18.2 °C, 1.3 m/s, 93 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaSpilgtākie notikumi Jelgavā 2022. gadā
Spilgtākie notikumi Jelgavā 2022. gadā
29/12/2022

Sagaidīts 2023. gads. Kāds ir bijis pagājušais gads Jelgavā, ko esam piedzīvojuši, kas tajā paveikts, – piedāvājam nelielu atskatu uz 2022. gada spilgtākajiem notikumiem.

Izveidots Prezidentu skvērs

 

Godinot pirmo Latvijas Valsts prezidentu un Valsts prezidenta institūciju, 14. septembrī, Jāņa Čakstes dzimšanas dienā, Jelgavā izveidots Prezidentu skvērs, katrai prezidentūrai simboliski iestādot ozolu. Katras prezidentūras laikam par godu iestādīta parastā ozola (Quercus robur) kolonveida šķirne ‘Fastigiata Koster’. Pieaugušu koku augstums plānots aptuveni 15 metri.

 

INFRASTRUKTŪRA

 

Stacijas iela 13 jaunā veidolā

 

Noslēgušies vērienīgi pārbūves darbi pašvaldības īres namā Stacijas ielā 13, kas ieguvis pavisam citu veidolu. Līdzšinējā kopmītņu tipa ēkā ir izveidoti 28 vienistabas un divistabu īres dzīvokļi un četri servisa dzīvokļi, kas pielāgoti cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, – tādu līdz šim Jelgavā nav bijis. Ierīkoti arī grupu dzīvokļi, kuros ar sociālā darba speciālistu un aprūpētāju atbalstu patstāvīgu dzīvi sāk pilngadīgas personas ar garīga rakstura traucējumiem. Daudz plašākas un labiekārtotas telpas ieguvis dienas aprūpes centrs “Atbalsts”, un ēkā ierīkota specializētā darbnīca. Uz Stacijas ielu 13, uzlabojot darba apstākļus speciālistiem, pārgājušas arī vairākas Sociālo lietu pārvaldes struktūrvienības.

 

Tornī jaunas ekspozīcijas

 

Pēc rekonstrukcijas Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas tornī atvērtas trīs jaunas vēsturiskās ekspozīcijas – “Jelgava laika griežos”, “Mode Jelgavā cauri gadsimtiem” un “Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas stāsts”. Tās ir veidotas kā laikmetīga interjera instalācija. Apmeklētāji Jelgavas vēsturi var aplūkot interaktīvi, informāciju atklājot pakāpeniski, izzināt vēstures faktus caur dažādām maņām – ir gan vizuālie, gan skaņas efekti, gan iespēja virtuāli pielaikot senās rotas un vēsturiskos kāzu tērpus.

 

Ieguldīts veselības aprūpē

 

Lieli ieguldījumi šogad veikti medicīnā. Jelgavas slimnīcā noslēdzies nozīmīgs medicīnisko tehnoloģiju modernizācijas process, jaunākās paaudzes tehnoloģijās ieguldot divus miljonus eiro. Tagad Jelgavā var veikt tādus izmeklējumus, kādi agrāk bija pieejami tikai Rīgā. Tāpat šogad paaugstināta SIA “Jelgavas poliklīnika” ēkas Sudrabu Edžus ielā 10 energoefektivitāte.

 

Izbūvēts stāvlaukums

 

Lai uzlabotu satiksmes organizāciju pie Jelgavas 4. sākumskolas, šovasar tur izbūvēts jauns automašīnu stāvlaukums, saglabājot sabiedriskā transporta pieturvietas zonu. Jaunajā stāvlaukumā var novietot vairāk nekā 80 automašīnu.

 

Paplašina tūrisma piedāvājumu

 

Noslēgusies Vecpilsētas ielas 2 ēku kompleksa restaurācija un labiekārtošana, un durvis tur vērusi Dzīvesziņas un arodu sēta, kurā varēs gan izzināt senās amatu prasmes, gan piedalīties ekskursijās, meistarklasēs un dažādos latviskās dzīvesziņas pasākumos. Bet Jelgavas Vecpilsētas mājā atvērtas jaunas interaktīvas ekspozīcijas, kas stāsta par pašu ēku, vēsturisko stilu attīstību senās Jelgavas būvniecībā un interjeros, kā arī par mājas iemītnieku dzīvesveidu.

 

Pirmo reizi siltina divpadsmitstāvu māju

 

Energokrīzē arvien aktuālāks kļūst jautājums par ēku siltināšanu. Ar ERAF līdzfinansējumu šogad tiek atjaunoti trīs daudzdzīvokļu nami, tostarp Pasta ielā 34, kas būs pirmais atjaunotais divpadsmitstāvu nams Latvijā. Noslēgumam tuvojas siltināšana Viestura ielā 19 un Kalnciema ceļā 47, drīzumā tiks uzsākti darbi Mātera ielā 31 un Pulkveža Oskara Kalpaka ielā 35, bet lēmumu par siltināšanu pieņēmuši vēl astoņu daudzdzīvokļu namu dzīvokļu īpašnieki.

 

Pārbūvē ēku Zirgu ielā 47A

 

Sākušies būvdarbi Zirgu ielā 47A – tur tiek veidots moderns daudzfunkcionāls sociālo pakalpojumu centrs. Tajā atradīsies administratīvās un koplietošanas telpas, krīzes centrs, dienas centri “Harmonija” un “Integra”, Sociālo lietu pārvaldes Ģimenes atbalsta nodaļa un tiks sniegts pakalpojums “Atelpas brīdis”.

 

Uzbūvēts Platones tilts

 

Izbūvēts tilts pār Platones upi Bauskas ielā. Jau kopš novembra beigām to drīkstēja šķērsot gājēji un velosipēdisti, bet gada izskaņā tas atvērts arī autotransporta satiksmei. Mehanizēto transportlīdzekļu satiksme pār jauno tiltu šobrīd atļauta vienā virzienā – no centra uz Miera ielas pusi. Tilta pārbūve Bauskas ielā tika sākta 2021. gada decembrī, lai uzlabotu satiksmes dalībnieku drošību un veicinātu uzņēmējdarbības attīstību Dzirnavu un Bauskas ielā.

 

Nosiltināta POIC ēka

 

Turpinot sakārtot pašvaldības infrastruktūru, šovasar noslēdzās Pašvaldības operatīvās informācijas centra ēkas Sarmas ielā 4 siltināšana. Ēka ir ieguvusi modernu ārējo veidolu, bet pats galvenais – tajā izdevies samazināt energoresursu patēriņu.

 

Muzejā izbūvēts lifts

 

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā noslēgusies lifta izbūve. Tas būtiski uzlabojis vides pieejamību – tagad ēkas otro stāvu ērti var apmeklēt arī cilvēki ar kustību traucējumiem.

 

Atklāta Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskā laboratorija

 

Dobeles ielā 41 atklāta Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes Meža fakultātes Starpnozaru zinātniskā laboratorija – tā ir vienīgā šāda veida būve un pētniecības institūcija Latvijā.

 

 

Top dienas centrs riska bērniem un jauniešiem

 

Būvdarbi uzsākti Loka maģistrālē 25, kur tiks izveidots dienas centrs sociālajam riskam pakļautajiem bērniem un jauniešiem. Dienas centrā ar dažādām aktivitātēm tiks sekmēta sociālajam riskam pakļauto bērnu un jauniešu pašiniciatīva, līdzdalība lēmumu pieņemšanā un aktīva viņu iesaiste sabiedriskajā dzīvē. Tā arī būs vieta, kur saturīgi pavadīt brīvo laiku un attīstīt pašvērtējumu.

 

NOTIKUMI

 

“Prāta vētra” sāk dzimtajā pilsētā

 

Ar multimediālu šovu, dziesmām un dejām grupa “Prāta vētra” savā dzimtajā pilsētā Jelgavā atklāja koncerttūri “Gads bez kalendāra”. Atkalsatikšanās prieku koncertā pļavā pretim Jelgavas pilij svinēja vairāk nekā 23 000 jelgavnieku un pilsētas viesu.

 

Pirmo reizi – čempioni

 

Jelgavas hokeja kluba “Zemgale/LLU” komanda “Optibet” hokeja līgā pirmo reizi kluba vēsturē izcīnīja Latvijas čempionu titulu. Tas ir vēsturisks notikums ne tikai klubam, bet arī pilsētai. Sveicot uzvarētājus, Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš komandai pasniedza pašvaldības naudas balvu 5000 eiro.

 

Ledus objekti visā pilsētā

 

Šogad tradicionālais Ledus skulptūru festivāls ar konkursa darbiem nenotika, taču mākslinieki dažādās vietās pilsētā no ledus veidoja vides objektus. Kopumā Jelgavā varēja aplūkot 21 vides objektu – trauslā materiāla skulptūrās mākslinieki atklāja tēmu “Zoo”.

 

Svinējām pilsētas svētkus

 

Jelgava svinēja 757. dzimšanas dienu. Pēc divu gadu pārtraukuma jelgavnieki vienojās svētku gājienā, apliecinot svētku devīzes “Mēs esam Jelgava” nozīmību. Gājiena garums sasniedza 3536 metrus, un gājienā piedalījās vairāk nekā 3000 dalībnieku.

 

“Latviešu Avīzēm” – 200 

 

Pirms 200 gadiem, 1822. gada 5. janvārī, Jelgavā iznāca pirmais laikraksts latviešu valodā “Latviešu Avīzes”. Lai atgādinātu par šo Latvijas kultūras vēsturē tik nozīmīgo faktu, pie Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzeja jeb “Academia Petrina” ēkas, kur 1822. gadā tika izdots pirmais laikraksts latviešu valodā, atklāta piemiņas plāksne. Par godu “Latviešu Avīžu” divsimtgadei šogad notika vairāki pasākumi, tostarp vēl līdz 25. janvārim muzejā skatāma izstāde “”Latviešu Avīzes” 200: ceļā uz mediju sabiedrību”, kas atklāj vēsturi un interesantus faktus par avīzes izdošanu.

 

LLU jauns nosaukums

 

No 1. septembra Latvijas Lauksaimniecības universitāte turpina darbu kā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte. Saīsinātais nosaukums ir LBTU. Starptautiskajā vidē universitāte turpinās izmantot nosaukumu “Latvia University of Life Sciences and Technologies”. Universitāte saglabājusi visus tajā īstenotos studiju virzienus un turpinās attīstīt jaunas studiju programmas.

 

Piecas jaunas koka skulptūras

 

Pārlielupē, pie Zvaigžņu dīķa, pastāvīgu mājvietu radušas piecas jaunas koka skulptūras, kurās attēloti pasaku varoņi. Skulptūras tapušas starptautiskā koku skulptūru festivāla “Otrā elpa” laikā.

 

Pasaules šedevri smiltīs

 

Līdz pat rudenim iedzīvotājus priecēja 16. starptautiskais smilšu skulptūru parks “Summer Signs 2022” Pasta salā. 15 tēlnieki no dažādām valstīm smiltīs apspēlēja tēmu “Šedevri”. Vērienīgākā parka skulptūra jeb demo skulptūra, smiltīs jaunā veidolā iedzīvinot Mikelandželo darbu “Pieta”, sasniedza 5,4 metru augstumu, un tās būvniecībā iztērētas aptuveni 200 tonnas smilšu. Demo skulptūru radīja pasaulē titulētākais latviešu ledus un smilšu skulptūru tēlnieks Kārlis Īle kopā ar Maiju Īli.

 

Studē ar pašvaldības atbalstu

 

Studijas Liepājas Universitātē uzsākušas 18 topošās pirmsskolas izglītības skolotājas, kuras augstāko pedagoģisko izglītību iegūst ar Jelgavas pašvaldības finansiālu atbalstu. Paralēli studijām viņas no februāra strādā par pirmsskolas izglītības skolotājām Jelgavas pašvaldības izglītības iestādēs.

 

Pašvaldības grantu saņem septiņi uzņēmumi

 

Šogad Jelgavas pašvaldības grantu programmā “Atbalsts komersantiem un saimnieciskās darbības veicējiem” tika saņemti 39 pieteikumi. Pēc pretendentu izvērtēšanas divās kārtās komisija lēma grantu – kopumā 40 443,50 eiro – piešķirt septiņiem uzņēmumiem un saimnieciskās darbības veicējiem. Atbalsta programma dod iespēju uzņēmējiem saņemt līdz pat 10 000 eiro finansiālu atbalstu no pašvaldības sava projekta realizācijai.

 

Atgriezīsies futbola Virslīgā

 

Futbola skolas “Jelgava” komanda, uzvarot 24 no 26 spēlēm, kļuva par “Optibet” nākotnes līgas čempioni un nākamsezon nodrošinājusi sev vietu Virslīgā. “Mēs uz 2023. gadu raugāmies pozitīvi, ticam, ka spēsim atrast atbalstītājus un izveidot konkurētspējīgu komandu, kura spēs parādīt labu sniegumu un godam nest mūsu pilsētas vārdu,” tā komanda.

 

Jelgavas Pilsētas bibliotēkai – savs pakomāts

 

Jelgavas Pilsētas bibliotēka 2022. gadu sākusi ar jaunu bezkontakta pakalpojumu – lasītājs var saņemt pasūtīto iespieddarbu pakomātā. Tas atrodas nišā pie Jelgavas Pilsētas bibliotēkas ieejas Akadēmijas ielā 26.

 

Labākā koka būve Latvijā atrodas Jelgavā

 

Konkursā “Latvijas Būvniecības gada balva” nominācijā “Koka būve” par labāko atzīts AS “Latvijas valsts meži” Zemgales reģiona klientu centrs Rīgas ielā 54A, bet atjaunotā Latvijas Biozinātņu universitātes Meža fakultāte saņēma speciālbalvu.

 

Laimes koku parks Pasta salā papildināts ar pieciem kokiem

 

Turpinot Pasta salas apzaļumošanu, Jelgavā Lielās talkas dienā pilsētas vadība un pašvaldības darbinieki Laimes koku parkā iestādīja piecus jaunus kokus – trīs krasta kļavas un divus parastos skābaržus.

 

Jauna grāmata par Ģedertu Eliasu

 

Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejs izdevis elegantu kabatas formāta grāmatu “Esmu uz pareizā ceļa. Ģederts Eliass”. Izdevums ļauj ielūkoties mākslinieka dzīves gājumā un radošajā veikumā. Grāmatu var iegādāties muzejā.

 

Divas Latvijas Pasākumu foruma Izcilības balvas

 

Aprīlī Latvijas Pasākumu foruma “Izcilības balvu 2021” saņēma divi Jelgavas pasākumi – nominācijā “2021 gada izcilākais izgaismojums” balvu ieguva Baltijā lielākais strūklaku šovs “Jelgavas barkarola”, bet par 2021. gada izcilāko notikumu Zemgalē atzīts Jelgavā notikušais Latvijas mazākumtautību festivāls “Zeme zied”.

 

Aizvadīts pirmais starptautiskais dzejas festivāls “Page Break”

 

No 12. līdz 15. maijam Jelgavā notika pirmais starptautiskais dzejas festivāls “Page Break”, kas vienkopus pulcēja starptautiski pazīstamus dzejniekus no desmit pasaules valstīm. Festivāla laikā dažādās vietās pilsētā notika pasaulē atzītu dzejnieku lasījumi un diskusijas.

