17.2 °C, 3.6 m/s, 72.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaSpilgtākie notikumi Jelgavā 2021. gadā
Spilgtākie notikumi Jelgavā 2021. gadā
29/12/2021

Jau pavisam drīz sagaidīsim 2022. gadu, kas nesīs jaunus notikumus, taču arī aizejošais gads mūsu pilsētā bijis dažādiem notikumiem un pārmaiņām bagāts. Piemēram, šogad Jelgava kļuvusi par valstspilsētu, ir īstenoti vai uzsākti vairāki nozīmīgi infrastruktūras projekti. Piedāvājam atskatu uz gada spilgtākajiem notikumiem.

 

Jelgavai – valstspilsētas statuss

No 1. jūlija Jelgavai noteikts valstspilsētas statuss. 2020. gadā pieņemtais Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums nosaka, ka Latvijā apdzīvotas vietas ir pilsētas, ciemi, mazciemi un viensētas, savukārt pilsētas iedala valstspilsētās un novada pilsētās. Latvijā ir 43 pašvaldības līdzšinējo 119 vietā. Atbilstoši likumam Jelgavai piešķirts valstspilsētas statuss, un reformas gaitā tā netika apvienota ar blakus esošajiem novadiem, bet saglabāja līdzšinējo administratīvo teritoriju. Šobrīd Saeimā gan tiek skatīti grozījumi likumā, kas paredz 2029. gadā apvienot Jelgavas pašvaldību ar Jelgavas novada pašvaldību. Jelgavas dome šo ieceri neatbalsta.

 

Ievēlē pilsētas domi

 

 

5. jūnijā Latvijā notika pašvaldību vēlēšanas pēc jaunā administratīvi teritoriālā iedalījuma, izvēloties domes sastāvu nākamajiem četriem gadiem. 1. jūlijā aizvadīta pirmā jaunās domes sēde, kurā par Jelgavas domes priekšsēdētāju atklātā balsojumā ar 11 balsīm “par” tika ievēlēts Andris Rāviņš. Viņš par domes priekšsēdētāju strādā jau sesto sasaukumu.

 

INFRASTRUKTŪRA

 

Uzvaras parkā – videi draudzīga bērnu atpūtas un rotaļu pilsētiņa

 

 

Jūnijā Uzvaras parkā atvērta atpūtas un rotaļu pilsētiņa ar septiņiem aktīviem un izzinošiem laukumiem bērniem vecumā no viena līdz 12 gadiem, un jaunā atpūtas vieta iemantojusi popularitāti. Atpūtas un rotaļu pilsētiņa Uzvaras parkā tapusi, Jelgavas pašvaldībai sadarbojoties ar akciju sabiedrību “Latvijas valsts meži”, kas laukuma izveidei dāvināja 500 000 eiro. Savukārt pašvaldības finansējums ir vēl 94 000 eiro. Tāpat šovasar rekonstruēts rotaļu laukums Loka maģistrālē 5, uzstādītas jaunas rotaļu iekārtas Ozolskvērā, atsevišķi darbi veikti arī citos rotaļu laukumos – Vaļņu ielas skvērā, Kooperatīva ielā 8, Skolotāju ielā 8, Garozas ielā 36 un Loka maģistrālē 7.

 

Jauns tūrisma objekts

 

 

Kopš jūlija beigām apmeklētājiem atvērta rekonstruētā māja Vecpilsētas ielā 14 – tā ir viena no senākajām un vērtīgākajām koka dzīvojamām mājām Jelgavā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Apskatīt māju, atklājot tās stāstu, var tikai pēc iepriekšējas pieteikšanās pa tālruni 63005407, 25746417.

 

Izbūvēts jauns Rubeņu ceļa posms

 

 

Sakārtojot infrastruktūru, lai attīstītu uzņēmējdarbību depo mikrorajonā, ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu šogad izbūvēts jauns Rubeņu ceļa posms, kas savieno Neretas ielu un Garozas ielu. Tur izbūvēta jauna brauktuve ar bruģakmens segumu 589,55 metru garumā un bruģēta apvienota gājēju un velosipēdistu ietve trīs metru platumā. Novembrī jaunais ceļa posms atvērts satiksmei.

 

Rekonstruē Tehnoloģiju vidusskolu

 

 

Šogad sākās Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas Meiju ceļā 9 rekonstrukcija. Skolas ēka piedzīvo būtiskas pārmaiņas, un turpmāk skolēniem jau no 1. klases tur tiks sniegta iespēja mūsdienīgā mācību vidē apgūt informācijas tehnoloģiju, inženierzinātņu un humanitāro zinātņu pamatus. Vidusskolas ēka ekspluatācijā nodota 1979. gadā, un būtiski remontdarbi līdz šim nav veikti.

 

Nosiltināta Pašvaldības policijas ēka

 

 

Turpinot uzlabot energoefektivitāti pašvaldībai piederošajās ēkās un sakārtojot infrastruktūru, šovasar noslēdzās Pašvaldības policijas ēkas Mazajā ceļā 3 siltināšana. Ēka ieguvusi estētisku fasādi, darbinieki – sakārtotu darba vidi. Izmantotie risinājumi ne tikai ilgtermiņā ļaus ie­tau­pīt energoresursus, bet arī būtiski uzlabo ikdienas darba apstākļus. Pašvaldības policijas ēka uzcelta 1964. gadā, un kopš tā laika dažādi remontdarbi veikti galvenokārt tikai telpās.

 

Top Dzīvesziņas un arodu sēta

 

 

Februārī uzsākta ēkas Vecpilsētas ielā 2 restaurācija un pārbūve, kā arī saistītās infrastruktūras – ēkas Jāņa Asara ielā 1 – pārbūve, kas turpinās arī šobrīd. Tur tiks izveidots jauns tūrisma objekts – Dzīvesziņas un arodu sēta, kur atradīsies keramikas un aušanas darbnīcas un saimes istaba. Tajā interesenti varēs apgūt dažādu amatu prasmes, tāpat tur notiks ar latviešu tautas tradīcijām saistīti pasākumi. Būvdarbiem jābūt pabeigtiem pavasarī.

 

Siltina POIC ēku

 

 

Piesaistot Eiropas Reģionālās attīstības fonda finansējumu, šoruden sākās Jelgavas pašvaldības operatīvās informācijas centra (POIC) ēkas Sarmas ielā 4 energoefektivitātes paaugstināšanas darbi. Galvenais mērķis ir ilgtermiņā samazināt siltumenerģijas patēriņu un ar to saistītās izmaksas, kā arī radīt mūsdienu prasībām atbilstošu darba vidi. Darbus plānots pabeigt nākamvasar.

 

Rekonstruēta Graudu iela

 

 

Lai veicinātu uzņēmējdarbības attīstību pilsētā un sekmētu nodarbinātību un ekonomisko izaugsmi, rekonstruēta Graudu iela – visas ielas garumā (700 metri) atjaunots brauktuves segums, izbūvēts ielas apgaismojums, kā arī ielas posmā no Miera ielas līdz iebrauktuvei uz ražošanas uzņēmumiem izbūvēta bruģēta gājēju ietve.

 

“AKG Thermotechnik Lettland”, ieguldot 12 miljonus eiro, paplašina ražošanu

 

 

SIA “AKG Thermotechnik Lettland” rūpnīcā atklāta jauna alumīnija profilu ražotne. Līdz ar tās izveidi uzņēmums ir pilnībā apguvis un izmanto savulaik iegādātās bijušās “AMO plant” ražotnes telpas. Kopējās investīcijas alumīnija profilu ražotnē sasniedz gandrīz 12 miljonus eiro, un tās uzņēmuma 100 gadu pastāvēšanas vēsturē ir lielākās investīcijas, kas veiktas tikai vienas iekārtas iegādei.

 

Jaunā dzimtsarakstu ēka būs Raiņa parkā

 

 

Septembrī sākās bijušās bērnu un jauniešu centra “Junda” ēkas Pasta ielā 32 pārbūve, un tur tiks ierīkota plaša un mūsdienīga Dzimtsarakstu nodaļa. Tāpat projekta gaitā paredzēta piegulošās teritorijas Raiņa parkā labiekārtošana 4000 kvadrātmetru platībā. Būvdarbiem jānoslēdzas nākamā gada rudenī.

 

Noslēgusies slimnīcas rekonstrukcija

 

 

Līdz ar Jelgavas pilsētas slimnīcas virtuves pārbūvi un slēgta tipa aptiekas, kurā glabājas stacionētajiem pacientiem nepieciešamie medikamenti, izveidi galvenajā ēkā šogad noslēdzās Jelgavas pilsētas slimnīcas rekonstrukcija, kas pa posmiem notika 20 gadu garumā. Turpinot attīstību, slimnīca nolēmusi nojaukt nepabeigto dzemdību nama ēku un tās vietā izbūvēt Infekcijas slimību nodaļu un Hronisko pacientu aprūpes nodaļu.

 

“Universāls LTD” investē 1,3 miljonus eiro ražošanas attīstībā

 

 

Jelgavas mikroautobusu pārbūves uzņēmums “Universāls LTD” sadarbībā ar “Swedbank” realizējis attīstības projektu 1,3 miljonu eiro apmērā. Uzņēmums uzbūvējis jaunu ražošanas angāru, kas palīdzēs kāpināt uzņēmuma ražošanas jaudas. “Swedbank” šajā projektā piešķīrusi finansējumu 950 000 eiro apmērā.

 

NOTIKUMI

 

Jelgavai – olimpiskais zelts

 

 

Latvijas 3×3 basketbola izlase ar jelgavnieku Edgaru Krūmiņu sastāvā šovasar Tokijas olimpiskajās spēlēs izcīnīja zeltu, kļūstot par pirmajiem olimpiskajiem čempioniem 3×3 basketbolā. Šis ir vēsturisks no­tikums gan Jelgavas, gan visas Latvijas sportā. Šī ir arī pirmā olimpiskā zelta medaļa un olimpiskā medaļa vispār Jelgavai kopš valsts neatkarības atgūšanas.

 

Citādos dziesmu un deju svētkos piedalās 900 skolēni

 

 

Netradicionālā formātā šogad aizvadīti pandēmijas dēļ no pagājušā gada uz šo pārceltie Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki. No jūlija līdz oktobrim attālināti notika dažādi pasākumi, kuros piedalījās arī 45 Jelgavas bērnu un jauniešu kolektīvi ar vairāk nekā 900 dalībniekiem. Pamanāmākais svētku notikums bija Jelgavas kolektīvu dziesmu un deju svētku ceļa “Saulesvija” filmēšana dažādās pilsētas vietās. Svētku aktivitātes var aplūkot mājaslapā www.nacgavilet.lv.

 

Pasažierus pārvadā četri elektroautobusi

 

 

Novembrī Jelgavā pasažierus pilsētas maršrutos sāka pārvadāt četri elektroautobusi. Galvenais ieguvums no elektroautobusiem ir CO2 izmešu samazinājums pilsētā. Projektā paredzēts, ka CO2 emisijas līmenis samazināsies par aptuveni 182 tonnām CO2 gadā, bet enerģijas patēriņš – par aptuveni 492 MWh/gadā. SIA “Jelgavas autobusu parks” teritorijā vasarā uzstādītas arī divas elektroautobusu uzlādes stacijas.

 

Zemessardzei – 30

 

 

Augustā Jelgavā ar dažādiem pasākumiem atzīmēta Latvijas Republikas Zemessardzes 30. gadadiena. Pamanāmākais pasākums bija militārā parāde cauri pilsētai, kuru komandēja Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Egils Leščinskis. Tajā piedalījās aptuveni 1500 karavīru un zemessargu un ap 100 militārās tehnikas vienību.

 

Pašvaldība piešķirt grantu 13 uzņēmumiem

 

 

Šogad Jelgavas pašvaldības finansiālam atbalstam grantu programmā “Atbalsts komersantiem un saimnieciskās darbības veicējiem” saņemti 63 uzņēmumu pieteikumi. Atbilstoši Jelgavas domes apstiprinātās vērtēšanas komisijas vērtējumam grants līdz 10 000 eiro piešķirts 13 pilsētas uzņēmumiem. Kopumā uzņēmējdarbības atbalstam šogad piešķirti 97 119,96 eiro.

 

Jelgavas “ronis” ierakstīts Ginesa rekordu grāmatā

 

 

Ziemas peldēšanas kluba “Jelgavas roņi” vadītājs Aleksandrs Jakovļevs 2013. gadā piedalījās starptautiskā stafetes peldējumā pāri Beringa šaurumam. Šogad janvārī, pēc astoņiem gadiem, viņš saņēma apliecinājumu, ka stafetes peldējums un tā dalībnieki ierakstīti Ginesa rekordu grāmatā.

 

Pilsētā – piecas jaunas elektrouzlādes stacijas

 

 

Šogad pilsētā darbu sākušas piecas jaunas elekroautomobiļu uzlādes stacijas. Trīs ātro uzlādes staciju – pie tirdzniecības centra “Vivo centrs” Katoļu ielā 18, pie “Astarte nafta” Rūpniecības ielā 75a un “Neste” Loka maģistrālē 2a – izbūvi īstenoja Ceļu satiksmes drošības direkcija, bet vēl divas elektroautomobiļu uzlādes stacijas “Elektrum” Elektrības ielā 10 izbūvēja AS “Latvenergo”.

 

Pasta salā iestādīts Laimes koku parks

 

 

Septembrī Pasaules talkas dienā Pasta salā, iestādot divpadsmit kokus, izveidots pamats Laimes koku parkam. Jauno audzi stādīja Jelgavas vadība, Tokijas olimpisko spēļu čempions Edgars Krūmiņš un Tokijas paraolimpisko spēļu dalībnieks Edgars Bergs, kā arī skolēni, studenti, Pasaules talkas organizatori Latvijā, kā arī citu jomu pārstāvji.

 

Kultūras mantojuma sarakstā iekļautas divas vērtības no Jelgavas

 

 

2021. gada Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā iekļautas sešas jaunas vērtības, un divas no tām ir no Jelgavas – “Puzuri un to darināšana Jelgavā” un “Zemgales rakstaino brunču aušana stellēs ar velkamo ierīci”.

 

Smilšu skulptūrās – latviešu sasniegumi pasaulē

 

 

Šovasar jau piecpadsmito reizi Jelgavā bija skatāmas smilšu skulptūras. Jubilejas gadā smilšu parkam izvēlētā tēma “Latvieši pasaulē – no idejas līdz leģendai”, skulptūrās attēlojot pasaules leģendas un to saistību ar mūsu valsti. Iespaidīgākā bija 7,7 metrus augstā skulptūra, kurā attēlos slavenais basketbolists Kristaps Porziņģis. Smilšu skulptūru parks Pasta salā no 19. jūnijā līdz 1. oktobrim apskatīts 30 655 reizes.

 

Muzejam vērtīgs dāvinājums par Eliasu

 

 

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs no mākslinieka Jurģa Skulmes atraitnes Astrīdas Skulmes saņēma īpaši vērtīgu dāvinājumu – Ģ.Eliasa vēstules, kuras mākslinieks rakstījis saviem radiem, draugiem, mīļotajām sievietēm, fotogrāfijas un divas gleznas. Saņemtais dāvinājums atklājis līdz šim maz izzinātus mākslinieka dzīves posmus un personības šķautnes.

 

Tapusi grāmata par Jelgavas parku vēsturi

 

 

Izdota Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja galvenās speciālistes Ineses Deksnes grāmata “Jelgavas parki stāsta”. Tās vēstījums par pilsētas parkiem – kādi tie bija pirms vairāk nekā gadsimta – ir cieši savīts ar vēsturi, atklājot stāstus par notikumiem un cilvēkiem. Grāmatu var iegādāties muzejā.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē