15.5 °C, 0.5 m/s, 93.6 %

Sports

Sākumlapa JaunumiSportsZOC – izstāde par Jelgavas sporta leģendu
ZOC – izstāde par Jelgavas sporta leģendu
29/09/2023

“Mūsu atmiņās Jānis Lūsis ir gaišs, silts, ļoti vienkāršs, bet tajā pašā laikā ar ļoti stingru raksturu, kas, domājams, arī ļāva viņam gūt panākumus sportā. Paldies par šo izstādi, kas gan atgādina par Jāni, gan motivē jauno paaudzi tiekties pēc panākumiem,” atklājot ceļojošo izstādi “Jānis Lūsis: “Visa mana dzīve ir sports””, norādīja leģendārā sportista Jāņa Lūša mazdēla Kristiāna mamma Kristīne.

Latvijas Sporta muzeja veidotā izstāde sastāv no piecām tematiskām planšetēm: “Trenera darbs. Tradīciju turpinātāji”, “Pasaules arēnās – Mehiko, Tokija, Minhene…”, “Kurzemes zēns – labākais pasaulē…”, “Mēs fanātiski trenējāmies…”, “Kurš pārmetīs akmeni pāri Imulai…”. Tajās aplūkojami fotoattēli no laika, kad leģendārais sportists vēl bija skolēns, viņa ģimenes fotoattēli, treniņu apstākļi, panākumi un trenera darbs un zināšanu mantinieki. Izstādi papildina pamata informācija par leģendāro sportistu, citāti no viņa intervijām dažādos laikrakstos un šķēpmešanas sacensību “Olimpisko čempionu Ineses Jaunzemes un Jāņa Lūša memoriāls” kauss.

Jānis Lūsis dzimis Jelgavā, un par šo faktu atgādina plāksne pie Akadēmijas ielas 28. nama fasādes. Viņš ir saņēmis arī Jelgavas pilsētas augstāko apbalvojumu, un kopš 2020. gada viņa vārdā nosaukts Zemgales Olimpiskā centra stadions. Tāpat Jelgavā kopš 2013. gada norisinās leģendārā sportista vārdā nosauktās šķēpmešanas sacensības.

“Savulaik piedalījos grāmatas par Jāni Lūsi atvēršanas pasākumā. Iesaku šo grāmatu izlasīt ikvienam, jo tajā atklāts, kas Jānim Lūsim ļāva sasniegt to, ko viņš sasniedza – izcīnīt trīs olimpiskās medaļas, uzstādīt divus pasaules rekordus… Šajā receptē ir mērķtiecība, neatlaidība, ticība sev un vēl citas komponentes,” izstādes atklāšanā norādīja Jelgavas domes priekšsēdētāja vietniece Rita Vectirāne. Izstādes atklāšanā piedalījās arī Latvijas Šķēpmetēju kluba pārstāve Inese Voitkeviča, kura pateicās Jelgavas pilsētai par to, ka leģendas piemiņa tiek turēta dzīva.

Izstāde “Jānis Lūsis: “Visa mana dzīve ir sports”” Latvijas Sporta muzejā tika atklāta 2021. gada 24. septembrī. Jelgava ir pirmā pilsēta, kurā tā apskatāma ārpus muzeja telpām. Izstāde Zemgales Olimpiskajā centā būs aplūkojama līdz 2024. gada 6. martam. “Esam sākuši sarunas ar Latvijas Sporta muzeju par iespēju šo ekspozīciju iegādāties, lai tā kļūtu par patstāvīgu Jāņa Lūša piemiņas stūrīti Zemgales Olimpiskajā centrā,” norāda Jelgavas pašvaldības iestādes “Sporta servisa centrs” direktors Juris Kaminskis.