Andra Kalnača un Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta Mākslīgā intelekta laboratorijas pētniece Baiba Saulīte.

 

Lai rakstītu diktātu ZRKAC, ir obligāti jāreģistrējas vietnē raksti.org. Ja rodas problēmas ar reģistrāciju, lūgums zvanīt diktāta rakstīšanas koordinatorei Jelgavā Astrai Vanaga pa tālruni 63012159 vai 29222737.

 

ZRKAC tiks nodrošināta diktāta pārraide no Latvijas Televīzijas, un tā rakstīšana aizņems aptuveni 45 minūtes. Iedzīvotāji, kuri būs pieteikušies diktāta rakstīšanai klātienē ZRKAC, sestdien, 15. oktobrī, aicināti ierasties 40 minūtes pirms diktāta sākuma – pulksten 11.30. Rakstot diktātu klātienē, dalībnieki tiks nodrošināti ar papīru un arī pildspalvu, taču var ņemt līdzi arī savu pildspalvu.

 

Interesenti, kuri būs rakstījuši diktātu klātienē, ar sava darba kļūdu labojumu varēs iepazīties attiecīgajās norises vietās nedēļu pēc pasākuma, savukārt tie, kuri būs uzdevumu pildījuši tiešsaistē, kļūdu labojumu nedēļu vēlāk varēs apskatīt savā profilā vietnē raksti.org.

 

Lai dalībnieki varētu labāk sagatavoties diktātam, ir izziņota iespēja “YouTube” noskatīties latviešu valodas meistarklasi par ziedojumu, kurā filoloģe Lāsma Sirmule pastāstīja par līdz šim raksturīgākajām kļūdām iepriekšējos diktātos un populārām kļūdām latviešu valodā kopumā.

 

Meistarklasi latviešu valodā nolemts rīkot pēc diktāta teicamnieces un filoloģes Lāsmas Sirmules ierosinājuma. Pasākums īpaši vērtīgs būs pirmreizējiem diktāta rakstītājiem, jo tajā tiek aplūkotas iepriekšējo gadu raksturīgākās kļūdas. Tāpat atsvaidzināt zināšanas latviešu valodā varētu noderēt arī pārējiem rakstītājiem, jo reizēs, kad diktātā iekļautas ikdienā retāk sastopas teikumu konstrukcijas, piemēram, tiešā runa, nereti kļūdas pieļauj arī pieredzējuši diktāta dalībnieki. Lai saņemtu saiti uz nodarbību, ziedotāji tiek aicināti nosūtīt maksājuma uzdevumu uz biedrības oficiālo e-pastu raksti@raksti.org. Biedrības rekvizīti ir pieejami mājaslapā raksti.org.

 

Piedaloties diktātā, dalībnieks piekrīt savu personas datu apstrādei, kas nekur netiks publicēti, taču ir nepieciešami saziņai un statistikai.

 

Labojot diktātu, atzīmes netiks liktas, taču būs norādītas ortogrāfijas un interpunkcijas kļūdas un to skaits, lai ikviens interesents varētu novērtēt savas zināšanas. Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām no diktāta partneriem – “Swedbank”, Latviešu valodas aģentūras, “Jāņa rozes” grāmatnīcas un izdevniecības “Zvaigzne ABC”. 

 

Jāpiebilst, ka izlabojot 2290 pārbaudei pieņemtos darbus, kļuvis zināms, ka VII pasaules diktātu latviešu valodā, kas norisinājās 2021. gada 27. novembrī Latvijā un citviet pasaulē, teicami uzrakstīja 54 dalībnieki. No 54 teicami uzrakstītiem darbiem 12 bija bez kļūdām, bet 42 – ar vienu kļūdu. Teicamnieku vidū arī jelgavniece Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas sociālo zinību un sociālo zinātņu skolotāja Ilze Skudra. Viņa diktātā pieļāvusi tikai vienu kļūdu.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē