5 °C, 4.9 m/s, 86.5 %

Izglītība

Sākumlapa JaunumiIzglītība“Spīdolieši” atzīmē Spīdolas dienu un pasniedz Gada balvas
“Spīdolieši” atzīmē Spīdolas dienu un pasniedz Gada balvas
01/02/2024

Turpinot ilggadējo tradīciju, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzija šonedēļ atzīmēja Spīdolas dienu. Šogad svētki svinēti emocionāli pacilātā gaisotnē – Apgaismības zīmē, kas simbolizē vienmēr mainīgo ceļu uz jaunām zināšanām, apziņu, iemaņām un prasmēm. Šogad mācību iestāde svētkus svinēja Jelgavas kultūras namā ar izstādes atklāšanu, koncertu un Spīdolas Gada balvas pasniegšanu.

Kā katru gadu, Spīdolas dienas rītā skolas absolventi tika gaidīti uz Absolventu stundu pie 7.–12. klašu skolēniem. Jauniešus uzrunāja 35 absolventi, sākot no 2000. gada – gan esošie studenti, gan medicīnas, uzņēmējdarbības, zinātnes, kultūras, mediju, sporta un nevalstisko organizāciju jomu pārstāvji. Personīgie, dažādie stāsti un atmiņas par skolu palīdz uzturēt dzīvu spīdolas garu, kā arī skolas absolventu studiju un profesionālā pieredze palīdz jauniešiem pieņemt lēmumus savas karjeras izvēlē.

Jelgavas kultūras namā atklāta Spīdolas Valsts ģimnāzijas radošo darbu izstāde “Gaisma”. Izstādē redzami divu veidu mākslas darbi, kuru iedvesmas avots ir Latvijas Kultūras kanonā iekļautais kultūras mantojums. Daļa darbu tapuši vidusskolas posma mācību kursa “Kultūras un māksla” ietvaros skolotājas Daces Lejējas vadībā. Jaunieši pētīja etnogrāfiskās zīmes kosmogrammās, lai radītu savu stāstu, izmantojot dažādas tehnikas: glezniecību, grafiku, kolāžu, fotodizainu un autortehniku. Izstādē aplūkojami arī mākslas darbi, kurus radīja Spīdolas Valsts ģimnāzijas Tekstila dizaina studija tās vadītājas Ievas Hofmanes vadībā. Darbu iedvesmas avots bija Jelgavas Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejā pagājušā gada rudenī skatāmā Daigas Štālbergas izstāde “Vilna, varš un mežģīnes”. Veidojot savus darbus, jaunieši attīstīja prasmes strādāt ar dažādām tekstilšķiedrām un tehnikām, akcentējot prasmi no tekstila panākt mākslas darbu. Izstādē redzami astoņi unikāli gaismas objekti baltos toņos, kas simboliski, iestājoties februārim – sveču mēnesim –, ienes gaismu telpā un ikvienā indivīdā. Gaismas objektos iekļauti dabas elementi. Izstāde “Gaisma” apskatāma Jelgavas kultūras nama foajē līdz 28. februārim.

Pēc izstādes atklāšanas, uz kultūras nama lielās skatuves notika Spīdolas dienas svētku koncerts “Apgaismība Spīdolā”, kurā piedalījās liela daļa skolas audzēkņu. To vadīja divi 12. klases skolēni – Linda Katrīne un Kārlis. Koncerta sākumā bija skatāms Spīdolas Valsts ģimnāzijas teātra uzvedums “Skolas dzīves piezīmes”, kurš rosināja skatītājus pārdomāt ikdienas vērtības, draudzību, ģimeni, morāli, kā arī ielūkoties ikdienas skolas dzīvē. Koncertā vairākus patriotiskus priekšnesumus sniedza arī skolas koris, divi ansambļi, individuālie, tautas deju, kā arī skolas parlamenta priekšnesums par apgaismību.

Jau tradicionāli koncerta laikā pasniegtas Spīdolas Gada balvas. Šoreiz tās pasniegtas astoņās kategorijās.

Par Gada vecāku atzīts Ilgvars Grosfogels, kurš novērtēja ikdienas atbalstu arī no pedagogu un skolas puses, kā arī aicināja ikvienam būt proaktīvam un ņemt dalību skolas dzīvē.

Gada sadarbības partnera titulu ieguva Bērnu un jauniešu mūzikas klubs un tā dibinātājs Endijs Rožkalns, kurš pateicību teica skolai un tās kolektīvam, ka var būt daļa no Spīdolas Valsts ģimnāzijas dzīves un aicināja skolu nebaidīties no augstiem mērķiem.

Gada tehniskais darbinieks – Reinis Rukmanis, kurš pats ir skolas absolvents, pedagogs un arī tehniskais palīgs IT jautājumos.

Par Gada absolventu tika atzīta Ance Mālkalna. Ance Mālkana ir politiski līdzaktīva un darbojas jaunatnes organizācijā “Māja” ar mērķi informēt un izglītot jauniešus par Eiropas Savienību.

Gada pamatskolas klases titulu ieguva 9.kom klase, kas sevi pierādījusi gan akadēmiski, gan ikdienas jomā.

Gada vidusskolas klases titulu ar neviltotu pārsteigumu un prieku ieguva 12.soc klase, kas rāda priekšzīmi visai skolai.

Deviņu 12. klašu skolēnu konkurencē tika vērtēti un analizēti sasniegumi mācībās, patriotisms, Latvijas un Spīdolas Valsts ģimnāzijas vārda nešana valsts un ārvalsts robežās. Par gada skolēnu kļuva 12.vid klases skolnieks Eduards Robežnieks, kuru direktore raksturoja kā centīgu, zinātkāru, aktīvu, talantīgu, muzikālu un sportisku, bet viena no labākajām īpašībām esot lielā Eduarda atsaucība jebkurā jautājumā. Arī klasesbiedri uzsver Eduarda lielo atbalstu.

Gada skolotāja nominācijai tika izvirzīti seši skolotāji: Daiga Krišāne, Baiba Atmane, Anda Birģele, Džo Horgans, Margita Jirgensone un Sibilla Gedvila. Titulu ieguva latviešu valodas un literatūras skolotāja Daiga Krišāne, kuru direktore Ilze Vilkārse raksturo kā atbildīgu ar cieņpilnu attieksmi pret ikvienu skolēnu, kas spēj iedvesmot un sagatavot mācīties rosinošas mācību stundas. Pati skolotāja jutās pārsteigta par iegūto nomināciju, pateicās ikvienam audzēknim un aicināja “nirt dziļāk”, lai sasniegtu augstākas virsotnes!

Skolas direktore Ilze Vilkārse emocionālā uzrunā klātesošos aicināja novērtēt brīvību un tās dotās iespējas. Direktore minēja, cik svarīgs ir tilts, kas ved no slinkuma uz gudrību, no sliktā uz labo, kā arī atgādināja, ka pastāv tilts, kas ļauj jebkuram absolventam atgriezties Spīdolas Valsts ģimnāzijā un būt piederīgam skolai arī pēc tās absolvēšanas. Skola ir kā bākas gaisma, kas ved uz atbildību, izaugsmi un mainīšanos. Pēdējā laikā atdzimst vairākas skolas tradīcijas. Piemēram, šajā mācību gadā atgriezusies skolas kopīgā sadziedāšanās starpbrīžos uz valsts nozīmes vai skolas svētkiem. Katra skolas ikdienas dzīvē iesaistītā persona ir lepna par savu skolu, par savas skolas stāstu un vērtībām, kas rit paaudžu paaudzēs. Spīdolas Valsts ģimnāzijas spēks ir mākslā, zinātnē un tēvzemē.