 

Jelgavai pirmā sadraudzības pilsēta ASV – Kārmela

 

Jelgavas sadraudzības pilsētu pulkam oficiāli pievienojusies vēl viena – Kārmela, kas atrodas ASV, Indiānā, un tā ir pirmā Jelgavas sadraudzības pilsēta ASV. 18. decembrī Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš un Kārmelas mērs Džeimss Brainards videokonferences laikā oficiāli parakstīja sadraudzības līgumu. Šajā abām pašvaldībām nozīmīgajā notikumā klāt bija arī Latvijas Goda konsuls Indiānā Andris Bērziņš, kurš izteica atbalstu šai partnerībai. Sadarbība starp Jelgavu un ASV pilsētu Kārmelu jau ir devusi pirmo rezultātu. Proti, decembrī Jelgavas pilsētas slimnīca saņēma vērtīgu dāvinājumu no Indiana University Health ASV – medicīnas personāla apģērbu. Uz Jelgavu atceļojušas 14 335 medicīnas apģērba vienības 286 000 eiro vērtībā. Saņemtais dāvinājums paredzēts ne tikai slimnīcā, bet arī citās pilsētas ārstniecības iestādēs strādājošajiem.

 

Pie torņa uzstādīts multifunkcionāls servisa punkts

 

Pie Jelgavas Svētās Trīsvienības baznīcas torņa pagalma pusē šogad uzstādīts mobils multifunkcionāls servisa punkts. Tajā ikviens bez maksas var uzlādēt viedierīces, lietot bezvadu internetu, velosipēda riepās uzpildīt gaisu un veikt nelielu velosipēda remontu.

 

Bērnu atpūtas un rotaļu pilsētiņa – viena no Gada labākajām būvēm Latvijā

 

Konkursā “Gada labākā būve Latvijā 2021” par otro labāko būvi nominācijā “Ainava” starp pieciem finālistiem atzīta Jelgavas bērnu atpūtas un rotaļu pilsētiņa Uzvaras parkā, kas apmeklētājus sāka uzņemt 2021. gada jūnijā.

 

Jubilejas regate pulcē 11 piena paku laivas

 

Augusta izskaņā aizvadīta 20. “Baltais” piena paku laivu regate. Uz starta jubilejas salidojumā Driksā stājās 11 konkursa piena paku laivas, kuras būvējuši darba kolektīvi un draugu kompānijas, kā arī pirmo reizi pašu organizatoru – pašvaldības iestādes “Kultūra” – būvētā laiva.

 

Latvijā labākais fizikas skolotājs – Kārlis Daģis no Jelgavas Valsts ģimnāzijas

 

Novembrī jau desmito reizi pasniegta Ekselences balva un stipendija 1400 eiro profesionālākajiem matemātikas, bioloģijas, fizikas, ķīmijas un vācu valodas skolotājiem valstī. Par izcilāko fizikas skolotāju Latvijā atzīts Jelgavas Valsts ģimnāzijas fizikas skolotājs Kārlis Daģis.

 

Pirmizrāde filmai “Vesmaņa atgriešanās”

 

Latvijas valsts dzimšanas dienā, godinot Latvijas Satversmes simtgadi un tās pirmo priekšsēdētāju Fridrihu Vesmani (1875–1941), Ģederta Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā notika režisora Raita Ābeles dokumentālās filmas “Vesmaņa atgriešanās” pirmizrāde. Filma stāsta par F.Vesmaņa dzīvi, studijām un darbību, kas cieši saistīta ar Jelgavu – 1920. gadā valstsvīrs ieņēma Jelgavas pilsētas galvas amatu.

 

Astoņi Jelgavas uzņēmumi saņem Gada balvu uzņēmējdarbībā

 

Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centrā trīs nominācijās – “Sociāli atbildīgs uzņēmums”, “Radošs uzņēmums” un “Gada debija” – 24. novembrī jau ceturto reizi pasniegtas Jelgavas valstspilsētas Gada balvas uzņēmējdarbībā. Kopumā apbalvoti astoņi pilsētas uzņēmumi, kuru preces un pakalpojumus augstu novērtējuši un pašvaldības konkursam pieteikuši klienti.

 

 

Foto: Jelgava.lv

 

Informācija sagatavota

Sabiedrisko attiecību pārvaldē