27.2 °C, 3.4 m/s, 63.9 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiSpāru svētki vecpilsētā topošajā Zemgales restaurācijas centrā
Spāru svētki vecpilsētā topošajā Zemgales restaurācijas centrā
24/06/2019

Ceturtdien, 20. jūnijā, divām vēsturiskajām ēkām Jelgavas vecpilsētā nosvinēti spāru svētki. Restaurējot un pārbūvējot valsts nozīmes unikālu Jelgavas koka apbūves arhitektūras pieminekli Vecpilsētas ielā 14 un mūra ēku Krišjāņa Barona ielā 50, Jelgavā tiek veidots Zemgales restaurācijas centrs. Tas nodrošinās restauratoru darbnīcu pieejamību kultūrvēsturisko un citu nozīmīgu priekšmetu restaurācijai, iespēju interesentiem klātienē iepazīties un izzināt restaurācijas procesa gaitu, kā arī piedāvās citus tūrisma un izglītojošus pakalpojumus.

Ēka Vecpilsētas ielā 14 ir viena no vecākajām koka ēkām, kas Jelgavā saglabājusies līdz mūsdienām. Saskaņā ar veikto ēkas koka būvelementu dendroloģisko izpēti, viens no koksnes paraugiem datēts ar 1794.gadu. Savulaik ēka tikusi izmantota kā daudzdzīvokļu dzīvojamā māja, atsevišķos laika periodos šeit atradušās arī veikala telpas. Namā ir saglabājušies dažādu laiku tapešu paraugi un sienu apmetums ar dažādu krāsu zīmējumiem, kā arī dažādu veidu griesti: “trīnīšu” griesti, kā arī griesti, kas apmesti uz niedru pamata, gan arī uz koka skaliem. Ēkas 3.stāvā ir unikāli vēsturiskie koka bēniņi, un būvdarbu gaitā ir atklāts arī senais pagrabs, kas nākotnē tiks eksponēti apmeklētājiem.

 

Ēka Vecpilsētas ielā 14 tiek restaurēta kā unikāls Jelgavas koka apbūves kultūrvēsturiskais piemineklis un veidota kā publisks tūrisma objekts ar izzinošu, izglītojošu piedāvājumu par Jelgavas koka arhitektūru, Vecpilsētas ielas kvartālu, šīs ēkas unikalitāti, kā arī restaurācijas vēsturi un procesiem, izmantojot inovatīvus un interaktīvus risinājumus.

Saskaņā ar projekta ieceri, restaurējot un pārbūvējot valsts nozīmes arhitektūras pieminekli Vecpilsētas ielā 14 un ar to saistīto infrastruktūru – mūra ēku Krišjāņa Barona ielā 50, Jelgavā tiek veidots Zemgales restaurācijas centrs. Tas piedāvās restaurācijas pakalpojumus vismaz trim materiālu grupām – tekstilam, arheoloģijai un metālam, stiklam, porcelānam un keramikai. Centrs nodrošinās restauratoru darbnīcu pieejamību kultūrvēsturisko un citu nozīmīgu priekšmetu restaurācijai, iespēju interesentiem klātienē iepazīties un izzināt restaurācijas procesa gaitu, kā arī piedāvās citus tūrisma un izglītojošus pakalpojumus.

Sakārtojot kultūrvēsturiskā mantojuma objektus un izveidojot mūsdienu prasībām atbilstošu infrastruktūru Vecpilsētā, tiks radīta iespēja attīstīt konkurētspējīgu uzņēmējdarbību, tūrisma un kultūras aktivitātes. Atjaunotais un labiekārtotais Vecpilsētas kvartāls veidos pievilcīgu vidi dažādu pilsētas pasākumu organizēšanai – amatnieku tirdziņiem, nacionālo kultūras biedrību pasākumiem, mākslinieku un mūziķu priekšnesumiem, veicinās sadarbību ar citiem Zemgales reģiona kultūras un tūrisma pakalpojumu sniedzējiem.

Restaurācijas darbi objektos sākušies 2018.gada maijā un noslēgsies 2019.gada beigās. Tos veic SIA “RERE MEISTARI”. Būvdarbu līguma kopējā plānotā summa ir 1 848 310,57 EUR, t.sk. PVN 21% – 320 781,17 EUR. Būvprojektu autors ir SIA “Livland Group”, arhitekts Ēriks Cērpiņš, objektu būvuzraudzību veic SIA “Jurēvičs un partneri”.

Foto: Jelgava pilsēta

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē