21.6 °C, 1.9 m/s, 67.5 %

Jaunumi

Sākumlapa JaunumiPilsētaStarp labākajiem diktāta rakstītājiem – arī jelgavnieks
Starp labākajiem diktāta rakstītājiem – arī jelgavnieks
12/01/2020

Novembrī 29 cilvēki Jelgavā klātienē piedalījās piektā pasaules diktāta latviešu valodā rakstīšanā, bet vēl 31 jelgavnieks to rakstījis tiešsaistē. Kopumā no 2042 dalībniekiem visā pasaulē, seši nebija pieļāvuši nevienu kļūdu – viņu vidū arī vidusskolnieks no Jelgavas.

Labāko rezultātu Jelgavā un vienlaikus arī visu rakstītāju vidū uzrādīja Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas 12. klases skolēns Ernests Kancēvičs. Viņš stāsta, ka piedalīties motivējusi skolotāja Ilze Ulmane un diktāts bijis kā labs pārbaudījums sev pašam, tuvojoties vidusskolas noslēguma eksāmeniem. “Piedalīties bija visai spontāns lēmums, bet jāsaka liels paldies skolotājai, jo tieši viņa ielikusi tās zināšanas un motivējusi pamēģināt. Tuvojas eksāmeni, tāpēc gribēju izmēģināt savus spēkus. Protams, rakstot izjutu spiedienu un stresu, bet kopumā izbaudīju pasākumu un tā gaisotni. Šeit svarīgs nebija rezultāts, bet bija jātiek pāri sev,” stāsta vidusskolnieks, piebilstot, ka bijis ļoti pārsteigts par rezultātu, jo gaidījis, ka būs pieļautas vismaz divas kļūdas.

 

Ernests ir vienīgais pasaules diktāta dalībnieks no Jelgavas, kurš nepieļāva nevienu kļūdu. Vidējais pieļautais kļūdu daudzums rakstītāju vidū pilsētā bija 13, kas ir labāks rādītājs par visu rakstītāju vidējo – 18 kļūdām. Vidēji jelgavnieki diktātā pieļāva astoņas interpunkcijas un piecas ortogrāfijas kļūdas. 12 no rakstītājiem bija vīrieši, 48 – sievietes, vidējais rakstītāju vecums – 41 gads. Trīs diktāta rakstītāji Jelgavā bijuši ar pamatskolas izglītību, pieci – ar vidusskolas izglītību, deviņi – ar bakalaura grādu, kā arī 10 maģistri un divi doktori. Astoņi diktāta dalībnieki nav norādījuši savu izglītības līmeni, informē diktāta idejas autore Olga Sukonnikova.

 

Kopējo šī gada dalībnieku sastāvu veidoja 1688 jeb 84 procenti sieviešu un 320 jeb 16 procenti vīriešu. Jaunākā dalībniece bija kāda astoņus gadus veca cēsniece, bet vecākais dalībnieks bija 74 gadus vecs rīdzinieks. Kopumā tika saņemti darbi no 26 valstīm. Vairākums dalībnieku to rakstīja Latvijā, bet saņemti darbi arī no Lielbritānijas, Vācijas, Spānijas, Beļģijas, Norvēģijas, Nīderlandes un citām valstīm. Diktātu rakstījuši arī dalībnieki ASV un Taivānā.

 

Jāatgādina, ka šogad diktātu klātienē bija iespēja rakstīt desmit Latvijas pilsētās. Interesenti rakstīja aptuveni 300 vārdu garu diktātu ar virsrakstu “Sēņu diktāts”, ko īpaši šim notikumam radījusi rakstniece Nora Ikstena. Teksta atbilstību latviešu valodas normām pārbaudīja un apstiprināja Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Latvistikas un baltistikas nodaļas profesore Andra Kalnača un Latviešu valodas aģentūra.

 

Labāko rezultātu ieguvēji šogad tiks apbalvoti ar grāmatām no Jāņa Rozes grāmatnīcas. Piektajā pasaules diktātā sasniegts lielākais dalībnieku skaits līdz šim. 2018. gadā pasaules diktātu tiešsaistē un klātienē rakstīja 1648 dalībnieki, 2017. gadā – 935 dalībnieki, 2016. gadā – 789 dalībnieki, 2015. gadā – 920 dalībnieki.

 

 

Informācija sagatavota

Jelgavas pilsētas pašvaldības

Sabiedrisko attiecību pārvaldē